Vánoční rozchody bolí dvojnásob: Máme 5 rad, jak je zvládnout | Foto: iStock

Foto: iStock

Vánoční rozchody bolí dvojnásob: Máme 5 rad, jak je zvládnout

Všichni se tváří, že jsou šťastní, televize chrlí obrázky spokojených rodinek a zamilovaných párů v červeno-zelených svetrech, které byste aktuálně nejraději polila svařákem… Zatímco vy se vyrovnáváte s bolestivým rozchodem. Jak to v čase plném emocí ustát?

Před Vánoci jsou rozchody nejčastější

Vánoce, a hlavně předvánoční týdny jsou obdobím roku, kdy se lidé dle statistik rozcházejí mnohem častěji než jindy. Je otázkou, co všechno je příčinou – snad tendence ke konci roku rekapitulovat a vyhodnocovat uběhlý rok, možná i touha v dalším roce změnit to, s čím nejsme úplně spokojení.

Polínko do rozchodového ohně jistě přiloží i nevlídné počasí a všudypřítomný předvánoční stres. Ten má totiž dle psychologů negativní vliv na naši schopnost se racionálně rozhodovat a plánovat. Problémy řešíme zkratkovitě a neefektivně, mnohdy vlivem stresu dokonce nedostatečně využíváme i svou paměť. Nejpokleslejším motivem vánočního rozchodu může být i lakota. Rozcházející se partner zkrátka nechce kupovat dárky.

Jak si nastavit hranice ve vztahu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nezůstávejte sama

Dělají to němé tváře a děláme to i my, když nás něco bolí, „zalézáme“ do nory, do samoty a snažíme se „lízat si rány“. Jenže během svátků, ať už jsme jakkoliv odolní, nás tyto rány bohužel budou bolet o něco více než jindy.

Lidé se tváří šťastně, televize chrlí obrázky spokojených rodinek a zamilovaných párů a ve vás narůstá frustrace, smutek i vztek. Vánoční samota je zkrátka dvojnásob těžká, proto truchlení o samotě odložte na leden. Bude snesitelnější. Buďte s přáteli, s příbuznými, klidně i s těmi, kteří vás obvykle trochu štvou. Lepší je být lehce naštvaná než těžce depresivní.

Pokračování 3 / 5

Pozor na romantické komedie i melodie

Je to tak patologicky lákavé! Zapnout televizi, sedět a dojímat se, litovat se a propadat se ve svém smutku hlouběji a hlouběji. Smutek po ztrátě blízké duše je sice pochopitelný a truchlení je přirozenou součástí procesu vyrovnání se s celou situací, ale pozor, abyste to nepřepískla a nepropadla se na dno! Vánoce jsou obdobím citlivým a citově krásným, ale i křehkým jako vánoční ozdobička, a tak raději neživte a nevykrmujte svou bolest ještě více, nemusela byste ji unést.

Pokračování 4 / 5

Pokud nemáte hluboko do kapsy, odjeďte

Pokud jste měla mezi svátky naplánovanou a zaplacenou společnou dovolenou s bývalým partnerem, nerušte ji. Odjeďte – lyžujte, surfujte, vyrážejte na výlety, endorfiny dokážou zázraky. Byť třeba jen na chvíli, ale i chvilkové „anestetikum“ se počítá! Raději však neodjíždějte sama. Nějaká dobrá duše toužící po úniku z vánočního „blázince“ se vždy najde. Příroda, hory, lesy a moře už zachránily nejednu zoufalou duši a přesvědčily ji, že na světě je hezky i bez „parchanta“, který vám dá sbohem v nejcitlivějším období roku.

Pokračování 5 / 5

Všechno má svůj čas

Úplně každý rozchod, a to i ten vánoční, má své fáze. Velmi zjednodušeně by se daly shrnout do pěti období – šok a popírání, vztek, smlouvání, deprese a přijetí. Občas si některé fáze pořadí prohodí a při dramatických rozchodech, třeba kvůli dlouhodobému násilí, mohou některá období dokonce chybět. Ale vězte, že úplně každý rozchod končí smířením se s realitou. Čím víc budete vzpomínat, litovat se, lpět na minulosti a vše v sobě znovu a znovu oživovat a analyzovat, tím víc poslední fázi oddalujete. A to je velká škoda, život utíká hrozně rychle a čas je nejvzácnější komoditou na světě, kterou máte. Neplýtvejte s ním.

Doporučujeme

Články odjinud