Vánocům sluší červená poinsettie

8. 12. 2006
Vánocům sluší červená poinsettie
Červená barva budí emoce, reprezentuje vitalitu a životní sílu. Je to také barva slavnostních chvil, tepla a příjemné atmosféry. Barva sváteční a zářivá. To je také důvod, proč v dlouhých a chladných měsících roku lidé na celém světě zdobí své příbytky právě poinsettiemi. V předvánoční době je poinsettie nadčasovým dárkem, který potěší snad každého.

Rostlinu poinsettii, Euphorbia pulcherrima, musíme hledat až v daleké Latinské Americe. Pochází z Mexika, kde ji znají pod jménem „Flores de Noche Buena“, vánoční květina. Nepěstují ji jako my v květináčích, zde je to spíše keř, který dorůstá výšky přes jeden metr. Zářivé barevné listy poinsettií lze o Vánocích spatřit také v zahradách a na přímořských promenádách Madeiry a Kanárských ostrovů. Zhruba před 200 lety poslal první americký ambasador v Mexiku, Joel Poinsett, několik květin do botanické zahrady ve Filadelfii. Na jeho počest byla květina pojmenována „Poinsettie“. Do Evropy dorazily její první sazeničky až o 100 let později a ve známost vešly pod botanickým názvem Euphorbia pulcherrima, nejkrásnější z euphorbií. U nás je rostlina známá jako „vánoční hvězda“. Barevné listy poinsettií, uspořádané do tvaru hvězdy, jsou často mylně považovány za květy. Samotné květenství je velmi malé a nenápadné. Nachází se mezi barevnými listy, které mohou mít různé odstíny od lososové přes růžovou, žlutou, krémovou až po zářivě rudou. Nově kultivované odrůdy jsou často pestrobarevné, s pilkovitě či vlnitě tvarovanými listy. Listy poinsettie se pyšní barvami obvykle od října do ledna, tato doba může být v závislosti na podmínkách i o hodně delší. V létě jsou její listy zelené. Jejich barva se změní, když bude květina v temnu dvanáct hodin denně po dobu několika týdnů. Poinsettiím vyhovují teplá místa s dostatkem světla, ale neměly by být vystaveny přímému slunci. Poinsettie jsou velmi citlivé na nízké teploty. Proti chladu by měly být dobře chráněny, především při transportu. Jsou velmi choulostivé na nahromaděné vlhko, proto by se přebytečná voda z misky měla vždy okamžitě vylít. Nejlepší je častá, ale střídmá zálivka. Přihnojovat je třeba pouze jednou či dvakrát.

Dekorativnost Poinsettie se pěstují v mnoha barvách a velikostech. To je předurčuje jako ideální dekoraci. Jsou oblíbenou dekorací zimních stolů nebo vhodným dárkem. Hezky vypadají i jako keřík na dlouhém stonku. Poinsettie jsou nejkrásnější ve větších skupinách – buď stejné, nebo různých barev.

Řezání Poinsettii lze použít také jako řezanou květinu. V takovém případě je nutné její stonek krátce ponořit do vroucí vody nebo jej podržet nad plamenem svíčky. Tak zabráníme tomu, aby ze stonku vytekla mléčná tekutina a rostlina rychle vadla. Takto ošetřený svazek poinsettií vydrží svěží až 14 dní.

Dárek

Prostě neodolatelná: křehká ručka drží přání v podobě vánoční hvězdy. Miniaturní poinsettie se zvlněnými lístky je ozdobena kostkovanou stuhou a bílým obalem, jež společně tvoří velmi osobní a sladký dárek.

Vždy se najde dobrý důvod, proč potěšit někoho dárkem. Poinsettii lze snadno přetvořit v netradiční dárek. Umístěte rostlinu – ozdobenou zimními doplňky – do filcové tašky a nádherné překvapení je tu.

Nikdy bez mé poinsettie! Koncem podzimu je svěží poinsettie vítaným zpestřením květinových darů. Kdo by odolal kombinaci rudých a zelených listů? To nejlepší nakonec: poinsettie Vám bude dělat společnost po celou dlouhou zimu.

Bydlení

Jasně červené poinsettie dokážou prozářit jinak strohou halu nebo schodiště. Červené keříky svázané s chrastím a doplněné hvězdami vyniknou v moderním aranžmá.

Tradiční poinsettie se umí přizpůsobit novým nápadům: poinsettie se ukazuje jako mistr převleků – tentokrát ve výrazně barevném excentrickém kabátě. Květina na štíhlém kmínku je umístěna v růžovém hedvábném polštáři – jednoduchý, ale efektní nápad. Přiláká pozornost v každém moderním interiéru.

http://www.dama.cz/zahrada/cervena/L3.jpg">

Pohodlný večer u krbu, v němž praskají hořící polena. Temně rudé poinsettie s vánočními ozdobami ve zlaté míse zpříjemní dlouhé zimní večery. Zvláště když zapálíme červené svíce naaranžované uprostřed.

Klasickou barvou zimních svátků je červená. Zářivě rudé poinsettie přispějí k sváteční atmosféře. Rozdílné tvary listů těchto miniaturních rostlin – hladké, pilkovité a zvlněné –oživí celou kompozici.

Vánoce, konečně čas na setkání s nejbližšími. Harmonické červené tóny zútulní každý interiér. S těmi správnými doplňky ze zahradního či hobby centra můžete poinsettii v mžiku změnit v nápaditou dekoraci.

Unikněte předvánočnímu shonu a dopřejte si chvilku klidu a pohodlí! Červené odstíny poinsettie, zde doplněné borovými šiškami a zlatými hvězdami, vytvoří příjemnou zimní atmosféru.

Pyramida poinsettií se vypíná hrdě k nebi. Díky barevnému aranžmá z miniaturních poinsettií a vánočních ozdob vynikne každé její patro. Jednoduše z ní nespustíte oči!

I tradiční vánoční věnec může vypadat moderně. Rudé a duhově bílé poinsettie různých velikostí zdobí jednoduchou konstrukci věnce. Hravou kompozici doplňují stuhy, dřevěné figurky, stromky a hvězdy.

Svěží a moderní aranžmá umístěné na sloupu upoutá pozornost každé návštěvy. Květina je ozvláštněna dekorativními doplňky.

Vánoce jsou především svátkem rodiny, časem setkávání s přáteli, pohodlí a oslav. Slavnostně si zdobíme i naše domovy – Vánoce jsou ten pravý čas pro poinsettii. V dlouhých a temných měsících přináší do našich domovů jejich jasná červeň veselí a dobrou náladu.

Tato poinsettie má meruňkově zbarvené listy. Rostlina je umístěna v transparentním kořenáči vystlaném červenou látkou. Netradiční materiály použité v této kompozici ideálně doplňují moderní zařízení interiéru.

Jednoduché, ale efektní aranžmá. Klasická rudá poinsettie je umístěna v rustikálním květináči a dozdobena vánočními ornamenty. Hodí se skvěle do každého interiéru.

http://www.dama.cz/zahrada/cervena/L3.jpg">

Poinsettie je k dostání v mnoha barvách a tvarech. Zde jsou nakombinovány květiny s hladkými, vlnitými a zubatými listy. Rozdílné tvary a barvy květin působí živým a hravým dojmem.

Díky červené barvě poinsettií je možné docílit s malým úsilím značné působivosti. Tato dekorace stolu je dobrým příkladem. Miniaturní rostlinky jsou sesazeny blízko sebe v jednoduché oválné keramické nádobě. Harmonický doplněk: barevně sladěná nádoba ozdobená jehličím a vánočními ozdobami.

Zdroj:dbm.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jeden z kolegů, který vám nepřeje a stále se vám motá do cesty, skončí. Prostě se jeho společnosti zbavíte a budete mít konečně klid. Proto se teď zaměřte na odvedení dokonalých výsledků,…

Nejčtenější články

Doporučujeme