Vánoce a aromaterapie

Vánoce a aromaterapie

Okouzlující vůně jehličí, pryskyřice, kůry, listů, květů a plodů, to je aromaterapie. Je to asi nejpříjemnější metoda k obnovení celkové harmonie zdraví těla i mysli. A co si tak vůněmi rostlin zpříjemnit sváteční chvilky s blízkými nebo třeba s knihou či hudbou…

Podstata aromaterapie

Každá rostlina má v květech, listech, kořenech, lodyhách, semenech, kůře či smůle uloženy vonné látky ve formě kapiček. Rostliny zkrátka voní proto, že obsahují těkavé aromatické látky-vůně, které uvolňují do okolního prostředí. Tyto vonné látky, nazývané éterické oleje nebo silice slouží rostlině k zajištění jejího rozšíření a k navázání kontaktu s okolím. Obsahují její typické rysy, jsou koncentrovanou živou podstatou a duší rostliny a jsou tak hlavními nositeli ozdravného účinku aromaterapie.

Jak působí vůně na lidský organismus?

Když se do lidského organismu dostanou tyto biologicky aktivní látky, změní se jeho fyziologické funkce-tlukot srdce, svalové a cévní napětí, srdeční vibrace, rytmus dýchání a průběh biochemických procesů. A kromě toho všeho působí rovněž na emoce. Do lidského těla pronikají biologicky aktivní komponenty vůní dvěma způsoby-dýcháním a pokožkou. Je prokázáno, že působení těkavých fytoorganických látek, které prošly dýchacím ústrojím, je dvacetkrát rychlejší a silnější než působení látek, které prošly trávicím traktem ve formě různých odvarů a nálevů.

Kvalita je velmi důležitá!

Silice si můžeme koupit v bylinkářstvích, obchodech se zdravou výživou, přes internet nebo i lepších drogériích. Na trhu je spousta firem, které tyto produkty nabízí. Ne vždy se však jedná o kvalitní výrobek. Proto je při nákupu nutné dbát na to, aby na lahvičce či obalu bylo uvedeno, že je olej stoprocentně přírodní! Silice, u níž je například uveden pouze údaj 95 %, nikdy nekupujeme. Zbylých 5 % jsou syntetické dráždivé přísady, které naopak mohou způsobit migrénu, alergii či astmatický záchvat. Dále nás etiketa informuje, zdali můžeme olej nanášet neředěný na kůži, jestli je vhodný k masážím nebo pouze i inhalaci do aromalampy.

Aromaterapie u nás doma

Aromalampa navodí příjemnou atmosféru. Je vynikajícím prostředkem pro rozšíření vonných a léčebných silic do ovzduší. K odpařování vůně se zde využívá otevřeného ohně. Neměla by chybět v žádné domácnosti.

Je však nutné dodržovat tyto pravidla:

  1. Aromalampu stavíme vždy na bezpečné místo a z dosahu dětí. Nikdy ji nenecháváme bez dozoru.
  1. Zpočátku je vhodnější nalít do misky teplou vodu (nesmí mít více než 50 stupňů Celsia), do ní nakapeme příslušný éterický olej, v množství jedna až 2 kapky na metr čtvereční místnosti, pak teprve zapálíme čajovou svíčku.
  1. Teplota vody v lampě nesmí dosáhnout bodu varu, protože by se zničily přirozené léčivé vlastnosti éterického oleje.
  1. Po použití aromalampu omyjeme mýdlem a nakonec opláchneme octem.

Vánoční vůně

Myrta

Éterický olej z této rostliny je velmi vhodný pro sváteční chvíle s blízkými. Myrta má velmi rozjasňující, očišťující a povzbuzující účinky.

Borovice

Vůně borovice posiluje vitalitu, moudrost, pozitivitu a celkově harmonizuje.

Vanilka

Vanilková vůně uklidňuje, rozjasňuje, dodává chuť do práce, pomáhá zvyšovat sebedůvěru a navozuje klidnou atmosféru.

Skořice

Bez vůně skořice si ani snad vánoční čas neumím představit. Její teplé, kořeněné aroma dodává potřebnou energii a vitalitu.

Mandarinka

Mandarinkový éterický olej má nádhernou sladkou vůni. Jemně stimuluje psychiku, povzbuzuje nervovou činnost a zároveň uvolňuje a zklidňuje. Vnáší do života radost, optimismus a lehkost.

Levandule

Éterický olej z levandule podporuje vlastní obranyschopnost organismu, zklidňuje, pomáhá při nervovém napětí, depresích, nespavosti. Tato silice pomáhá udržet emoční a duševní rovnováhu. Přináší vřelost, sebenaplnění a pohodu. Levandule je velmi oblíbenou vůní, je vhodná již pro novorozence.

Jasmín

Vůně jasmínu pomáhá zmírňovat pocity smutku, úzkosti, strachu. Dále ho můžeme s úspěchem použít napětí a nespavosti. Jasmín je takový balzám na duši.

Meduňka

Meduňka má nádherné citronové aroma. Celkově uklidňuje a harmonizuje, zlepšuje náladu.

Kadidlovník

Kadidlovník přináší uvolnění a pomáhá přijmout nové. Je vhodný pro dlouhé zimní večery.

Bazalka

Éterický olej z této jednoleté byliny má velmi zklidňující a uvolňující účinky. Vlastně celkově aktivizuje duševní činnost. Bazalka přináší takzvaně nový vítr do života.

Růžová palma

Její aroma je svěží, jemně nasládlé. Celkově harmonizuje a zlepšuje náladu. Působí lehce sedativně.

Hřebíček

Vůně hřebíčku zvyšuje duševní i tělesnou výkonnost, rovněž se doporučuje při slabé vůli a nedůvěře.

Pomeranč

Aroma této rostliny se hodí při pocitech beznaděje, ztrátě sebedůvěry, vyčerpání. Vůně pomeranče pomáhá člověku získat určitý nadhled.

Bergamot

Bergamot je nízký strom se špičatými listy a velmi zajímavou vůní. Jeho plody jsou žluté, mají hruškovitý tvar a příjemnou nakyslou chuť. Éterický olej z bergamotu je doporučován při zvýšené náladovosti, úzkosti, neklidu, nespavosti a depresi. Bergamot vnáší do duše radost.

Jedlové šišky

Tato vůně má velmi hluboké působení. Je vhodná při celkově nervozitě, strachu, nespavosti, depresi. Vnáší klid do duše a tak odlehčuje nervové soustavě.

Santalové dřevo

Aroma santalu je exoticky orientální. Tato silice odstraňuje napětí a navozuje dobrou náladu.

Jalovec

Jalovcová silice má svěží, dřevité až borovicové aroma. Tato vůně odvádí splíny a dodává tělu potřebný klid a nadhled.

Růže damašská

Aroma korunních plátků této růže má silně uklidňující a uvolňující účinky, také zvyšuje koncentraci pozornosti a vnímavosti. Růže damašská má vysokou léčitelskou hodnotu.

Vůně se doporučují střídat. Přes den se hodí zejména ty prohřívající a zvyšující energii. Večer zase olejíčky, které navodí klid a harmonii.

Doporučujeme

Články odjinud