Věčná milenka

Věčná milenka
Jste věčná milenka, řekl mi astrolog, který mi dělal horoskop na míru. Jenomže co vlastně obnáší být milenkou? Mám se urazit? Být šťastná? Nebo se začít trápit?

Kamarád, který si už párkrát milenku k manželce pořídil, mi na to opáčil: „Pokud má žena status milenky, znamená to, že něco není v pořádku. Buď je dotyčná náhražka za manželku, nebo je ,na sex‘. Anebo s prominutím kurva na plný úvazek.“ Nebral si servítky, ale sdělení je jasné. Slovo milenka působí divně.

Milenky přitom existují, co svět světem stojí. I „těm druhým“ v některých dobách patřilo doslova výsadní postavení. Například na dvoře francouzských králů. Milenky byly na svůj status pyšné, usilovaly o něj, a dokonce udávaly společenský tón. Monarchovu oficiální favoritku musel strpět kardinál i králova manželka.

„Stát se královou milenkou bylo snem jakékoli markýzy, hraběnky či kněžny, mohly obdržet i titul vévodkyně. Od nepaměti se počítalo s ,funkcí‘ veřejně uznané královy milenky. Měla své místo u dvora a každá nová královna se musela časem s její existencí smířit. Byla to náplast na politické sňatky neuzavírané z lásky, ale z diplomatické nutnosti,“ vysvětlují autoři knihy Ženy v dějinách lidstva Josef Polišenský a Sylvia Ostrovská.

A další slavná milenka, Kleopatra! Mocná královna Egypta milovala zadaného římského politika a vojevůdce Marka Antonia. Nakonec jim to vyšlo – stala se jeho ženou a porodila Antoniovi děti. Červená knihovna se však nekonala. Oba si dobrovolně vzali život. Katharine Hepburn celý život milovala Spencera Tracyho. A on ji, jenže byl ženatý katolík. Takže Katharine mohla být „jen“ milenkou… To modelka, která byla milenkou Leoše Mareše, si z jeho nevěry udělala živnost. Status milenky i samotné slovo mají zkrátka mnoho tváří. Od bokovky až po osudovou lásku.

„Role milenky může mít pro každou ženu jinou hodnotu,“ tvrdí psycholog Tomáš Vašák. „Může získávat pozornost, lásku, nebo i sexuální uspokojení. Problém mileneckého vztahu není z pohledu psychologie ve vztahu samém. Dokonce by se dalo říci, že pokud se dva lidé v mimomanželském vztahu ,potkají‘, můžou si vzájemně pomoci ke spokojenosti v primárních vztazích, kde se jim něčeho nedostává,“ míní. Na tom, že se každý člověk snaží uspokojovat různé potřeby – tedy i touhu po vztahu nebo sexu – není podle něj nic překvapivého. Jde o to, jakou roli žena v mileneckém vztahu hraje a co od ní očekává. Jaké typy milenek tedy existují?

Milenka z donucení

„Má žena mi nerozumí. Ty jsi tak jiná. Já tě miluju. A chci být s tebou. Zítra jí to řeknu. Pozítří, popozítří, za měsíc.“ Nikdy! Větší než tohle klišé je už jen mrakodrap v Dubaji. Jestli nejste masochistka nebo zrovna netrénujete do soutěže Faktor strachu aneb Ukaž, co všechno skousneš, měla byste od podobných řečí uhánět rychleji než Dlouhý s Širokým a Bystrozrakým na ramenou. Tedy ovšem za předpokladu, že si nechcete jen tak povyrazit a vlastně vás vůbec nezajímá, co partner říká a stále dokola slibuje. Protože být „ta druhá“ je festivalem ztrát. Přijdete o víc než jen o iluze.

Ztratíte soudnost. Připravte se na to, že ta se zaručeně tiše odporoučí jako úplně první. A začíná to přitom tak romanticky. Je vám sice divné, proč má ten sexy chlap, kterého jste jednou o víkendu potkala na pláži u jezera, náplastí oblepený prsteníček, ale uvěříte jeho přesvědčivému vysvětlení, že se mu do něj zasekl háček, když nahazoval udici na candáta. Když po pár dnech (jednou se náplast ve vodě odlepit musí) zjistíte, že se žádná udice nikdy nekonala, protože jeho manželka (manželka!) má na ryby alergii a on jen neopálený proužek od snubního prstýnku, je pozdě. Už jste nikoli po uši, ale až po temeno hlavy zamilovaná. Vždy dokonale připravená uvěřit i „mé ženě, co mi nerozumí…“ A snad i tomu, že má alergii nejen na ryby, ale i na vašeho nového milého/jejího starého manžela.

Ztratíte stud. Padnete do jejich manželské postele, obujete její saténové pantofle, co se v ložnici válejí, a z lednice vytáhnete jejich Ramu, abyste si po milovacím maratonu namazala bagetu. „A mně prosím taky, lásko!“ křičí ten, co mu žena nerozumí, z jejich společné koupelny, kam vám nikdy nedovolí postavit váš kartáček na zuby. Protože ta, co mu nerozumí, se v pět vrátí z kanceláře, a asi by se dost divila. Tohle on samozřejmě nikdy nepřizná. „Lásko, ten kartáček si tady nechat nemůžeš, protože my sice už spolu nejsme, ale přece jen, ještě jí to tady patří a je trochu hysterická. Ale zrovna včera večer jsme se bavili o vypořádání majetku.“ Zrovna včera večer byli na večeři u jejích rodičů a v kině.

Ztratíte důstojnost. Až ta, která mu vůbec, ale vůbec nerozumí, najde v posteli kromě otisku vášně taky vaši sponku, počká si na vás před supermarketem. A nějak neporozumí tomu, že se přece „do háje nemáte kde scházet, takže proč dělá dusno, když se stejně za týden rozvádí“, jak jí s výrazem uražené ministerské předsedkyně připomenete. Jenže ona slovo rozvod naposledy slyšela před pěti lety, když její matka pomlouvala záletnou sousedku.

Vaší důstojnosti nepřidají ani situace, kdy se budete plížit zadním vchodem přes sklep, protože se manželka nečekaně vrátila z chaty a právě parkuje před domem. Je v nenávratnu i ve chvíli, kdy vám milý odpovídá do telefonu „jistě, šéfe“. A poslední zbytky důstojnosti zahodíte, když číháte v sobotu před jejich vilou, jestli spolu náhodou odpoledne negrilují (tvrdil, že bude sám jen se svými dětmi), a projíždíte mu mobil, abyste zjistila, kolikrát jí včera volal a co jí napsal do SMS.

Ztratíte dny. Víkendy, Vánoce, dovolená. Už si hledejte náhradní program. Kupte si kurz břišních tanců, předplaťte výlety po Čechách se zahrádkáři. Proč tohle? Břišní tance prý uvolňují sexuální energii (třeba to bude k něčemu dobré) a záhonky okopávají obvykle starší dámy, často vdovy. Nebudete muset závidět dvojicím ve vašem věku, jak si dokážou pěkně užít i výklad o vzniku Karlštejna. A pokecáte si o velikosti dýní. Protože ten váš nepochopený bude všechny volné dny trávit přípravou rozvodu. Doma. Ztratíte roky. Jak tak budete doufat ve věčnou lásku a čekat, kdy že začne soud (rozvodový, nikoli poslední), ani si nevšimnete, kolik jste už prodoufala let. Ještě pár takových a nastane čas začít si šetřit na botox.

Časový harmonogram milenky není nic povzbudivého: do ženáče se zamiluje v pětadvaceti, dva roky bude šílet láskou a dobrodružně se skrývat. Třetí rok se začne opatrně ptát. Čtvrtý stráví cloumáním jeho rameny a scénami, které by mohly posloužit jako materiál do učebnice o hysterii. V pátém roce přijde na to, že už není ani ta druhá, nýbrž ta třetí nebo kdoví kolikátá…

Ztratíte trpělivost. Jdi do háje, zařvete na něj, když se vás snaží vlákat do postele, pod kterou se válejí saténové pantofle, protože jeho současná druhá odjela na seminář o asertivitě a manželka je v práci. Konečně jste ho poslala, kam patřil (a vy ostatně za svoji slepotu taky). Možná to vezmete několikrát zpátky, znovu podlehnete a do oné postele skočíte. Ale jednou to bude konečná... A nový začátek. Bez muže, zato s plnou nůší žluče: chlapi jsou pěkný parchanti. To není ideální start do dalšího vztahu.

Ztratíte zlost. A znovu se zamilujete. Protože srdce je milosrdné. Jen proboha ať nemá zalepený prsteníček!

I podle Tomáše Vašáka mají single milenky zadaných mužů problém. „Není určitě nic příjemného, pokud muž oznamuje partnerce-milence, že má jen omezený čas a pak musí domů. Vynikající český sexuolog Petr Weiss na jedné své přednášce řekl, že proti zamilovanosti kondom nepomáhá. Takže je-li žena opravdu zamilovaná do zadaného partnera, domnívám se, že vždy bude svým způsobem trpět,“ říká psycholog. Jako obtížnou vidí také situaci, kdy se nevěra „provalí“. „Stálé partnerky a manželky se cítí zraněné a psychická bolest bolí stejně jako fyzické zranění. A většinou si to odnese i milenka, ať už tím, že ji manželka konfrontuje, nebo tím, že musí sledovat často trapné zmítání se partnera v nepříjemné situaci,“ dodává.

Milenka z přesvědčení

Některé ženy se ujmou role milenky, aniž by čekaly, že budou upgradovány na manželku nebo alespoň první oficiální partnerku. A je jedno, jestli jsou single, nebo na ně doma čeká muž a děti. Proč? Prostě proto, že je to baví. Kvůli lásce, vzrušení, sexu, z nudy, z nedostatku nebo přemíry sebevědomí. Důvodů je moc.

Zdá se vám tahle varianta lepší než předchozí? Odpadá stres z úkolu vyštvat někoho od lože a od stolu. Milenky z přesvědčení nejspíš netrápí, že je někdo sune na druhou kolej jako vagon, kterému pak nezbývá než oddaně reznout a zoufale čekat „na připojení“. Ale – pokud mají doma svého „prvního“ partnera – mohou se dostavit výčitky. A taky mohou být časem unavené z věčného vymýšlení služebních cest, vín s kamarádkami, srazů spolužáků. To, co se zdá zpočátku dobrodružné, se promění v pracnou nudu. Navrch korunovanou rizikem, že „to praskne“ a bude malér.

„Zřejmě může existovat situace, kdy je role milenky akceptovatelná a příjemná. Podle mého je však nutné dodržet tři podmínky. Za prvé, žena do vztahu nevkládá mylná očekávání. Za druhé, muž je natolik taktní, aby nemluvil o svém primárním vztahu, pokud na něm reálně nechce nic měnit. A za třetí, oba jsou natolik rozumní, že si vztah užívají diskrétně. Jenže, upřímně řečeno, to bývá velmi vzácná konstelace,“ konstatuje Tomáš Vašák.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Juicy.

ČTĚTE TAKÉ:Pětadvacetiletá Britka se vyspala s pěti tisíci muži!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Možná vám už dnes dojde trpělivost a pošlete jednoho člena rodiny k šípku. Neustále vámi pohrdá a něco šeptá pod nosem. To vás opravdu štve! Uděláte si s ním pořádek a bude klid! Pokud se…

Nejčtenější články

Doporučujeme