Ve městech raději nedejchejte

25. 6. 2002
Ve městech raději nedejchejte
"Děti, okamžitě přestaňte dejchat!" vykřikla poděšeně matka na tramvajové refýži, když se rozjela kolona aut a já podvědomě zadržela dech zároveň s dětmi, které už zahalil modravý oblak výfukových plynů. Zelené světlo pro auta svítilo dlouho a my všichni, kteří jsme čekali na tramvaj, jsme už naopak začínali modrat.

Ve městech raději nedejchejte

"Děti, okamžitě přestaňte dejchat!" vykřikla poděšeně matka na tramvajové refýži, když se rozjela kolona aut a já podvědomě zadržela dech zároveň s dětmi, které už zahalil modravý oblak výfukových plynů.
Zelené světlo pro auta svítilo dlouho a my všichni,  kteří jsme čekali na tramvaj, jsme už naopak začínali modrat. Děti se poštuchovaly v atmosféře, připomínající nedýchatelné ovzduší Marsu.

Tato příhoda byla příčinou, že se ve mně roztočil kolotoč myšlenek, vzpomínek a představ v souvislosti s tím, co dýcháme, jíme a jak žijeme. V dýmu a smradu jsem uzřela  fata morgánu křišňálové Sázavy mého dětství, klikatící se zeleným tunelem korun stromů, sklánějících se nad tokem řeky, a před očima mi bleskla táž Sázava po mnoha letech; její hladina byla "ozdobena" chomáči pěny z blízké škrobárny a těly ryb, předhánějících se v morbidní soutěži, která lekne dřív.

Řeku vystřídaly vidiny svěžích lesů a remízků, kam se stačilo ponořit na jednom konci s košíčkem, abyste se vzápětí na druhém konci vynořili s bohatým pokladem ryzců nebo hřibů; a brusinkové koláče - kdeže jste? Některé naše lesy by mohly směle být kulisou pro sci-fi film "Apokalypsa světa". Kdepak brusinka! A ty krásné rybníky, zasnila jsem se.

Vtom mě zpět do světy reality vrátila cinkající tramvaj, kam jsem s úlevou vstoupila, vypustila z plic zbytky výfukových zplodin a získala tím opět původní barvu mírně nazelenalých Pražáků.
Snad se jednou dočkáme čistých vod, zdravých zelených lesů, voňavého vzduchu i ve městech. Jinak by se lehce mohlo stát, že se jednou ozve z rádia: "Pozor, pozor! Lidi, okamžitě přestaňte dýchat!"

autor: tana

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Navalí se na vás hodně povinností, takže není divu, že si děláte velké starosti. Podaří se vám je překonat, pokud se na ně nebudete tolik upínat a alespoň odpoledne si trochu vydechnete.…

Nejčtenější články