60
Fotogalerie

Vánoce 2017 jsou za rohem: Jak si užít advent den po dni

Předvánoční shon je pro většinu lidí velmi hektickým obdobím, na druhou stranu už ve vzduchu vládne kouzlo Vánoc, které je třeba si vychutnat. Zkuste si v každém dni, které vám ještě do Vánoc 2017 zbývají, najít chvilku a užít si jedinečnou atmosféru! Přinášíme vám tip na každý den.

1. 12.: Uvařte si domácí svařák a vyrobte adventní kalendář

Odstartujte poslední měsíc v roce něčím opravdu příjemným! Uvařte si vlastní svařené víno podle našeho redakčního receptu a vychutnejte si ho v klidu domova. Co budete potřebovat: 1 litr svařeného vína, 3 dcl tuzemáku, šťávu z jednoho pomeranče, několik plátků citronu a pomeranče, skořici, hřebíček, badyán, kardamom a med na oslazení. Pozor, je to síla! Abyste se u popíjení svařáku nenudila, můžete si zkusit vyrobit vlastní adventní kalendář. Inspiraci najdete zde:

Pokračování 2 / 24

2. 12.: Vytvořte si vlastní adventní věnec

První adventní neděle je už za dveřmi, a tak je nejvyšší čas vyrobit si vlastní adventní věnec. V posledních letech vládne trend, kdy není nutné mít věnec jako takový, stačí svíčky naaranžovat s vánočními dekoracemi. Je jen na vás, co si vybere, každopádně inspiraci najdete v naší galerii. A nezapomeňte v neděli zapálit první svíčku! Jaký věnec vyrobit? Inspirujte se u nás v galerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 24

3. 12.: Zajděte na Vánoční bazar Emmy Smetany

Jako již každý rok pořádá i letos moderátorka a zpěvačka Emma Smetana svůj Vánoční bazar. Své věci tu vždy prodává řada známých osobností, letos se můžete těšit například na Tomáše Kluse, Jirku Mádla, Radku Třeštíkovou, Zdeňka Piškulu, Ester Geislerovou, Yemiho nebo Adama Mišíka. Na Vánočním bazaru nebude nouze ani o dobré jídlo z restaurace Ambiente a nebude chybět ani kulturní program. Výtěžek z akce jde jako vždy na charitu! Akce pod názvem Emma má Vánoční bazar se koná od 13:00 do 22:00 na pražské DAMU v ulici Karlova 26.

Pokračování 4 / 24

4. 12.: Utrhněte Barborku

4. prosince má svátek Barbora a vy byste si měla utrhnout třešňovou či višňovou větvičku, která má do Štědrého dne rozkvést. Trhání „barborky“ je pohanská tradice. Rozkvetlé třešňové větve jsou symbolem čistoty Panny Marie a Barbora je patronkou panen. Mladé dívky trhaly větvičku brzy ráno, když se první sluneční paprsek dotkl obzoru.

Pokud květy rozkvetly přesně na Štědrý den, mohla dívka do roka a do dne čekat svatbu, jestliže rozkvetly dřív, měla šanci, že svatba přijde také dříve. I když ale zrovna 4. 12. nebudete mít čas trhat za rozbřesku větvičky, nevadí. Květy do Štědrého dne i tak rozkvetou a vy se můžete radovat z krásné jarní dekorace, která v zimním období zahřeje.

Pokračování 5 / 24

5. 12.: Nadělte si Mikuláše

I když už na Mikuláše nevěříte, neznamená to, že se musíte vzdát mikulášského balíčku. Jestli dbáte na linii, vynechejte sladkosti a potěšte se ovocem, zdravými müsli tyčinkami a hořkou čokoládou. Radost můžete udělat i partnerovi a krom něčeho dobrého na zub mu do balíčku přidat například kosmetiku nebo lístky na zajímavý koncert.

Pokračování 6 / 24

6. 12.: Vyrazte na výstavu betlémů

Od 2. 12. až do 3. 1. bude v areálu kostela u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze probíhat výstava betlémů. Výstava současné tvorby betlémů jak v otázce tvůrců, tak v rozsahu použitých materiálů. Zároveň tvoří výstavu i velké množství historických betlémů s ukázkou rozmanitosti použitých materiálů a jejich výroby.

Pokračování 7 / 24

7. 12.: Udělejte dobrý skutek

Vánoce jsou svátky klidu a míru a také dárků a dobrých skutků. Jeden (i více) můžete udělat i vy. Ať už přinesete nákup staré nemohoucí sousedce, pošlete dárek do dětského domova nebo se zapojíte do jednoho ze zajímavých projektů. Zvolit můžete například koupi Ponožek od babičky či se přidat k projektu Ježíškova vnoučata a udělat radost některému ze seniorů.

Pokračování 8 / 24

8. 12.: Upečte cukroví

Aby se cukroví do Vánoc dostatečně odleželo, je nejvyšší čas pustit se do pečení! Provoňte domácnost vanilkovými rohlíčky, pracnami či klasickým lineckým cukrovím. Inspiraci na nejlepší recepty najdete zde:

Pokračování 9 / 24

9. 12.: Jděte na vánoční koncert

Během prosince byste měla navštívit i nějaký vánoční koncert. Pokud vás tradiční koledy příliš neoslovují, zkuste gospelový sbor. Nevšední a jedinečný zážitek si můžete vychutnat v Evangelickém kostele u Salvátora v Praze, kam přijede americké gospelové uskupení Donnell Elly & United Voices. Pro Moraváky, kteří to mají do Prahy daleko, máme dobrou zprávu: Stejný koncert se bude konat i 15. prosince v Ostravě.

Pokračování 10 / 24

10. 12.: Navštivte vánoční trhy v Praze

Téměř každé město má svoje vánoční trhy, ale ty v hlavním městě mají svoje kouzlo, které se musí zažít. Udělejte si s rodinou výlet do matičky Prahy a obejděte ty nejhezčí vánoční trhy, nasajte vánoční atmosféru a vychutnejte si grog, svařené víno nebo pečené kaštany. Nejkrásnější vánoční trhy najdete jako každoročně na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí, na Pražském hradě, na Výstavišti nebo na Náměstí Míru.

Jak vypadají vánoční trhy na Náměstí Míru? Podívejte se na video:

Pokračování 11 / 24

11. 12.: Kupte vánoční hvězdu

Vánoční hvězda je oblíbenou dekorací během Vánoc. Nejčastěji ji seženete v červené barvě, bývá ale i bílá, žlutá nebo růžová. Její asociace s Vánoci má kořeny v Mexiku 16. století, kde pověst vypráví o mladé dívce, jež byla příliš chudá na to, aby mohla Ježíšovi dát dárek na oslavu jeho narození. Příběh vypráví, že dítěti anděl poradil natrhat obyčejný plevel z okraje cesty a položit je před kostelní oltář. Z plevelu vyrašily karmínové „květy“ a staly se krásnými poinsettiemi. Tvar hvězdy z listů prý symbolizuje betlémskou hvězdu a její červená barva představuje krev jako oběť ukřižování Ježíše.

Pokračování 12 / 24

12. 12.: Darujte jmelí

Jmelí se v Čechách obvykle zavěšuje mezi dveře nebo nad jídelní stůl. Spolu s ním se v domě usídlí štěstí a odvaha. Traduje se také, že přináší ochranu před nemocemi. Toto funguje jen tehdy, pokud ho získáte darem. Štěstí se totiž nedá koupit. Naši předkové pak věřili, že je jmelí ochrání před zlými duchy. Pokud dostanete kdykoli mezi Vánocemi a Novým rokem pod jmelím polibek, budete mít štěstí v lásce. Rovněž se také říká, že žena, která má u sebe kousek jmelí, snadněji otěhotní. Obdarujte proto jmelím někoho ze svých blízkých, a přineste mu tak ve vánočním čase štěstí!

Pokračování 13 / 24

13. 12.: Udělejte si mix vánočních písniček

Dostat se do té správné vánoční nálady vám pomůžou vánoční hity. Stáhněte si do telefonu nebo do počítače svoje oblíbené koledy a poslouchejte je cestou do práce nebo při pečení cukroví. Jestliže si na koledy nepotrpíte, zkuste moderní vánoční songy, které vás správně naladí. Které by to měly být? Podívejte se na náš článek:

Pokračování 14 / 24

14. 12.: Sejděte se s kamarádkami

Předvánoční čas nám navozuje touhu po tom trávit čas se svými blízkými. Nezapomínejte ani na svoje kamarádky a naplánujte si vánoční dámskou jízdu! Buď můžete společně zajít na večeři a dobré víno, nebo se sejděte u jedné z vás, přineste ochutnat vlastnoručně upečené cukroví a domácí vaječný koňak, uvařte si svařené víno, rozdejte si dárečky a užijte si společně strávené chvíle!

Pokračování 15 / 24

15. 12: Pusťte si vánoční film

Pořád ještě vás nepostihla ta správná vánoční nálada? Zkuste si ji vyvolat pomocí filmu! Určitě vás nezklame zaručená klasika Láska nebeská, potěší i film Prázdniny nebo český kultovní snímek Pelíšky. Jestli jste už všechny filmy s vánoční tématikou viděla, zajděte si do kina na novinku – komedii Matky na tahu o Vánocích. Inspiraci na další vánoční filmy naleznete zde:

Pokračování 16 / 24

16. 12.: Zajeďte si na adventní trhy do zahraničí

Zpestřete si poslední předvánoční víkend a zajeďte si okouknout, jak dělají vánoční trhy naši sousedi. V Drážďanech můžete ochutnat vánoční štolu, v Norimberku a v Salzburku typické perníčky, v Bratislavě tradiční slovenské dobroty a ve Vídni zase čeká spousta atrakcí pro děti.

Tipy na další adventní trhy najdete ZDE.

Pokračování 17 / 24

17. 12.: Vychutnejte si domácí vaječný koňak

K Vánocům také neodmyslitelně patří lahodný vaječný koňak. Zkuste si ho vyrobit sama a uvidíte, že vám bude chutnat ještě víc! Řadu receptů na nejrůznější vaječné likéry najdete ZDE.

Pokračování 18 / 24

18. 12.: Pořiďte stromeček

Máte radši živé stromky, nebo umělé? My dáváme přednost těm živým. Jednak krásně provoní byt a jednak z energetického hlediska – jejich jehličky z naší aury totiž vytáhnou všechno špatné. Tady najdete tipy, co dělat, aby vám vydržel vánoční stromek v květináči co nejdéle. A pokud chcete něco opravdu netradičního, můžete si ho ozdobit třeba živými vánočními hvězdami.

Pokračování 19 / 24

19. 12.: Absolvujte vánoční večírek

Bez vánočního večírku by nebyly Vánoce! Určitě byste měla alespoň jeden absolvovat a pořádně si ho užít. Pokud se chystáte na ten firemní, buďte opatrná s alkoholem, obzvlášť pokud máte pifku na šéfa a po sklence vína začnete být přehnaně upřímná. Jestliže to na vánočním večírku hodláte pořádně rozjet, vezměte si raději na druhý den dovolenou nebo home office, abyste se lépe vypořádala s kocovinou.

Pokračování 20 / 24

20. 12.: Zajděte na rockový koncert

Vánoční koncerty v kostele nejsou nic pro vás, na vánoční večírek se také nechystáte, a přesto byste se ráda trochu odvázala? Zajděte si užít na rockový koncert! Vyrazte do pražské Velké Lucerny, kde vystoupí známá kapela Vypsaná Fixa, a protancujte tam střevíce! Zábava zaručena!

Pokračování 21 / 24

21. 12.: Zabalte dárky

Nenechávejte balení dárků na poslední chvíli! Obzvlášť pokud si s nimi chcete vyhrát tak, jak velí letošní trendy. V balení dárků totiž nejvíc frčí přírodní materiály a ozdoby v podobě větviček, šišek, jmelí, cesmíny či parníčků. Ručně vyrobit můžete i originální jmenovky. Postačí vám obyčejný balicí papír, který případně můžete pomalovat. Pokud se vám tento návrat k přírodě nelíbí, zůstaňte u klasické červeno zelené kombinace nebo zvolte bílé, stříbřité a zlatavé tóny. Inspirujte se v naší galerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 22 / 24

22. 12.: Ozdobte stromeček

Jaké barvy budou letos nejvíc slušet vašemu stromečku? Móda velí zahalit ho do bílých ozdob doplněných perleťovými, zlatými a stříbrnými barvami, chybu neuděláte ani s ledově modrou. Druhý trend je diametrálně odlišný – letos frčí také fialové ozdoby. Nelíbí se vám ani jedno? Pak zůstaňte u přírodních materiálů a ozdobte stromek sušenými pomerančovými plátky, perníčky, červenými mašličkami, pytlovinou a šiškami. Inspiraci hledejte v naší galerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 23 / 24

23. 12.: Pusťte se do bramborového salátu

Správný bramborový salát, který hodláte servírovat při štědrovečerní večeři, má být jeden den uležený, takže hurá na něj! Můžete vytvořit klasický salát nebo si zaexperimentovat a vyzkoušet i jiné recepty. Co třeba s chilli nebo avokádem? Inspirujte se zde:

Pokračování 24 / 24

24. 12.: Užívejte si vánoční pohodu

Hurá, Štědrý den je tu! Předvánoční stres je za vámi a vy si konečně můžete odpočinout a užívat si svátky klidu a hojnosti. Takže hoďte nohy na stůl, pusťte si vánoční pohádku, ochutnávejte cukroví, zajděte si s rodinou na procházku a těšte se na slavnostní večer!

Za celou redakci Dáma.cz vám přejeme krásné prožití vánočních svátků a bohatého Ježíška!

Kdo bude letos hrát ve štědrovečerní pohádce princeznu? Rozhovor s ní najdete ZDE

Doporučujeme

Články odjinud