Václav Postránecký s Evou Holubovou a Bárou Štěpánovou Profimedia

Václav Postránecký s Evou Holubovou a Bárou Štěpánovou Profimedia

Václav Postránecký se Zlatou Adamovskou Profimedia
Václav Postránecký s Naďou Konvalinkovou Profimedia
Václav Postránecký s Jiřinou Bohdalovou Profimedia
Václav Postránecký s Jaromírem Hanzlíkem Profimedia
12
Fotogalerie

Václav Postránecký: Jaký měl recept na šťastné manželství i po 50 letech?

Před třemi lety 7. května 2019 z tohoto světa odešel. Bojoval přes rok s těžkou nemocí, které podlehl. Bylo mu 75 let. Život Václava Postráneckého byl ale velmi plodný a úspěšný, pokud jde o herecké příležitosti. V Národním divadle odehrál stovky krásných rolí, objevoval se ve filmu i v televizi. Diváci ho zbožňovali v komedii S tebou mě baví svět, Bobulích či Černých baronech, ale zaké v seriálech Doktoři z Počátků či Krejzovi.

Vyučil se zámečníkem

Narodil se v září 1943 v Praze, a přestože se věnoval divadlu jako ochotník už jako malý kluk, přímou cestu k herectví neměl. Byl členem Dismanova rozhlasového dětského sboru a už jako dítě si zahrál v několika filmech. Ovšem tatínek si přál, aby se syn vyučil zámečníkem, a Václav poslechl. Později v mnoha rozhovorech říkal, že má sice výuční list, ale ani jeden den se zámečnictví nevěnoval. Za ztrátu času ale učební léta nepovažoval, dokázal prý později aspoň nějaký zámek spravit.

Táhlo ho to k herectví, takže otci „předal“ výuční list a odešel z domova. Od roku 1959 pracoval Václav Postránecký jako jevištní technik v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, pak se dostal jako elév do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Poté následovalo Státní divadlo v Brně, kde hrál až do roku 1969. Z Moravy přešel v tomtéž roce do Prahy do Městských divadel pražských. Po deseti letech, v roce 1979, dostal nabídku do Národního divadla.

Pokračování 2 / 4

Byl pečlivý herec

Na konci šedesátých let se také oženil s tanečnicí Helenou. Později vzpomínal, že jejím rodičům dlouho tajil, že nudle s mákem, které mu tehdy tchyně naservírovala, vlastně nesnáší. S manželkou vydrželi přes padesát let (v roce 2017 oslavili zlatou svatbu) a měli spolu dvě děti. Syna Viléma a dceru Lucii, oba se potatili. Syn se věnuje filmu, dcera je kadeřnice a vizážistka. Když se ho novináři v roce 2014 v televizním pořadu Prásk ptali, jak je možné, že vydrželi s manželkou tak dlouho, odpověděl, že základem je uvědomit si, že každý jsme jiný a že pokusy vytvořit ideální stav je blbost.

Jeho čeština byla skutečně vybraná a není divu, že mezi jeho záliby patřily Shakespearovy sonety a také poezie, zejména básně Františka Gellnera. V rozhovoru pro Lidové noviny v roce 2002 řekl, že právě Gellner je pro něj básník všech básníků, český Francouz. Herectví považoval tak trochu za masochismus, protože je velmi namáhavé. „Vždy tam musí být osobnostní a intelektuální vklad. Oběť, která musí shořet, je podmínkou,“ řekl v rozhovoru pro LN. Na své role se vždy pečlivě připravoval, protože tvrdil, že je potřeba, aby člověk věděl, co hraje.

Pokračování 3 / 4

Byl také režisér a dabér

Později, když začaly televizní seriály, stál u většiny z nich. Prvními z nich byly Nejmladší z rodu Hamrů, Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky. V novodobé historii si zahrál úspěšně v seriálech Doktoři z Počátků, Vinaři či v Krejzovi. Dodnes se smějeme také při sledování komedie S tebou mě baví svět, kde si Václav Postránecký zahrál hudebního skladatele Michala Adámka.

Kromě herectví také režíroval, například veselohru Švejk v Divadle Hybernia (2008) nebo televizní horor Travis (1996). Učil také na FAMU, od roku 2005 do roku 2011 byl prezidentem Herecké asociace, která uděluje Ceny Thálie, a dlouhé roky se věnoval i dabingu. Určitě si jeho hlas spojíte s Timem Allenem ze seriálu Kutil Tim nebo s Dustinem Hoffmanem. V září roku 2019 obdržel posmrtně Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu.

Pokračování 4 / 4

Bojoval s vážnou nemocí

Na jaře roku 2018 oznámil, že bojuje s vážnou nemocí. Václav Postránecký podstoupil operaci břišní dutiny a chemoterapii. V televizním rozhovoru pro televizi Prima požádal o respektování soukromí a poděkoval také za podporu. Tehdy mimo jiné řekl, že současnou situaci bere jako výzvu a příležitost. Pokračoval ale v práci, natáčel pro TV Prima Receptář prima nápadů, natáčel seriál Krejzovi. Zemřel v rodinném kruhu 7. května 2019.

Syndrom vyhoření: Zjistěte, jestli hrozí i vám. Jaká je léčba?

Doporučujeme

Články odjinud