Oldřich Nový a Zita Kabátová Profimedia

Oldřich Nový a Zita Kabátová Profimedia

Zita Kabátová Profimedia
Jaroslav Marvan Profimedia, ČSFD.cz
Vlasta Burian, Zita Kabátová, Jaroslav Marvan Profimedia
 Profimedia
8
Fotogalerie

Vajíčko s kaviárem, mrkev po židovsku, býčí koule: Neuhodnete, na čem si pochutnávaly mlsné jazýčky prvorepublikových osobností

Pokud máte rádi dobré jídlo, jistě vás bude zajímat, jaké lahůdky se servírovaly dříve. Na kterých z nich si rád pochutnával Oldřich Nový, Jan Werich, Jaroslav Marvan, Jan Masaryk či Zita Kabátová? Všechny tyto legendy totiž spojovalo více než jen úspěch a sláva. Měli vytříbené a mlsné chuťové pohárky, které vyhledávaly ty nejlepší pokrmy tehdejší doby. Co patřilo mezi jejich oblíbená prvorepubliková jídla?

Období první republiky čítá jen dvě desítky let, od roku 1918 do roku 1938. Přesto jde o oblíbenou dobu plnou elegance a velkých nezapomenutelných osobností. Zajímavá byla nejen jejich úspěšná kariéra, ale i jejich pro nás již poněkud netradiční jídelníček. Záležet si celebrity první republiky dávaly jak na pokrmech samotných, tak i na stolování. Stůl musel být vždy krásně a bohatě prostřený tak, aby přímo vybízel strávníky k pohodlnému usazení.

Pokračování 2 / 6

Co rád jedl Oldřich Nový

Kdo by neznal charismatického hrdinu černobílých filmů, který ztvárnil legendárního Kristiána a mnoho dalších nezapomenutelných rolí. Právě Oldřich Nový měl kromě hereckého talentu také vytříbené chuťové buňky. Slabost měl pro francouzskou kuchyni. Rád si pochutnával také na exotických a netradičních pokrmech. Nejraději měl pstruha na mandlích s bramborami připravenými v páře nebo roštěnky s kapary s rýží a zeleninou.

Pokračování 3 / 6

Jan Werich miloval olomoucké syrečky

Chutě jednoho z nejoblíbenějších herců první republiky vás možná překvapí. Kdo by si totiž myslel, že si legendární herec a dramatik Jan Werich pochutnal spíše na vybraných či luxusních pokrmech, byl by na omylu. Herec měl totiž namísto toho v oblibě dodnes známé olomoucké syrečky. Nepohrdl ale ani ruskými borščem či pelmeněmi. Jedná se o ruský národní pokrm, který se připravuje z těsta plněného mletým masem. Připravovala mu ho kuchařka ruského původu, Galina Šťovíčková, která se do Česka přivdala.

Pokračování 4 / 6

Jan Masaryk upřednostňoval domácí jídlo

Prvorepublikový ministr zahraničních věcí Jan Masaryk si údajně potrpěl na domácí jídlo. Kromě toho, že rád jedl bohaté množství zeleniny, pochutnával si na telecích řízcích s okurkami či na hovězím žebru s houbovou omáčkou. Nepohrdl ale ani vybranými kulinářskými specialitami své doby, mezi které patřilo třeba vejce s kaviárem.

Pokračování 5 / 6

Zita Kabátová měla slabost pro exotiku

Jedna z českých hereckých legend první republiky, elegantní Zita Kabátová, se dožila téměř požehnaných sta let. Není vyloučené, že za to herecká hvězda vděčila svému jídelníčku. Ráda si totiž dopřávala exotická a netradiční jídla. Měla ráda lehce pikantní pokrmy, jako například čínské masové placičky, které většinou jedla s chlebem nebo s bramborami.

Pokračování 6 / 6

Jaký netradiční pokrm si oblíbil Jaroslav Marvan?

V jídelníčku legendy českého filmu Jaroslava Marvana a jeho ženy se odrážel jejich životní styl. Herec bydlel na pražském Žižkově, takže se rád bavil na večírcích nebo byl často na natáčení. Na dlouhé vyvařování tedy pochopitelně neměli on ani jeho žena čas ani chuť. Jídlo si většinou nechávali dovážet z vybraných restaurací. Jeho manželka byla navíc pověstná tím, že si hned po ránu namísto snídaně dávala panáka tvrdého alkoholu. Věřila totiž, že si tak rozproudí krevní oběh a nabudí větší chuť k jídlu. 

Nejraději měl Jaroslav Marvan poněkud netradiční pochoutku, býčí kulky, na které jezdíval do Jindřichova Hradce. Tento pro někoho možná zvláštní pokrm se připravoval smažením, nakrájený na řízky a obalovaný v klasickém trojobalu. Herec byl také známý svou oblibou mirovického chleba, pro který si neváhal dojet až do pekárny v Jižních Čechách. Používal ho také k zahušťování svého oblíbeného guláše.

Doporučujeme

Články odjinud