Václav Havel slaví dnes 75. narozeniny

5. 10. 2011
Václav Havel slaví dnes 75. narozeniny
Spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčí Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky.

Život Václava Havla nebyl nikdy jednoduchý, nejprve byl postižen zákazem publikovat, poté vystupoval na obranu politických vězňů, což mu vyneslo asi 5 let vězení. Po vzniku samostatného českého státu se Václav Havel stal jeho prvním prezidentem a zůstal v této funkci dvě funkční období, tedy maximální ústavou povolenou dobu. Poprvé byl zvolen 26. ledna 1993, podruhé 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003, jeho nástupcem se stal Václav Klaus.

Veřejnost od půlky devadesátých let ostře sledovala i Havlův soukromý život: úmrtí manželky Olgy 27. ledna 1996; vážné nemoci, které prezidenta několikrát ohrožovaly na životě; nový sňatek s herečkou Dagmar Veškrnovou 4. ledna 1997; spory se švagrovou Dagmar o Palác Lucerna a Barrandovské terasy, restituované rodinné dědictví, jehož část Václav Havel prodal společnosti Chemapol Group.

V současné době je zase spojován s nejnovější knihou Ireny Obermannové: Tajná kniha. Zde je údajně popisován její poměr právě s bývalým prezidentem. Spisovatelka tvrdí, že rukopis Havlovi poslala, ten ovšem opáčí, že knihu nikdy nečetl a ani se k tomu nechystá.

Dnes slaví Václav Havel své 75. narozeniny.Nové zajímavé knižní tituly na


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na startovní čáře nového měsíce jste měli více energie, nyní je to o poznání horší. Po fyzické stránce se cítíte skvěle, ale nemůžete se srovnat mentálně. Nic nejde podle plánu a začínáte…