Vbočený palec netrápí jenom ženy na podpatcích. Pomáhá cvičení, případně operace

31. 1. 2019
Vbočený palec netrápí jenom ženy na podpatcích. Pomáhá cvičení, případně operace
Vbočený palec není jen estetický problém, ale především zdravotní. Palec se totiž odchýlí od své osy a přiblíží se tak k druhému prstu nohy. Přitom se mění způsob používání základního kloubu palce nohy. Chrupavka kloubu je zatěžována nerovnoměrně a dochází k jejímu poškození. Proto je vhodná prevence, cvičení, v krajním případě operace.

Hallux valgus není jen problémem žen, které nosí vysoké podpatky, i když mnohé z nich jím trpí: například Jennifer Aniston, Victoria Beckham či Catherine Zeta-Jones. Postihuje i muže, celosvětově se udává výskyt přibližně u 23 % lidí. S věkem se objevuje častěji, u lidí starších 65 let už trápí více jak třetinu populace. Pokud se vám palec začne deformovat, rozhodně nad tím nemávejte rukou a začněte s tímto problémem bojovat. Jak? Nejprve si řekněme, co to vbočený palec je. 

Co je to vbočený palec?

"Vbočený palec – hallux valgus je deformita přednoží, kdy se palec odchýlí od své osy a přiblíží se tak k druhému prstu nohy. Vnímání správné pozice palce je u lidí odlišné, nicméně přesněji lze definovat tuto vadu odchýlením se palce od osy nohy o více než 15 stupňů. Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce, často vzniká bolestivý otlak na kůži a dochází i k rotaci palce," vysvětluje ortoped a podiatr doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D. z Kliniky Canadian Medical v Praze.

Důležité je si uvědomit, že se obtíže netýkají pouze palce nohy. Palec je spíše následek neboli oběť změn, které probíhají uvnitř celého přednoží. Důvodem osové odchylky palce bývá nejčastěji nevhodný tvar anebo pohyblivost první nártní kosti. 

Jaké jsou příčiny vbočení palce?

Příčiny vzniku vbočeného palce jsou tzv. vnitřní, které se nacházejí uvnitř nohy, a zevní, to jsou ty, které působí na nohu ze zevní strany. Vnitřní příčiny jsou nejčastěji vrozené. Na vzniku vady se podílí nesprávný poměr délek nártních kostí, nevhodný sklon kloubních ploch a snížená pevnost vazů a svalů, které udržují kostru ve správné pozici. "Bohužel k vnitřním příčinám patří i onemocnění, jež vedou ke změnám na měkkých tkáních a kostech. Příkladem může být revmatoidní artritida nebo degenerativní onemocnění nervové tkáně," opět vysvětluje podiatr Rastislav Hromádka. Mezi zevní příčiny, které přispívají ke vzniku rozvoje vady, patří zejména nevhodné obouvání a tělesná hmotnost.

Jakou obuv bychom měli nosit, abychom se deformaci vyhnuli?

Nevhodné jsou zejména boty s úzkou špičkou nebo špičkou, která je umístěná uprostřed předního okraje boty, a boty na vysokém podpatku. Pokud naše nohy mají vrozené dispozice ke vzniku deformity, tak i mírný tlak na palec může vést k vytvoření vady. Naopak, pokud nohy nejsou náchylné ke vzniku vady, tak i boty s úzkou špičkou na podpatku nevedou k postižení. Vhodné boty jsou v přední části široké s kulatou špičkou a samozřejmě bez vysokého podpatku.

V poslední době se diskutuje o používání bot naboso. "Tento typ obutí je vhodný pro zdravou nedeformovanou nohu. Lépe řečeno bota nohu „prověří“, a pokud noha není schopna již výraznější zátěž zvládnout, dochází k progresi bolestí, které vycházejí z její deformity," říká podiatr Rastislav Hromádka. U vbočeného palce, kdy pacient nevyužívá naplno vnitřní okraj nohy s palcem, dochází k přetížení jiné části nohy, která není uzpůsobena k této zátěži, a to vede k bolestem.

Cvičení a manipulace, která vám uleví od halluxů

Pokud máme pocit, že máme dispozice ke vzniku vbočeného palce, anebo již se vada projevuje, jsou zejména vhodná cvičení (manipulace) se základním kloubem palce, které vedou k uvolnění měkkých tkání přednoží. "Pacient při manipulaci uchopí palec nohy rukou a plynule ho tlačí směrem dolů, pak pomalu nahoru, posléze odtahuje od druhého prstu nohy a nakonec plynule rotuje palec podél osy dovnitř a ven. Vhodné jsou masáže nohou směrem od prstů ke kotníkům a koupele v teplé vodě. Prokrvení nohou a teplé techniky vedou ke zlepšení regenerace tkání nohy a tím zmírňují postižení tkání," vysvětluje Rastislav Hromádka.

Manipulace by se měly provádět obden společně s cvičením přednoží, kterým posílíte svaly nohy. Tyto techniky vedou k lepší pozici palce při zátěži a k menšímu dráždění kloubních ploch. Rastislav Hromádka z Kliniky Canadian Medical také doporučuje nošení vhodných botredukci tělesné hmotnosti. "Ty také vedou prokazatelně ke zlepšení obtíží a k zastavení rozvoje vady. Pacienti často používají korektory k udržení správné pozice palce nohy anebo náplasťovou fixaci. Tyto techniky zmírňují obtíže, nicméně vadu a nevhodnou zátěž na kloubní plochy neodstraňují," vysvětluje odborník.

Je vbočení palce bolestivé?

Bolesti se v případě vbočeného palce můžou nacházet v různých místech přednoží a jejich výskyt závisí také na stádiu rozvoje vady. Typicky bolí pacienta základní kloub palce a otlak na kůži na vnitřní straně nohy v botě. Noha může zpočátku bolet jen při rozvoji deformity a poté dlouhé roky být nebolestivá. To vede někdy k falešnému pocitu, že se jedná o trvalý stav, nicméně nesprávná zátěž kloubů nohy vede k dalšímu poškození tkání. Proto pacienti s vbočeným palcem přicházejí po 50. roku věku opět k vyšetření již s projevy artrózy na kloubech nohy. Bohužel deformita může vést až ke zničení kloubu. V těchto pokročilých stádiích již většinou není možné provést některé operační zákroky.

Jaké jsou možnosti léčby halluxů?

Léčbu deformity lze rozdělit na neoperativní (konzervativní) léčbu a operační léčbu. V průběhu konzervativní léčby se používají fyzioterapie, které jsou zaměřeny nejenom na oblast palce, ale celé dolní končetiny. Používají se manipulace kloubů, techniky měkkých tkání, cvičení za účelem změny používání svalů dolní končetiny a podobně. Pacienti můžou uplatnit náplasťovou fixaci palce a přednoží anebo vložky do bot. Nicméně dle studií konzervativní léčba vede pouze k zmírnění bolestí, ale samotnou podstatu vady a deformitu neodstraní. Pokud pacienti nepociťují zmírnění obtíží anebo jim nevyhovuje pozice palce, je namístě zvolit a naplánovat operaci.

Většina operací pro vbočený palec je zacílená na první nártní kost, na úpravu jejího tvaru anebo pozice. V důsledku nesprávné zátěže palce nohy a kloubních ploch dochází totiž k postižení chrupavek kloubů a na okrajích kloubních ploch vznikají bolestivé kostní výrůstky.

Operace se zaměřují nejenom na změnu pozice palce, ale také na úpravu zátěže vnitřní strany nohy. Pacient po operaci by měl být schopen lépe využívat vnitřní stranu nohy při chůzi. 

Proč se týká vbočený palec více žen než mužů? Můžou za to boty na podpatku?

Ženy trpí deformitou častěji zejména v důsledku méně vhodného obouvání a hormonálních dispozic. Často dochází k vytvoření deformity v průběhu těhotenství, kdy probíhají změny na pojivové tkáni v důsledku hormonálních změn a přirozeného nárůstu tělesné hmotnosti.

Může být vbočený palec příznakem jiných nemocí?

Někdy se stává, že vznik vady je projevem systémového onemocnění pojiva (revmatoidní artritidy, psoriázy atd). Vývoj deformity a postižení měkkých tkání jsou tak závislé na celkové léčbě systémového onemocnění a při léčbě chirurg musí spolupracovat například s revmatologem.

V posledních letech se dělají v České republice také miniinvazivní zákroky. "Miniinvazivní operace nám umožňují přesněji zacílit na místo v noze, které je potřeba napravit a nepoškodit tkáně, které se při otevřených operacích většinou poškodí. Protnutí kostí se provádí ne vibrační pilou, ale pomocí tenkých fréz, které se pod rentgenovou kontrolou zavádějí do těla z malých kožních vstupů. Tyto zákroky tedy nejsou pouze o velikosti jizev, ale umožňují nám komplexní ošetření deformity jak vbočeného palce nohy, tak i ostatních prstů nohy najednou," vysvětluje Rastislav Hromádka, který tento zákrok na Klinice Canadian Medical v Praze provádí.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozvíjíte své schopnosti a toužíte po lepším pracovním ohodnocení. Milí Střelci, aspoň o víkendu se profesním debatám vyhněte. Stejně vás nikam neposunou. Stačí, že se chlubí výmysly…