Vědci potvrdili: Datum narození ovlivňuje zdraví. Horoskopy nelžou

26. 9. 2017
Vědci potvrdili: Datum narození ovlivňuje zdraví. Horoskopy nelžou
I pro ty, kdo nevěří na horoskopy a sílu hvězd, má datum narození jednu zásadní a ověřitelnou informaci. Podle nejnovějších výzkumů totiž lze z data narození odvodit, jaké vás budou trápit choroby.

Většina vědců je vůči horoskopům a esoterice skeptická. Že by nám hvězdy vybraly ideálního partnera? Nebo určovaly náš talent? Ale i racionální vědci nyní připouštějí, že pouze na základě data narození lze určit, k jakým nemocem budete náchylnější. Není v tom žádná numerologie, ale zcela vědecky podložená a ověřená teorie . Jak to tedy je a čím jste ohroženi právě vy?

To, že měsíc narození může mít významný dopad na to, jakými nemocemi si v průběhu života projdeme, potvrzuje výzkum vědců z Columbia University. Nepřímo tak navazují i na antického lékaře Hippokrata. Velké množství podobných výzkumů bylo prováděno už ve 20. století, až teď jsou však výsledky prokazatelné a jasné. Vychází i z logických poznatků, například že lidé, kteří jsou narozeni v měsíci s vyšší prašností, mají větší náchylnost k astmatu nebo alergii.

Výzkum byl proveden na vzorku 1,7 milionu jedinců narozených od roku 1985 do roku 2013. Věk průměrného testovaného byl 38 let a vědci porovnávali měsíce narození s jednotlivými chorobami, v potaz brali i pohlaví a jiné fyziologické faktory. Konečný výčet nemocí, které by mohly mít něco společného s měsícem narození, je více než 1600, většina z nich však nejde prokázat s úplnou jistotou. Z těch, u kterých je to však jasně prokazatelné, sestavili tabulku a následně i jakýsi zdravotní horoskop.

Ke které generaci patříte? Baby boomers, Husákovy děti, nebo mileniálové?

Pokud jste narození v zimě, je vyšší riziko, že onemocníte kardiovaskulárními chorobami, ale naopak nižší, že budete mít potíže neurologické, respirační anebo reprodukční. Lidé narození na podzim to mají potom přesně naopak. Podívejte se, co vás může čekat:

Leden : vysoký krevní tlak, nemoci srdce Únor : zhoubný nádor plic, dušnost Březen : nepravidelný srdeční tep a oběhové potíže Duben : bolesti na hrudi a nemoci srdce Květen : žádné zvýšené riziko Červen : bolesti na hrudi, astma Červenec : žádné zvýšené riziko Srpen : infekce očí Září : nemoci dýchacích cest, infekce očí, horečky, zvracení, astma, neurotické obtíže, komplikace během těhotenství a porodu Říjen : onemocnění plic a dýchacích cest, bolest v krku, alergie na hmyzí bodnutí, bolesti břicha, krátkozrakost a dalekozrakost, bolesti při menstruaci, poporodní deprese Listopad : ADHD, virové infekce, střevní potíže, problémy s otěhotněním a donošením dítěte, závislost na analgetikách, angína, gynekologické záněty, průjmy Prosinec : modřiny

Vnoučata nejslavnějších ikon 20. století: Která z nich podědila podobu?

Datum narození není jediným kritériem. Vědci přisuzují velkou váhu i tomu, v jakém prostředí se matka dítěte pohybovala během těhotenství a jakými nemocemi si prošla. Když například měla žena během těhotenství chřipku, její potomek by potom měl být náchylnější k srdečním chorobám.

A ještě jedno upozornění na závěr: To, že zrovna náš měsíc je "ten šťastný", nás nemá rozhodně vést k tomu, abychom se vykašlali na zdravé návyky a spoléhali na tuto jedinou teorii. Výzkumy totiž prokazují jen vyšší nebo nižší náchylnost, nikoliv absolutní odolnost!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na víkend si naplánujte činorodou aktivitu a pohybujte se venku na čerstvém vzduchu. I přes všechny zákazy a doporučení si najdete plnohodnotný způsob strávení volna. Vyrazte třeba na…