Vánoční barevné trendy 2013

1. 12. 2013
Vánoční barevné trendy 2013
Dnes začíná advent a tak možná už řešíte, v jakém stylu ozdobíte ten letošní stromeček. Patříte k těm, kteří zdobí stromek „rodinnými“ ozdobami, a máte jej každý rok stejný? Jakákoliv odchylka od zažitých tradic by vás rozhodila, a vlastně si to neumíte ani představit? Nebo naopak dáváte přednost tomu, mít každý rok stromeček jinak barevný a nakupování vánočních ozdob a výzdob patří mezi vaše vášně?

50 odstínů fialové

Letošním Vánocům vládne fialová. Ať už sáhnete po něžné lila, fialovo-růžové či její tmavší variantě, rozhodně nešlápnete vedle. Fialové zdatně sekunduje stříbrná a krémová. I když to svádí, vyhněte se zlaté, protože zlatá má tendenci strhávat na sebe veškerou pozornost, a to by byla věčná škoda. Zkombinujete-li dva odstíny fialové a doplníte ji krémovou či stříbrnou, získáte něžný stromeček, který prozáří váš byt a dá vašim Vánocům ten správný nádech zimní atmosféry, plné čekání na Ježíška.

„Panské“ Vánoce

Chcete se aspoň o Vánocích cítit jako na zámku? Pak zvolte styl stromečku, který působí, jako pro knížete a kněžnu. Pomohou vám k tomu motivy růží, hortenzií, a z barev vínová, růžová a zelená – zkrátka noblesní motivy i barvy. Kouličky volte spíše lesklé, nebojte se i třeba vzorovaných. Všechny tyto drobné detaily („krajkové“ kouličky, duhové odlesky…) dotvářejí dojem vznešenosti.

Babiččiny Vánoce

Vzpomínáte na babičku, u níž jste vídali kostkované ubrusy, kakao jste pili z puntíkatých hrnečků a spávali jste v kanafasovém povlečení, které krásně šustilo? Pak si udělejte „starodávný“ stromeček – ozdobte jej ozdobami, které evokují „staré zlaté“ časy – foukané, ozdoby z korálků, peříčka, perličky… Proč ne, pokud vám tento druh ozdob vykouzlí úsměv na tváři a láskyplné vzpomínky na ty, kteří patřili do vašeho dětství, pak je tento styl to pravé pro vás.

Já třeba vzpomínám na to, jak babička vyráběla papírové „růžičky“ z bílého a růžového krepového papíru. Vždycky říkala, že tyto růžičky vyráběl už její tatínek, renomovaný a okolím velmi uznávaný pekař. Pro ostatní by to byl možná kýč nejtěžšího kalibru, ale pro mě jsou růžičky na vánočním stromečku připomínkou mého dětství…

Selské Vánoce

Líbí se vám slaměné ozdoby? Pak neváhejte a zvolte je pro svůj stromeček. K dokonalosti jej „dotáhnete“ nasušenými pomeranči (nechcete-li sušit svépomocí, stačí zajít do nejbližšího kreativního krámku a koupit si tam již nasušené pomeranče). Jste-li šikovní, můžete si ozdoby ze slámy uplést i sami, pokud nemáte čas ani trpělivost, propátrejte regály s vánočními ozdobami a najdete i slaměné ozdoby včetně řetězů a hvězdy či špičky na vršek stromečku.

„Ledový“ stromeček

Nádherně křehce také vypadá „ledový“ stromeček – kombinace bílé a stříbrné, ozdobičky ve tvaru sněhových vloček, drobnější stříbrné kouličky v lesku i matu a místo řetězu „zasněžení“ umělým sněhem vám dodá pocit, že se u vás brzy zastaví Ledová královna.

Tmavé barvy nejsou tabu!

Žijete s tím, že tmavé barvy jsou na vánoční výzdobu zakázány? Zbytečně! Pokud najdete tu míru, s níž zkombinujete např. indigově modré kouličky se stříbrnou či krémovou, můžete mít nádherný, originální stromeček, který všechny uvede v úžas. Taktéž nesáhnete vedle s rubínovou barvou.

„Dětský“ stromeček

Máte malé děti? Pak je nechte vytvořit řetěz z barevného papíru, případně spolu vyrobte papírové ozdobičky. Možná nebudete mít nejvíc „in“ stromeček z okolí, ale jednou budete mít na co vzpomínat, až se budete probírat fotkami za pár let.

Všehochuť

Chcete stromeček „trochu“ oživit, ale nechcete se vzdát svých tradičních ozdob? Proč ne! Nikdo vás přece nenutí nakupovat každý rok ozdobičky zbrusu nové – stačí pár kousků, které vkusně zkombinujete s tím, co již máte. Dáte-li si záležet, výsledek může působit velmi pěkně a originálně.

Inspirujte se ve Vizovicích

Pokud pořád ještě nevíte, co za styl letos zvolit, udělejte si výlet do Vizovic – tentokrát ne za slivovicí a proslulým Jelínkovým závodem, ale za výstavou v zámecké galerii. Výstavu pořádá Evropská asociace floristů a výrobců dekorací (EFSA), která se tímto způsobem snaží bojovat s „asijskými plastovými Vánocemi,“ a ukázat lidem, z čeho mohou vybírat.

Který vánoční stromeček je nejkrásnější?

No přece ten váš! Nazdobte si jej přesně tak, jak chcete (a jak se v rodině shodnete,) a užijte si krásnou vánoční atmosféru. Jestli bude hypermoderní, nebo dětsky naivní, je čistě na vás. Krásné a spokojené svátky vám všem!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Mimo jiné je červen je měsícem myslivost a příroda se na přelomu jara a léta skutečně probouzí. Vyjděte si do přírody a kochejte se zelení či květenou, ihned vám dodají lepší náladu. Navíc…