V září se hubne nejlépe: Shoďte do konce roku až 10 kilogramů! | Foto: iStock

Foto: iStock

V září se hubne nejlépe: Shoďte do konce roku až 10 kilogramů!

Možná tomu nebudete věřit, ale září je pro hubnutí druhý nejlepší měsíc. I když už dávno nechodíme do školy, začátek školního roku pro nás stále představuje něco jako restart a posilovny bývají nejvytíženější z celého roku. Když na to půjdete správně, můžete do Vánoc shodit i 10 kilo.

Nový režim s příchodem školy

Děti se zase vrátily do škol a i v práci už pomalu všem končí dovolené. Vše se vrací do starých známých kolejí a naše tělo si opět zvyká na pravidelný režim. S pravidelným režimem přichází i pravidelné a zdravé stravování, díky tomu se zvýší i aktivita našeho metabolismu a ustálí se chutě na hříšné mlsání. Ruku v ruce s tím může naše tělo najít zdravý rytmus. Zkrátka a dobře, správný čas přihlásit se na nějaké sportovní vyžití, vrhnout se do plavání, posilování, pravidelného běhání nebo jen každodenního rychlého protažení před snídaní.

Obezitolog Martin Cvrkal radí, jak si udržet váhu po dietě. Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 6

Nová předsevzetí

Člověk od pradávna potřebuje jakýsi magický moment, kdy se rozhodne něco změnit, a na řadu přichází nová předsevzetí. Nový rok je vždycky velmi účinný, ale stejně tak i začátek září. Pokud si i vy dáváte hubnoucí předsevzetí, snažte se být realističtí, aby váš cíl byl splnitelný. Dávejte si cíle, které jsou hmatatelné. Například cíl „zhubnu pět kilo“ je těžko dosažitelný, soustřeďte se spíše na „každé ráno budu 15 minut cvičit“.

Pokračování 3 / 6

Dělejte to kvůli sobě, ne kvůli druhým

Důležitá je také vaše motivace. Odborníci rozlišují vnější a vnitřní motivaci. Vnější motivace je například: „Musím zhubnout, protože má kamarádka teď shodila 5 kilo.“ Když vaše motivace stojí na druhých, vaše vůle nejspíš dostane na frak. Pokud se zaměříte na vlastní, vnitřní motivaci: „Těším se ze zdravého pohybu, a proto začnu běhat,“ máte mnohem větší šanci uspět.

Pokračování 4 / 6

Konec kalorických večírků

S deštivým počasím končí i letní grilovačky a mejdany protažené až do ranních hodin. Kromě grilovacích klobásek, mastného jídla, rozpečených sýrů a bagetek se tak vyhneme i popíjení velice kalorického alkoholu. Přes léto zdárně doplňujeme kalorie i u švédských stolů na dovolené, dopřáváme si dezerty v podobě ledových káv se šlehačkou a nevyhneme se ani pokušení osvěžujících zmrzlin. Na podzim trávíme více času doma a díky tomu máme více pod kontrolou to, co sníme. Takže teď se nemůžete vymlouvat na to, že ten dort jste si musela dát, abyste neurazila. 

Pokračování 5 / 6

Čas ovoce a zeleniny

S podzimem přicházejí i sezónní zelenina a ovoce. Můžete se těšit na lokální jablka a hrušky, vaší kuchyní opět zavoní dýně a s přáteli můžete konečně vyrazit na houby. Podzim je také časem polévek, z nichž jsou v redukčním režimu nejvýživnější zeleninové a masové vývary a velice zdravé a syté zeleninové krémy. Raději než v restauraci si je ale připravte v teplém koutě domova, abyste měla jistotu, že nejsou přehnaně zahuštěné ani přesolené.

Pokračování 6 / 6

A jak jsme přišli na těch 10 kilo? 

Ptáte se, jak díky těmto opatřením zhubnete deset kilo? Odborníci považují pro ženy za zdravé zhubnout 0,5 až 1 kilogram týdně. Rychlejší hubnutí už není zdravé, respektive člověku pak hrozí jojo efekt, kdy po ukončení diety akorát zase začne přibývat. Rychlost hubnutí samozřejmě záleží na výchozí hmotnosti, rychleji budou hubnout lidé s vyšší nadváhou, kteří žijí vysloveně nezdravě. Reálné je ale při zařazení sportu a změně jídelníčku zhubnout měsíčně až dva kilogramy, aniž byste si zpomalila metabolismus. 

Doporučujeme

Články odjinud