Váš pes si může ze společné dovolené dovézt tajné imigranty

21. 8. 2009
Váš pes si může ze společné dovolené dovézt tajné imigranty
Každý je jistě rád, když si z dovolené doveze v pořádku všechny členy své rodiny a to včetně svých čtyřnohých miláčků. Málokdo bude ale potěšen, pokud si jeho pes přiveze nějaké ty nájemníky navíc ve svém kožichu nebo hůř, ve svém těle. Někdy to mohou být doslova smrtelní parazité. Na venkově či v zahraničí u moře nemůžeme očekávat, že budou místní psi příliš preventivně chráněni a tudíž je velké riziko, že mohou nakazit své okolí. Proto vám poradíme, jak si s tímto nebezpečím poradit i bez návštěvy u veterináře.

Nebezpeční červi Zvířata jsou v cizím prostředí lákána neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s parazity. Možná vás to překvapí, ale každý pátý pes v České republice je napaden řadou vnitřních parazitů (endoparazitů). Nejčastějším z nich je škrkavka, která napadá jak psy tak kočky. Její nebezpečí spočívá v onemocnění toxokarózou, které je přenosné ze zvířat i na člověka. Nejvíce ohroženy jsou děti, které se nakazí při hraní na zemi, třeba na pískovištích, kde je výskyt toxokarových vajíček. Ta se do půdy dostávají s výkaly infikovaných psů a koček. Přítomnost vajíček nebo larev v těle se nemusí hned rozpoznat, a tak může přivodit i vážné komplikace. Buďme tedy ohleduplní k sobě i k svému okolí a udržujme své mazlíčky v čistotě. Na vycházce po parku nezapomeňte sebrat trus po vašem pejskovi. Důležité je také pravidelné odčervování domácích mazlíčků (každé 3 měsíce). „V lékárně jsou běžně k dostání účinné odčervovací přípravky, které zbaví psy a kočky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dříve, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí,“ říká brněnská veterinářka Monika Zemanová. „Využijte např. odčervovacích tablet Drontal, působících proti širokému spektru vnitřních parazitů u psů a koček. Pro psy seženete i tablety ochucené masovou příchutí, takže jsou pro ně zároveň chutným pamlskem.“

Zavrtaný dáreček Nevítaný suvenýr z cest může být také nenápadně zavrtán v kožíšku vašeho miláčka. Blechy, klíšťata nebo komáři jsou ektoparaziti, tedy vnější paraziti, a svým kousnutím mohou způsobit nemalé problémy. A je jedno, zda jste strávili dovolenou na chatě u lesa, na chalupě po prarodičích, na táboře nebo v penzionu. Setkat se s nimi můžete téměř všude a celoročně. Jejich nebezpečí tkví v přenosu závažných infekcí. Pozřením blechy se může váš pes nakazit tasemnicí psí, u koček je riziko bleší nákazy dokonce mnohanásobně vyšší. O klíšťové encefalitidě či borelióze ví snad každý, méně pak již o babezióze nebo srdeční červivosti psů. Vnitřní paraziti jsou velmi nepříjemnými spolubydlícími všech zvířat, a tak před cestou myslete na prevenci. Stačí pořídit vašemu psovi antiparazitární obojek (Kiltix) nebo spot-on proti klíšťatům, blechám a komárům, kteří srdeční červivost přenášejí. U spot-on přípravků dávejte pozor, aby měli repelentní účinek. Jedině tak totiž zabráníte tomu, aby se parazit zakousnul do kůže (např. přípravek Advantix). Pokud ale na prevenci zapomenete a nějakého toho černého pasažéra si dovezete domů, nezoufejte, nabízí se snadná pomoc. Ošetřete psa antiparazitárním přípravkem po návratu z dovolené a nezapomeňte také na důkladnou očistu okolí vašeho mazlíčka. Jedna jediná blecha, kterou najdete na vašem pejskovi či kočce, totiž znamená, že dalších zhruba 100 blech v různých vývojových fázích číhá v okolí (v pelíšku, ale také u vás v gauči, v kobercích, atd.). Na likvidaci jsou ideální antiparazitární spreje, které běžně dostanete v jakémkoli pet shopu nebo v lékárně.

Trávící potíže Průjem nebo nechutenství dokáží nepříjemně potrápit nejen nás, ale i zvířata. O to víc, když pobývají mimo jejich známé prostředí. Původci bývají buď střevní parazité nebo mikroorganismy (viry, bakterie). Některých se zbavíte takřka bez problémů, v horších případech se však může jednat o nebezpečnou infekci a je nutné vyhledat odbornou pomoc. Při průjmu je důležité nahradit tělu ztrátu vody, a proto dávejte svému mazlíčkovi často napít. Pomoct může i živočišné uhlí.

Pokud jste se vrátili z dovolené a máte podezření, že si váš zvířecí doprovod mohl přivézt nechtěný dáreček, nepropadejte panice a využijte naše rady. S vážnějšími problémy pak určitě navštivte svého veterináře.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes si přispěte a nenuťte se k nadlidským výkonům. Pokud na vás bude partner tlačit, vysvětlete mu, že na povinnosti nemáte náladu. Určitě to pochopí, protože se jemu do náročné práce…