Vánoce versus pleť: Jak jíst přes svátky, abyste si zachovala krásnou pokožku?

Vánoce versus pleť: Jak jíst přes svátky, abyste si zachovala krásnou pokožku?

Pleť reflektuje to, jakým stylem se stravujeme. Proto když přichází vánoční svátky a do jídelníčku přibyde více sladkého, čokolády, tučného a mastného, odezvy na pleti na sebe nemusejí nechat dlouho čekat. Málokdo si ale chce na Vánoce cokoliv zakazovat. Nebojte se, o oblíbené dobroty nepřijdete, jde jen o to je správně vybalancovat.

Méně tučného i sladkého

Jídlo přes Vánoce obsahuje zpravidla nejen více nasycených mastných kyselin, tuků, sacharidů, ale i různých alergenů, jako jsou ořechy nebo kakao. „Pokud náš jídelníček bude plný tučných a nevyvážených jídel, naše tělo s těmito přijatými živinami nebude umět dostatečně dobře nakládat. To se samozřejmě negativně odrazí i na našem stavu pleti,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Zuzana Kotlasová z Kliniky preventivní dermatologie. Proto jako první krok se zamyslete nad množstvím tučných a mastných pokrmů a alespoň některé raději vynechte. Když už jdete na kachnu ke tchyni, nedávejte si vánočku k snídani a k večeři si připravte salát.

Co dokáže s pletí med? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Zařaďte antioxidanty

Tučnější jídelníček lze alespoň částečně kompenzovat – myslete na zapojení antioxidantů. Většinou jsou jimi ovoce se zeleninou, zkusit můžete i pravidelné pití zeleného čaje. Pokožku pomáhají regenerovat a očistit. Dokonce mají sílu redukovat jemné vrásky.

Pokračování 3 / 7

Přidejte vlákninu

Vláknina podá trávicímu systému pomocnou ruku, aby se snáze vypořádal s náročnějším obdobím. Opět ji najdete v ovoci, zelenině nebo třeba v ovesných vločkách. I potraviny bohaté na vlákninu odlehčí jídelníček.

Pokračování 4 / 7

Více tekutin

Dostatečný pitný režim je nenahraditelný. Zatímco v létě nás slunce a úporné horko motivují pít, v zimě máme pocit, že tolik tekutin nepotřebujeme. Pro zdravou a krásnou pleť jsou ale nezbytné. „Významnou roli pro zářivou pleť hraje příjem tekutin, na který bychom měli přísně dbát a denně vypít minimálně 2,5 litru čistých a ideálně nedoslazovaných tekutin. Pokožka pak bude hydratovaná, díky tomu také pevnější a pružnější,“ doplňuje dermatoložka Kotlasová.

Pokračování 5 / 7

Prokrvujte kurkumou

Kurkuma slouží pro lepší trávení tuků a očisťuje lidská játra. Pro někoho oblíbené, pro jiného docela neznámé koření, které má jednu skvělou vlastnost: Podporuje krevní oběh, takže je díky němu pleť lépe prokrvená a tím pádem zářivější. Přidejte ji například do těsta na cukroví, bude po ní krásně žluté a vaše pleť po cukroví zase plná života.

Pokračování 6 / 7

Nešetřete citronem

Kromě vysokého obsahu vitamínu C, který je nezbytný pro celý imunitní systém a potažmo i pro zdravě vypadají pleť, citron navíc napomáhá čistit játra, která detoxikují organismus. Jejich službu budeme přes Vánoce rozhodně potřebovat, tak se o ně starejte a kromě toho, že to nebudete přehánět s alkoholem, si občas dejte čaj s citronem. 

Pokračování 7 / 7

Omezte čokoládu

Často skloňovaná čokoláda nemá žádné prokázané negativní dopady na pleť. Ale může být hůře stravitelná. Proto vám může po její konzumaci připadat, že je pleť mdlá či povadlá. Pokud už se pro její mlsání rozhodnete, volte jen tu opravdu kvalitní, která může vašemu zdraví i psychice naopak prospět.

Doporučujeme

Články odjinud