Vánoce a zvyky od pradávných dob

20. 12. 2006
Vánoce a zvyky od pradávných dob
„Stromečku, ustroj se, umyj se, je Štědrý den. Tuto básničku jsem každé štědrodenní dopoledne recitovala u stromku, nedočkavě vyhlížející Ježíška, …naučila mne ji, jak jinak, maminka a já ji budu učit své děti, aby alespoň na chvilku propadly onomu kouzlu Vánoc.

Klepněte pro větší obrázek Je začátek listopadu a všichni máme pocit, že Vánoce tu budou co nevidět. Výzdoba ve městě je v plném proudu, nákupní centra se předhánějí v počtu blikajících hvězdiček. Přeplněná parkoviště, dopravní zácpy, nervozita i to patří ke kouzlu Vánoc.

Teď asi čekáte horování či pláč nad dobou minulou, že kouzlo spojené s Vánocemi
se pomalu vytrácí, že se pomalu stresujeme, protože nemáme nakoupeny dárky.

Pojďme se podívat na to, jak to doopravdy bylo.
Zavzpomínat, jaké byly Vánoce za našich prababiček. Jak vůbec tyto svátky vznikly a jaké byly tradice, které třeba vůbec neznáme.


Trocha historie
Vánoce - původ hledejme, kde jinde, než v Římě. V roce 336 byl zaveden svátek, který měl připomenout vládnoucího římského panovníka. Ten se nechával uctívat jako Bůh, proto se také svátek jmenoval – Příchod Božského. Křesťané se s tímto nechtěli smířit a tak zavedli svátek – Příchod Páně. Až v roce 354 se konala vůbec první oslava narození Krista. Slůvko „až“ proto, že je dle astronomických výpočtů usuzováno, že se Kristus narodil kolem roku 6. př. n. l.

Průběh Vánoc našich babiček

Od rána se vše chystalo na slavnostní večeři a na nastávající svátky. Hospodyně vstávaly brzy ráno, zadělávaly na chléb a vánočky, připravovaly pec, dokončovaly úklid.
Dobová literatura říká, že ještě většinou s rukama od těsta běžely do sadu obejmout stromy.
Tato pověra měla zaručit dostatek úrody pro příští rok. V jiných krajích se na stromy vázalo několik stébel slámy či povříslo, samozřejmě s vírou stejného účinku. Celý sváteční den se zachovával přísný půst, snad jen děti mohly sníst trochu chleba.
Slepicím se sypalo zrní do obruče nebo kruhu, aby nezanášely vajíčka. V tento den se nikomu nic nepůjčovalo, aby náhodou zlé síly nemohly učarovat kravám a ty nepřestaly dojit. Než se setmělo, muselo být vše poklizeno a připraveno ke štědrovečerní večeři, k níž se obvykle usedalo, jakmile vyšla první hvězda.

Klepněte pro větší obrázek Na stole nechyběla ošatka se všemi obilninami, které se na jaře smísily s ostatním obilím a rozsévaly. Byl to jeden ze způsobů, jak na příští rok zajistit dobrou úrodu. Během večeře nesměla hospodyně vstávat od stolu, protože by jí slepice ani husy neseděly dobře na vejcích. Sešel-li se sudý počet lidí, znamenalo to pro všechny štěstí do budoucna. V tento čas stříleli chasníci z pušek, aby odehnali od stavení zlé síly. Pastýř a ponocný obcházeli dům od domu a přáli všem šťastné a veselé svátky.

Historie zdobení vánočního stromečku u nás není příliš dlouhá. Traduje se, že první vánoční stromeček byl v Čechách kolem 19. stol. Velmi brzy poté začala stromeček strojit česká šlechta a v měšťanských rodinách zcela zdomácněl ve 40. letech 19. století. A dnes je součástí každé domácnosti.
Dříve se vánoční stromeček zdobil cukrovím, lidovými výtvory ze dřeva, perníku či pečiva.

Dochovalé i zapomenuté zvyky a kouzla
Klepněte pro větší obrázek Většina vánočních zvyků a kouzel má svůj původ v dobách pohanských. Je to spojeno s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Je jich mnoho od všeobecně známých až po krajové a místní speciality.

Jablečné kouzlo – dvanáct jadérek dáme do misky s vodou. Kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců (pro zemědělce, chataře a chalupáře).

Z cibule naloupeme dvanáct sukének, položíme je vedle sebe a do každé nasypeme trochu soli. Každá sukénka přestavuje jeden měsíc v roce, na kterém se sůl do rána rozpustí, v tom bude pršet, ve kterém jen zvlhne, ten bude srážkově průměrný, a ve kterém většina zůstane, v tom lze čekat sucho.

Každá doba má své a záleží jen na nás jaké ty Vánoce budou. Není potřeba se stresovat tím, co jsme nestihly, jen abychom měly pocit, že teď je to ono. Většina z nás dodržuje milé zvyky a ani si to neuvědomuje. A kdoví, třeba už naše děti budou mít stres z toho, že nedodržují naše zvyky. A tak si tak říkám, pryč se zvyky, ať máme klidné Vánoce!

Ale, pár zaručených rad na závěr si neodpustím!
Slovanský zvyk, jak si zajistit, aby nás po celý příští rok měli všichni rádi.
Namažeme si na Štědrý den tváře medem.

Pro vdavekchtivé tu mám dva zaručené způsoby, jak se dostat pod čepec:

První říká, že je potřeba vyjít na zahradu, kde musí zatřepat bezem a říkat: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milej dnes!“
Kde se pes ozve, tam se provdáte.

Druhé je mnohem jednodušší, stačí se zmocnit devíti patek od vánoček a schovat si je. Úspěch je zaručen.

Krásné vánoce!!!

zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V rodinném kruhu vládne nepříjemná nálada, proto se s nikým výrazně nebavíte a věnujete se klasickým víkendovým povinnostem. Pokud si chcete zlepšit náladu, vyrazte si s kamarádem na…