Komentáře k článku zpět na článek

Osmnactka18 7. 2. 2017 | 14:51

Každý jsme sám svého štěstí strůjce. půjčovat si na Vánoční dárky je naprostá zbytečnost, syn by se alespoň naučil, že nic není zadarmo, a že mu život vždycky nepřinese, co chce. Naopak ale musím říct, že s půjčkami to vždycky nemusí dopadat takto. Sama jsem se dostala do tísnivé situace, ale bylo to způsobeno tím, že jsem přišla o zaměstnání. V té chvíli jsem nevěděla co dělat, ale nakonec jsem objevila společnost https://www.cash4car.cz/. Jsou naprosto féroví a dodrželi přesně takové podmínky, na jakých jsme se dohodli. :)

helza 4. 3. 2015 | 11:34

j66: Je to relativní. Ale já si dobře pamatuju na roky před důchodem, kdy jsem opravdu poctivě pracovala od rána do večera a ve dvou zaměstnáních jsem dohromady měla 3000 Kč a důchodkyně které jsem potkávala si stěžovaly na mizerný důchod 9000 Kč, z kterého nemohou vyžít. Důchodce přitom opravdu hodně ušetří i tím, že lépe hospodaří, nemusí honem uvařit drahou rychlovku, kupovat si obuv a oblečení, které beztak zničí v práci, nemá žádnou režii související s prací. A opravdu důchod niýší než 6000 Kč má hodně lidí. Možná jde o jeden problém, a to je vaření. Pokud sama vařím, určitě vyjdu i na léky mám a ještě ušetřím i dětem dám slušné dárky k výročím a tak. Pokud si ale, jak to mnozí důchodci dělají, nechám vozit obědy, potom opravdu vyjít nemůžu.

Janulice 2. 3. 2015 | 23:11

Já si rozhodně nemyslím,že by článek psal ten,komu se to stalo.Ale po jendom z těch celkem nedávných tady(o té nemocné slečně s boreliózou či čím)už jsem opatrná v tom,všechno hned odsoudit. Pokud se tohle někomu stane a on dá souhlas k sepsání příběhu, tak podle mě právě proto,aby pak třeab dostal radu od diskutujících, něco,co jeho nenpadne. Po zkušensotech taky vím,že tyhle věci - i články- vidí úplně jinak někdo, kdo bydlí v Praze (nebo nějakém velkoměstě),je denně na netu,má přehled o tom,co všechno se dá přes internet najít a získat.Tahle paní - už po zmínce o tom,že neví,jak vůbec vymáhat alimenty, asi nebude ten případ. Takže pro ni právě třeba tip na právní poradnu může být super věc.

j66 2. 3. 2015 | 21:57

Já v příspěvku šišky nevudím žádnou ublíženost. Její maminka za 42 let poctivé práce , kdy celou tu dobu platila všechno poplatky pojištění odvody na důchod tak nakonec dostala 8500 Kč za které normálně samostatně bydlící člověk i na vesnici v domku nemůže přežít. Resp. může ale stačí to jen na to jídlo a inkaso kde je jen elektrika . Ano ten důchodce sedí v zástěře v kuchyni topí v kamnech odpadkama a jí párky za 30Kč za kilo, nacpaný kdejakejma s*račkama který jsou možná hygienicky nezávadný ale zdraví školdlivý. A těm ostatním , kterří mají takhle malý důchod prostě děti přispívaj na léky, koupějí kredit, zaplatí lázně koupí nový ponožky bačkory a pod, aby maminka a tatínek neměli pocit že nevyjdou, ale když se to sečte tak je slušná pomoc.
Je to hanba u, že za za celoživotní dřinu mají naši rodiče tak málo a nestačí to na samostatný život!!! Tím nechcí říct , že dřív to bylo lepší . Mé babičce a dědečkovi taky jejich děti (táta tety) připspívali, Tehdy zase jinak zasadili jim a sklidili brambory, dali maso ze zabíjačky, Když jsme tam byli na prázdninách vždycky naši koupili jídlo co jsme jedli Ani tehdy neměli důchodci moc peněz, jak kteří stejně jako dneska. Ale tehdy jich s malým důchodem možná bylo mín a taky prožili větší změny válku, měnu v 53.

Mata69 2. 3. 2015 | 21:13
lebahu 2. 3. 2015 | 20:37

šiška: Já nechápu co tady brečíš, málo která ženská má důchod přes 10 tisíc. většina jich z toho dokáže ještě ušetřit a dotuje (bohužel!) děti a vnoučata.
Jako je hezké, že mamince pomáháte, ale možná by se stálo za to zamyslet, proč nevyjde a řešit to. Např. nechce se vzdát velkého a na vytápění a provoz drahého bytu? Tak ať si vezme na podnájem nějakou studentku...

helza 2. 3. 2015 | 20:34

šiška: Přiznám se, že jsem vdaná a muž má důchod o něco vyšší, ovšem jsme na něj dva a zatím hodně ušetříme. Počítám ale s tím, jak bych vycházela pouze z mého důchodu. Ovšem v bytě ve městě bychom to nedali ani spolu, já sama vůbec. Prodali jsme ho a pořídili za ty peníze domek na vsi s minimální režií. A na sebe si opravdu kupuji jenom zcela vyjímečně. Ale okolo mě bydlí samé vdovy s penzí nižší, než mám já a vycházejí slušně. Město je drahé, proto jsme z něj utekli.

šiška 2. 3. 2015 | 20:07

Pro helza: můžete mi poradit jak vystačíte celý měsíc se 6 tisíci? Zřejmě umíte čarovat nebo spíše nejíte než jíte, nekoupíte si kousek oblečení na sebe, a sedíte doma po celý rok, jinak to není přeci možné! Spíte,topíte,vaříte prostě žijete v jedné místnosti jako v jeskyni (bez urážky) jinak to nevidím. To vědět vláda tak by vás dávala za příklad a okamžitě by snížila všem důchody na ten váš.

j66 2. 3. 2015 | 18:25

j66: Bílý kruh bezpečí poskytuje odbornou, bezplatnou a diskrétní pomoc obětem a svědkům trestných činů. www.bkb.cz

j66 2. 3. 2015 | 18:13

Janulice má pravdu, minimálně můj příspěvek byl pěkně hnusný a pokud to čte někdo komu se podobná věc stala nebo děje a čte to tady, tak se mu omlouvám zvlášt. Také jsem mockrát musel zatnout zuby a ponižovat se a prosit. Do takového extrému jako v článku jsem se nedostala a asi bych to nedala, i když kdo ví. V krizi se musíte rozhodnout hned a ne vždy se to podaří správně.
Myslím, že hlavní hrdinka nebude vůbec sebevědomá, takže spíš bych na jejím místě hledala nějakou anonymní pomoc něco jako typu "anonymní znásilněné" a také záleží kd paní žije aby to bylo dostupné . Jízdné je drahé a doprava z vesnice nebo malého města ne vždy dostupná. Věci za které se stydíme je těžké ventilovat i před blízkými lidmi natož někde na policii i když by to bylo asi správné řešení. Ale chce to se trochu sebrat a pokud není schopná to ted řešit razantně, tak kousek utéct a odejít ze této práce, protože ji to prostředí nakonec zlomí nebo by také šéfa mohla fyzicky napadnout nebo ji nakonec vyhodí sám a ještě jí napíše špatné hodnocení. Takoví lidé jsou většinou zbabělcí.
odchod z toho

helza 2. 3. 2015 | 12:52

Elynor: Já šla do řádného, aneuryzma mi prasklo o rok později. Jenže roky, kdy byl slušný koeficient mi utekly, tehdy se počítalo posledních 10 let. Šla jsem do penze v blbém roce. Jít o rok dřív, měla jsem podstatně víc. Ale tehdy se dalo jít do ředčasného pouze z pracáku. Spolužačka, která byla od listopadu registrovaná na pracáku, šla do penze o 3 roky dřív s 9000Kč, já do řádného s 5000 Kč. No, stalo se a já si opravdu nijak nestěžujii. Vím, že dnes je to už jinak. Myslím si, že roli v tom hraje i minimální mzda a to, že se už tak moc neobchází. Tehdy se obcházela fingováním snížených úvazků, takže třeba prodavačka, která byla jediná zaměstnankyně v obchodě s pracovní dobou od 7:00 do 18:00 + každou sobotu měla psanou pracovní dobu 3 hodiny denně, aby její plat korespondoval s tehdejší minimální mzdou.

Elynor 2. 3. 2015 | 12:42

helza: úplně nejjednodušší je dojít se zeptat na městský/obecní úřad. Každý takový úřad má infocentrum, a tam se občan dozví informace mimo jiné i o případných poradnách v nejbližším okolí. Samozřejmě hledat na internetu je taky možno, tam se najdou i soukromé organizace zabývající se poradenstvím, a on-line poradny, které zodpoví i anonymní dotazy.

helza 2. 3. 2015 | 12:41

Elynor: Ono se pořád poukazuje na to, že příběhy tady jsou smyšlené, nicméně - co když právě ten, či onen smyšlený není. Vždycky je lépe odpovídat na smyšlený příběh jako na opravdovou prosbu o pomoc i s vědomím, že mě má možná někdo za troubu, než odbýt člověka v nouzi a ublížit mu, jenom kvůli nedůvěře v autentičnost a pravdivost jeho dopisu. A pookud mě má pak někdo za hloupou naivku, je to pouze jeho problém, mě to trápit nemusí. Tak proč nepomoct, když vím jak. : - )

Elynor 2. 3. 2015 | 12:35

helza: základní výměra důchodu byla loni 2 340,- Kč, a k tomu se dopočítává procentní výměra důchodu podle příjmu a odpracovaných let. Zjednodušeně řečeno. Kdo měl dejme tomu minimální mzdu 8 500,- Kč a odpracováno těch cca 40 let, tomu zhruba odpovídá ten důchod kolem 8 tisíc. Kdo nemá ani příjmy ani odpracováno, tak dostane jen tu základní výměru, tedy necelé tři tisícovky. Jiné je to u invalidních důchodců, těm se invalidní důchod převede na starobní, když dosáhnou důchodového věku, a počítá se to poněkud jinak, ale celkově je to dost složitá problematika a ty výpočty nejsou jednoduché, to tu nebudu rozebírat do detailů.

helza 2. 3. 2015 | 12:33

Elynor: No vidíš, třeba o těch poradnách neví a tys jí první radu dala. Ani já nevím jaké kde fungují poradny a ani nevím, kde je hledat. I když si vzpomínám, že existuje jakási poradna na netu, je zdarma a i právníka poskytne. Víš, pokud nebydlí paní v Praze, mohla by jí být kdejaká poradna nedostupná.

helza 2. 3. 2015 | 12:29

Souhlasím, že každý jsme jiný a paní není povahou zloděj, to by ji mrzelo jen to, že se nechala chytit. Navíc, co se stalo, už se neodstane a já nerada někoho soudím za minulost. Pokud tohle napsala, pak asi proto, že by se ráda z této situace nějak dostala. Mohly bychom pro ni tedy spíše hledat východisko. Jsou tady chytré holky, holky co se vyznají v leččems, tak při troše snahy určitě rady sesmolíme.

Elynor 2. 3. 2015 | 12:24

Janulice: kdyby to bylo pravdivé, tak dotyčná by měla mít úplně jiné starosti, než psát na net srdceryvné příběhy a číst si pod nima diskuze. To jí totiž vůbec nic nevyřeší. Jestliže si sama neví rady, tak se má obrátit na bezplatné poradny, ty jsou skoro v každém větším městě, a poskytují rady psychologické, právní, v sociální oblasti... speciálně pro matky samoživitelky zcela zdarma, neb jsou dotovány obvykle městským nebo krajským úřadem, a odborníci v nich pracují bez mzdy, dobrovolně. Kdyby ten čas věnovaný sepsání uplakaného příběhu použila na hledání, kudy z toho ven, už to mohla mít vyřešeno. Ovšem já nevěřím ani minutu, že to je skutečný příběh. Kdo ví, kde autor TN bral inspiraci.

helza 2. 3. 2015 | 12:21

šiška: Technická poznámka - není to "ten nejmenší možný". já mám 6000Kč důchodu a to jsem v penzi už 10 let a nšjaké ty valorizace za sebou. Ale určitě si nestěžuju, že mi něco chybí. Nevím, jak je to teď, ale co vím, když já šla do penze, minimální důchod neexistoval.

Janulice 2. 3. 2015 | 11:32

Já soiuhlasím s tím, že je ta dáma hloupá a že si za to může sama. to, na co jsem narážela, je způsob,jak je ve zvyku tyhle věci komentovat.Třeba příspěvek od hynka mi přijde ok. slušně a jasně popsáno,na to se nedá nic řít. ale někdy tady všechno hodnotíte tak,že mi to prostě připadá zlý nebo jak to nazvat. I o hloupých ženských se dá diskutovat nějak na úrovni,už proto, kdyby nedejbože to bylo pravdivý a dotyčná si to přečetla,tak ať si tz toho aspoň něco vezme.Nechci se jí zastávat,ale zakopat ji do země ještě v diskuzi asi člověku,který tohle spáchal,už vůbec nepomůže.

šiška 1. 3. 2015 | 19:46

Souhlasím že se každý musí postarat sám o sebe a že nic není zadarmo.Jak se potom má moje mača postarat sama o sebe když jí vláda dala za 42 let poctivé práce i o sobotách 8.500,-Kč důchod, to je ten nejnižší,musíme jí se sestrou pomáhat a kdyby nás neměla byla by v zoufalé situaci.Zdraví na to nemá aby i na stará kolena šla makat a neužívala si odpočinek v důchodu. Víte, on každý na vše kouká ze svého úhlu pohledu, což chápu.

lebahu 1. 3. 2015 | 13:46

šiška: Možná jsi ještě nepochopila základní životní pravidlo: Postarat se o sebe musí každej sám. Natahovat ruce a bečet je ti k prdu, nikdo ti nic zadarmo nedá!

lebahu 1. 3. 2015 | 13:44

Janulice: Budeš se divit, ale mám za sebou téméř bezdomovecké období, kdy jsem zůstala na ulici s šestiletým děckem a igelitkou v ruce (a se třema psama, aby nehrozilo, že nás vezmou třeba někde na ubytovnu). A trvalo mi téměř dvacet let, než jsem se vypracovala do nějakého "normálu" (myšleno, že se slušně najíme a nemusím se oběsit, když mi klekne pračka). Ale čoveče nikdy jsem nekradla, nebrala si nesmyslný půjčky na něco co nepotřebuju, holka vždycky věděla na co máme a nemáme (párkrát v puberě samo scénovala, že chce super mobil nebo tak, ale to kdyby ho měla, bude scénovat kvůli něčemu jinýmu, prostě puberta, to se musí jedině přežít) A nikdy jsem nedělala šéfovi matraci, aby mě náhodou nevyhodili z práce za nějakej průšvih!
A nemám 3 vysoký školy, prostě mám jenom potřebnou dávku sebeúcty. Takže mě fakt tyhle kecy kterak ubohá samoživitelka neví z které do které a musí kvůli lyžáku krást fakt nedojmou. Jenom mě vytočí.

Mata69 1. 3. 2015 | 12:35
šiška 1. 3. 2015 | 12:21

Nejhorší je, že největší zloději jsou česká vláda! Nejedná se u nich o stovky ale milióny a vždy jim to projde a ututlá se to. Krade v Česku kdo má příležitost a ta dělá zloděje. Slušnost a poctivost se stala v Česku pasé, nejhorší je, že bude hůř a vždy to odnese ten malej zlodějíček a velkému to projde jenom proto, že má tolik nakradeno že se z maléru vyplatí. Jsme na tom s bulhary a rumuny nejhůře v Evropě ohledně platů a důchodů. Už i poláci jsou na tom mnohem lépe. Sobě zlodějská vláda neustále zvyšuje platy o desetitisíce a na občany s 9 tis.kašle.

Elynor 1. 3. 2015 | 10:21
Mata69 1. 3. 2015 | 10:15

Janulice: no promiň, ale ta paní seká jednu kravinu za druhou. Jestli někdo jedná zbrkle a neuvažuje dopředu, pak se nemůže divit, že je na tom tak jak je. Docela chápu lidi, že chtějí dopřát dětem - také mám děti. Ale krást kvůli tomu???!
A když už jsi nás tu tak pěkně sepsula - tak co paní navrhuješ za řešení? Jak se z té situace dostat? Já myslím, že tu padlo, jak tu situaci řešit. Otázka je, jestli toho ta paní je vůbec schopna.

Janulice 28. 2. 2015 | 22:11

Paní je hloupá,o tom žádná. ale mně je čím dál víc smutno i z těch diskuzí tady a nejen tady. je hezké, jak všichni mají vždycky jasno,šmahem odsoudí druhé,nikdo z vás nikdy nešlápl vedle, neudělal chybu, kterou si později vyčítal?Každý není Einstein s třema vysokýma a úžasně bystrým úsudkem a schopností dělat jen správné věci. V téhle zemi je deset milionů lidi a většina jsou úplně obyčejní, kteří prostě nějak žijí. Dělají chyby, uvažují zbrkle, o některých s dá říct, že jsou hloupí.takže uvažují krátkozrace,chtějí dopřát dětgem,neuvažují tak dopředu,jednají někdy pitomě.ale tahle vyvýšenost těch, kterým by se nikdy nic podobného přece nestalo,to taky není lidsky zrovna fajn.

j66 28. 2. 2015 | 11:35

Já bych dotyčné poradila toto: namalujte se, kupte si pěkné prádlo a běžte dělat na privát nebo na webku. Vyděláte si a horší už to ve Vašem případě asi nebude.

Mata69 28. 2. 2015 | 11:08

Panebože...co je to za ženskou - nemá kouska rozumu v hlavě, nemá kousíček sebeúcty a ani žďabíček síly se prát za svoje práva?
Cokoliv napíšu, budu jen opakovat příspěvky pode mnou.
Půjčovat si (nebo nedejboha krást!) proto, aby synáček nepocítil finanční situaci rodiny - to je ta největší kravina jakou kdo může udělat.
Nevymáhat po bývalém manželovi dlužné výživné a ještě tvrdit, že to ani nejde - to je opravdu vrchol blbosti. Dotyčná to ani nezkusí a rovnou řekne, že v našem státě nejde vymáhat výživné po otci. Takové ubrečené kecy člověka, který se ani nepokusil cokoli pro to udělat, naprosto nesnáším.
No a kleknout si před šéfem a dělat mu jednou týdně "úlevu"...to už je totální ztráta sebeúcty a vlastní hodnoty. I když by jí napráskal, že mu šlohla deset tisíc, jeho chování - vydírání - by taky svou sazbu v trestním zákoníku našlo. Troufám si říci, že ještě vyšší....
No prostě šílená ženská a chudák to dítě co to má za matku. Co mu dá za příklad do života?

Elynor 28. 2. 2015 | 10:47

Tak chytré to nebylo, od začátku, ale pořád není nic ztraceno. Umím si představit dva tři způsoby, jak z toho ven, ale to by holka musela sebrat poslední zbytky sebeúcty a hrdosti, přestat se před šéfem klepat jak ratlík, a udělat, co se jí řekne. O čemž právě pochybuji, protože tihle lidi obvykle odmítají byť i pomyslet na to, že by měli něco řešit. Radši brečí, jak jsou nešťastní.

lebahu 28. 2. 2015 | 09:38

Kdepak, ta nic nepodnikne, bude čekat, že se objeví princ na bílém koni...
Hele, ale jako zápletka na červenou knihovnu dobrý, sesmolím to a Harlequin po tom skočí jak po uzeným, budu v balíku.

hynek 27. 2. 2015 | 23:06

Rozlišujme dva úhly ledahu. Jeden, kdy "blbka" dělá jednu capinu za druhou. Od výběru partnera počínaje, přes nepodání trestního oznámení a žaloby na ex (advokát by jí byl přidělen zdarma), neschopnost domácího hospodaření (kupovat jen na co mám), neřešení situace (např. formou hmotné nouze), hraní si na "úroveň (polovina žáků dnes na hory z finančních důvodů nejezdí, natož aby každý musel mít vlastní prkno), po deliktní jednání (krádež z uvedeného důvodu je neomluvitená), absenci prostého uvažování (jak jinak nastalou situaci řešit, až stupidní zjevná krátkozrakost při ponechání si částky) i vlastní hodnoty (kam až jsou schopni někteří jedinci zajít?)... Druhá, kdy jde o zjevné zneužití člověka, spojené s vydíráním. Došlo-li k tomu navíc opakovaně, tak je jediná legální možnost - oznámení orgánům činným v TŘ, tedy Policii ČR. Dotyčný by měl dostat možnost si "zapíchat" i v jiném prostředí - v hromadné sprše se zamřížovanými okénky...

lebahu 27. 2. 2015 | 21:09

Ježiš, co na to říct. Blbá jak troky! Není schopná se ozvat, když nedostává alimenty, půjčuje si na kraviny (mladej by nebyl ani první ani poslední děcko co na lyžák nejelo vůbec a bez vlastního prkna se fakt mine, prostě si musí zvyknout, že holt nemáme na všechno), krade a teď bude plakat, že vlastně dělá kurvu z donucení.

Přečtěte si také

Horoskopy

Konečně je tady konec pracovního týdne. Jakmile vyjdete ze zaměstnání, tak se vám moc uleví. Už se…

Nejčtenější články

Doporučujeme