Vánoce 2018 klepou na dveře: Jak si užít všech 24 dní a nezbláznit se

5 komentářů

Anonymizovaný
3. prosince • 14:04

Vánoce, takové ty idylické, co jsem slavila s babičkou, se těm dnešním nemohou rovnat.Babička už od počáku adventu dodržovala zvyky, které dnes znají tak možná etnografové či sběratelé lidových tradic. Třeba barborky, těm se říkalo "proutky pro štěstí", každý z rodiny měl svoji větvičku. Když se trhaly barborky, tak se zaklínalo: třeba hodně zdraví pro maminku, hodně lásky pro Helenku...".Přání bylo tajné a trhače nesměl nikdo rušit. A Štědrý den, to byl magický den už od úsvitu. Ráno mě babi vzbudila když se rozednívalo a šly jsme spolu do sadu. Měla jsem vařečku a na každý strom jsem vařečkou poklepala a k tomu se zpívalo: stromečku vstávej, ovoce dávej, probuď se, je štedrý den. Potom dopoledne jsme šly spolu pro vodu do lesní studánky, tam jsem poklekla a studánku poprosila o vodu. Ta voda se dávala na vánoční stůl a měla zajistit dostatek vody po celý rok a zdraví. Štědrý den byl den půstu až do večeře. Když jsme donesly vodu, začalo se s přípravou na štědrý den. Strojil se stomeček a stavěl betlém. To jsme museli stihnout do stmívání. Protože potom se až do večeře nesmělo svítit, to by stavení do roka vyhořelo. Sedli jsme si tedy všichni okolo stolu a povídali jsme si.Na kamnech se vařila polévka z hub(hladká Ančka) a hrách, ten byl důležitý na večeři. Okolo 18h se konečně rozsvítilo a usmažil se kapr a k němu byla bramborová kaše. Potom se připravil stůl, parádní ubrus a na stůl musel přijít v prvé řadě chléb, aby ho bylo dost po celý rok, voda ze studánky, kysané zelí, aby nás nepostihla zimnice a hrách, aby byly peníze, česnek pro zdraví a červená jablíčka pro štěstí.Než jsme si sedli ke stolu, musel mít každý za sebou stín, aby byl zdravý po celý rok. Společná modlitba a už jsme jedli. Vánočka a cukroví se jíst mohlo, ale kdo nechtěl, nemusel.Pak byla nadílka, skromná, žádné marnosti. Když byla tichá a svatá noc, žádný prudký vítr, měl být nadcházející rok klidný.

Mata69
1. prosince • 17:39

Ten nadpis je špatně! Správně by mělo být "Co musite každý den za těch 24 dní udělat, abyste se spolehlivě zbláznila". Obraty jako "vyrobte si", "udělejte", "je nejvyšší čas" jsou ty správně stresující. Kašlu vam na to. (Jo, došla jsem jen k 7.12.k tomu pečení cukroví)

Anonymizovaný
1. prosince • 14:27

Předvánoční šílenství nechápu a nikdy nepochopím.
Křesťanský svátek se dávno zvrhl v konzumní štvanici za na oko zlevněnými cetkami a žranici.
Nejrozumnější by bylo na tuto dobu odletět do teplých krajů. :-D
Článek jsem nečetla a úklid provádím průběžně po celý rok.

Kamar
1. prosince • 11:13

Já jsem to vzdala ještě o den dříve. Autorka má štěstí, že ji uživí takové plácání o ničem, které může každý rok zrecyklovat a vydávat za novou "práci". Její rady jsou podle mě často nesmyslné - nechápu např., proč bych měla mýt okna v mrazu. Neprovádím žádné běsnění s předvánočním úklidem, uklízím průběžně a podle zdravého rozumu - okna jsem si umyla , dokud byly teploty vysoko nad nulou, a do jara to v pohodě zase vydrží.

Elynor
1. prosince • 10:37

Hm. Došla jsem k 15. prosinci, dál nečtu. Všechno, co tam popisujete, to je právě to, co způsobuje ten předvánoční stres a honičku. Kam se vám tam ještě vejdou ty běžné denní povinnosti, to netuším. Každopádně je dobré si uvědomit, že to všechno není povinnost. Ani když to napíšou v magazínu. Není povinné vlastnoručně tvořit věnec, za jeden den nazdobit celý dům včetně dětských pokojíčků, za další den upéct všechno cukroví, a potom povinně jít na koncert a výstavu a dámskou jízdu s kámoškama, protože to tak hodně lidí dělá a očekává se to. Není potřeba udělat vůbec nic z toho. Druhá věc je, že ten stres člověku obvykle působí hlavně to všechno kolem - všude jsou strašné davy nervózních lidí, kteří se právě snaží stíhat vše výše jmenované a ještě něco navíc. Vystresované zástupy jsou i na těch výstavách, koncertech a vánočních trzích. Ve městech. Na vsi možná ne, nevím. Ale vánoční trhy v Praze jsou synonymem blázince. V Drážďanech je to peklo. Ve Vídni o život. Navíc průzkumy hovoří o tom, že tam člověku prodají kdejaký předražený šunt, protože v té předvánoční náladě lidi koupí všechno. A každý rok to všecko musí být ještě větší, hlučnější, zářivější, lesklejší, víc světel, víc barev, víc stánků, víc "kulturních vystoupení" než rok předchozí... No nic, no. Užijte si to. Tenhle návod vytisknout dát na ledničku a jedu, jedu, neflákám to... ]:-D

Doporučujeme

Články odjinud