Václav Neckář slaví 70. narozeniny: překonal vážnou nemoc a s úspěchem je zpět

22. 10. 2013
Václav Neckář krátce po prodělané mozkové příhodě
Rytíř své doby, jehož zdobí nejen kytara, ale také desítky hitů a nezapomenutelné filmové role.

Okatý kluk s rošťáckým úsměvem a sametovým hlasem na konci šedesátých let okouzlil celé Československo. Byl protipólem chlapáckého Waldemara Matušky, a přesně někdo takový tu tehdy chyběl. Rozverný zpěvák, co rád tančí a má smysl pro humor.

Václav se narodil v Praze, ale vyrůstal v Ústí nad Labem. Tam také jako chlapec sbíral herecké a pěvecké zkušenosti v operních představeních. Po svém prvním profesionálním angažmá v mosteckém divadle přesídlil do plzeňské Alfy, kde působila i Marta Kubišová. Odtud už byl jen krůček k pražskému Rokoku a celonárodní slávě.

Rokoko bylo jedním z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Před Václavem Neckářem tam Darek Vostřel s Jiřím Šaškem angažovali právě Martu Kubišovou, Waldemara Matušku, Helenu Vondráčkovou nebo Evu Pilarovou. Vytvořili tak výjimečný soubor, na jehož představení vzpomínají diváci s láskou a úctou dodnes.

Právě v Rokoku si Václava všiml i Jiří Menzel a nabídl mu roli stydlivého železničáře Miloše Hrmy v Ostře sledovaných vlacích. A udělal dobře. Václav prokázal obrovský herecký talent a film získal Oscara.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou založil Václav pěvecké trio Golden Kids, které slavilo úspěchy i v Německu a Francii. Celý soubor Rokoka účinkoval ve skvělém hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III. a vznikla i oblíbená pohádka Šíleně smutná princezna. Pražské jaro bylo v plném proudu a zdálo se, že nic není nemožné.

A pak přijely tanky a s nimi konec iluzí, zákazy a příkazy. Jiří Menzel stačil s Václavem natočit ještě Skřivánky na niti, kteří šli okamžitě do trezoru.

Golden Kids se rozpadli a Václav Neckář se vydal na sólovou dráhu. Se svým bratrem Janem založil skupinu Bacily, s níž úspěšně vystupuje dodnes. Od roku 1965 prodal více než 7,5 milionu desek a skupina ve své tvorbě obsáhla více hudebních žánrů, od balad, popu až k bigbítu.

V devadesátých letech se na čas vrátilo trio Golden Kids a také Bacilům se dařilo, až do roku 2002, kdy Václava Neckáře postihly vážné zdravotní problémy. S nemocí se však dokázal poprat a vrátil se na pódium i do studia. Jako důkaz, že je v pořádku, nahrál v roce 2005 desku Oči koní.

Obrovský úspěch pak zaznamenala písnička Půlnoční, kterou v roce 2011 natočil se skupinou Umakart na soundtrack k filmu Alois Nebel. Půlnoční získala ceny Anděl za skladbu a videoklip roku a předznamenala další spolupráci s autorskou dvojicí Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth. Díky nim vzniklo loňské sólové album Dobrý časy a letošní skladba Podzim, která je jedinou novinkou na narozeninovém výběrovém CD Václava Neckáře, jenž byl také uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl. Po loňském úspěšném vánočním turné vyrazily Bacily letos na turné narozeninové, se kterým navštíví celkem 14 měst.

Nezbývá nic jiného, než popřát oslavenci mnoho zdraví, elánu a stále nadšené publikum.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Úterní maraton v práci vám vůbec nevadí, ba právě naopak se s náročnými úkoly hravě poperete. Každý z nich pro vás představuje výzvu. Dáte na frak všem kolegům, kteří si z vás utahovali.…

Nejčtenější články

Doporučujeme