VAGINÁLNÍ MAPOVÁNÍ - revoluční novinka v sexuologii: Bylo by vhodné i pro vás?

VAGINÁLNÍ MAPOVÁNÍ - revoluční novinka v sexuologii: Bylo by vhodné i pro vás?

V době, kdy hlavně my ženy stále citlivěji vnímáme nedostatek dotyků, v době, kdy se více cítíme samy, potlačujeme emoce a uzavíráme se, v době, kdy si muži pletou sex s láskou a matou nás tím, přichází metoda tzv. vaginálního mapování a učí nás poznávat samu sebe…

Znáte ten pocit, že jste jen kousek od něčeho, co máte na dosah, ale ne a ne se k tomu dostat? Jako by vám chyběla mapa, abyste svůj cíl mohla najít. Taková, jež vás dokáže dovést k sobě samé a dát vás i váš život do pořádku.

Vaginální mapování, při kterém prostřednictvím speciálně školeného terapeuta, tzv. sexological bodyworkera, a jeho dotyků v oblasti podbřišku a vaginy žena (znovu) objevuje svou sexualitu i sebe sama, je každopádně poměrně novinka. Je to technika, která spadá někam mezi sexuologii a psychoterapii.

Sexological bodyworkers se jí v rámci sexuologické práce s tělem věnují řekněme posledních deset dvacet let. Svůj původ má v pracovně Josepha Kramera, Ph. D., v Kalifornii, kde ji uznávají jako skutečnou terapeutickou metodu, exaktní a klinickou, a kde titul sexological bodyworker má podobnou váhu jako u nás „Ing.“ Tito specialisté tam běžně navazují spolupráci s lékaři i terapeuty a pomáhají pacientkám systematicky. Na rozdíl od USA si sice v Evropě a ostatním světě prošlapuje vaginální mapování cestičku pomalu, ale jistě, a došlo i k nám.

ČESKÉ OBJEVOVÁNÍ

Já sama jsem se k vaginálnímu mapování dostala přes tantrické masáže a kurzy tantrajógy, které jsem navštěvovala. A když jsem pak procházela školou celostní smyslné masáže a viděla, kolik tabu lidé kolem sexuality stále mají, uvědomila jsem si, že je to oblast, která sahá velmi hluboko. Začalo mě zajímat, jak se lidé masáži poddávají a v uvolnění nechávají na povrch vyplouvat své skutečné pocity, emoce a strachy a jak moc jim to pomáhá, nemohla jsem odmítnout nabídku stát se školeným sexual bodyworkerem přímo pod vedením zakladatele sexuologické práce s tělem, profesora Josepha Kramera, Ph. D., který každoročně přilétá do Čech,“ vzpomíná na svou cestu k vaginálnímu mapování Jana Mašková Zimolová, která jeho prostřednictvím pomáhá českým ženám již několik let ve své Terapii dotykem (www.terapiedotykem.cz).

KLÍČ OD MNOHA DVEŘÍ

Vaginální mapování je podle ní skutečný nástroj pomoci těm ženám, které cítí, že jim něco chybí v intimní oblasti. A jak už bylo naznačeno výše, vlastně nejen v ní. Ženy k ní přicházejí, když necítí potěšení ze sexu, neprožívají orgasmus, k milování přistupují spíše z povinnosti…

„Jsou to ženy, které z milování nemají radost, neužívají si jej, nemají chuť. Jako by se dostaly do stadia, kdy je jejich tělo oddělené od emocí. A to vše se samozřejmě odráží v jejich vztazích. Některé mé klientky v sobě touží probouzet ženskost, jiné mají silnou potřebu poprat se s traumaty, zjistit, proč od porodu dětí sex za nic nestojí, proč mnohdy souhlasí se sexem, i když na něj nemají chuť. A zjistí přitom mnohem více. O sobě, svých vztazích, dávných bolestech i potlačovaných přáních,“ vysvětluje Jana Mašková Zimolová, podle níž opravdu vše souvisí se vším.

„Doslovně vzato, všichni jsme zrozeni z orgasmu. Sexualita ovlivňuje naše chování, ale i to, do jaké míry jsme svobodní nebo svázaní. Jaký máme vztah k sobě, k ostatním, k partnerovi, sexu… Všechno je to propojené a při sexuologické práci s tělem to jedno po druhém vyplouvá na povrch. Je to vlastně takové sebepoznání,“ říká k tomu.

VE VAŠEM TEMPU

Vaginální mapování má svá etická pravidla a zároveň je vystavěno tak, aby plně respektovalo to, co jste ochotná připustit, aby se odehrávalo. „Zpravidla jsou nastavena tři setkání po třech hodinách. Na začátku si musíme trochu povídat, zjistit, jaký má klientka vztah k sexualitě, ale pak už se zabýváme hlavně tělem. Dotyky terapeuta začínají, až když je žena připravená, vše se odehrává přes prostěradlo, aby se cítila stále v bezpečí a mohla se uvolnit. Vnímat sama sebe. Proto zapojujeme také dýchání a přes reakce na jednotlivé dotyky pátráme po skutečných emocích… Když je klientka připravená, postupujeme zase dál,“ vysvětluje jedna z českých sexological bodyworkers, jak vaginální mapování probíhá. Důležité při něm je vytěsnit hlavu, nepřemýšlet, prožívat, uvědomovat si… protože už v samém základu se u vaginálního mapování mluví o tzv. vědomém dotyku, jenž vede k tzv. probouzení paměti těla. A naslouchat jí můžete jen tehdy, když nebudete přemýšlet, ale vnímat. Prožívat. A zase vnímat.„Stejně jako to potřebujeme u milování,“ podotýká Jana Mašková Zimolová.

BONUSY PRO VÁS

Během procesu mapování terapeut zjišťuje, jak je příjemný dotyk tu a dotyk tam. Na podbřišku, vagině… Je potřeba vědět, která místa jak reagují. Už proto, aby si žena začala uvědomovat, že může říkat nahlas i to, že chce něco jiného.

„To je opravdu důležité. Jednou z nadstaveb vaginálního mapování totiž je, aby si ženy uměly říct, co jim dělá dobře a uměly k tomu své muže navést. I to je učím, protože to často neumí,“ objasňuje Jana Mašková Zimolová. Na sex doma kromě toho mnohdy přistoupíme, protože by se to mělo, protože bude klid. Ale ani tak to být pochopitelně nemá a vaginální mapování vám řekne proč a jak se s tím poprat, aniž by si to například partner bral osobně. Stejně jako vám připomene, že vaše vagina má vlastně tak trochu svou hlavu, žije si svým životem. Ví, kdy co opravdu chce, nebo naopak. Jen my ji neposloucháme, nevnímáme, jak se „tam dole“ opravdu cítíme, co doopravdy toužíme mít či dělat.

„I to je jeden z důvodů, proč sex pak pro mnohé není příjemný prožitek, ale povinnost, rutina. Proč vznikají traumata a bloky, které při vaginálním mapování jakoby rozpouštíme. Masáž míst, v nichž žena po dotyku cítí negativní emoce, tato místa masáž jakoby pročistí.“

DIVNÉ, ALE ÚČINNÉ

Vaginální mapování vrací ženám do života ženskost, úctu k vlastnímu tělu, lásku k sobě sama a dává jim zapomenout na traumatizující porody nebo případy znásilnění. „Někdy je těžké poslouchat osudy, které se přede mnou rozvíjejí. Zpracovávat tu záplavu emocí. Ale i na to jsou sexual bodyworkers školeni. Každý z nás ví, jak pomoci klientce zpracovat traumata, přijmout jeden pocit za druhým. Všichni jsme se na taková setkání dlouho školili. A děláme to stále…“ uzavírá Jana Mašková Zimolová.

Pro zajímavost…

– Vaginální mapování provádějí spíše ženy terapeutky, setkat se ale můžete i s muži terapeuty. Slušná výzva, pokud v sobě bojujete s něčím intimním. – Podstoupit jej můžete i v kterékoliv části menstruačního cyklu. Bez zajímavosti není, že nejintenzivnější proces očisty, nápravy, nebo uzdravení, se nastartuje v době menstruace, kdy se k němu odhodlá pochopitelně jen minimum žen. – Vydat se poznávat vaginální mapování můžete u některých sexological bodyworkers i s partnerem, na skupinové, víkendové akce, a pak v něm pokračovat doma. Mužům prý tato setkání s naší intimitou dokážou otevřít oči a pomohou jim uvědomit si, že když při sexu vstupují do ženy, je to víc než jen naplnění jejich potřeb, ale objevování ženy jako takové.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Doporučujeme

Články odjinud