Komentáře k článku zpět na článek

Anonymizovaný 15. 9. 2018 | 15:15

ja jsem kojila všechny deti nejmíň do tři let poslední až skoro 4 a jsou v pořadku ,no mne železo chiby od ti doby co nekojím,---padaj z toho vlasy

taffi 19. 5. 2015 | 18:33

Kojení na IQ může a nemusí mít vliv, ale podle mně to nijak nezjistíme Já bych u kojení řešila spíš správnost kojení, spokojenost miminka i maminky a určitě jídelníček maminky. Po dlouhé době se mi dostal do rukou časopis Betynka a mile mě překvapil obsah. Rozumné články, přesně dle mého gusta. Třeba právě ohledně jídelníčku v době kojení, káva, luštěniny, mléko ano, ale opatrně a v menší míře. Já bych tedy řešila u kojení spíš toto. IQ bude "zakopané" spíš jinde

kiburi 24. 3. 2015 | 12:25
Topka 23. 3. 2015 | 15:44

Tak to já jsem asi úplný dement, protože nejsem kojená a moje holky taky mě spíš přijde, že kojení snižuje IQ matek

helza 21. 3. 2015 | 14:12

kiburi: první syn se mi narodil v roce 1964, to jsem přišla z porodnice a ihned se dávala lžička pomerančové šťávy po obědě. Od 6. týdnů se začala zeleninka, už nevím jak přesně, ale po půl roce už se ráno kojilo + rohlík s něčím, desátka krémáček, nebo přesnídávka, poledne polévka, maso a zeleninka, svačina kojení + rohlík s něčím, večeře krupice. Druhý syn totéž. Dcera se ale narodila až v roce 1983, tehdy se podporovalo plné kojení a tehdy nám Mudra do 1 roku stále tvrdila - "přibývá dobře, vyvíjí se dobře, ne, ne ne, jenom ne přikrmování, pouze a pouze plně kojit. Po roce povolila tu lžičku ovocné šťávy a ejhle - ono to nešlo. Chodily jsme k ní 4 maminky, všechny stejný problém a všechny jsme nakonec plně kojily něco víc než 3 roky. I do školky musela kvůli tomu později. V té době se to takto doporučovalo a asi to u víc dětí dopadlo stejně, později už jsem o tom neslyšela. Ale popravdě, bylo to naprosto skvělé.

kiburi 21. 3. 2015 | 12:38

ani v článku se nepíše nic o tom, že se jedná o plné kojení bez přikrmování.
..Jen pro zajímavost. Můj starší se narodil právě v roce 1982. Kojen byl pouhé 3 měsíce (blbý rady dětský doktorky, manžel na vojně atd.). Má dvě vysoké školy, kolik vydělává na brazilské reály nevím, kdyby měl o 10 IQ bodů víc, byl by skoro genius. K čemu to? Mladší byl kojen těch 18 měsíců, z vejšky zdrhnul...tak nevím. Kde se stala podle brazilských vědců chyba?

kiburi 21. 3. 2015 | 12:31

helza: hlavně že se shodnem, že kojit. Mně doktor po roce a půl doporučil s kojením přestat. Ne kvůli dítěti , ale kvůli mně.
..
Dlouhé kojení bez přikrmování snad neschvaluje vůbec nikdo. Alespoň jsem o tom u "normálních" lidí ještě neslyšela.

helza 20. 3. 2015 | 20:29

kiburi: Jsem mírně zmatená. Možná jsem se špatně vyjádřila, nebo tebe špatně pochopila. Já, přesto, že jsem kojila dlouho, dlouhé kojení bez přikrmování neschvaluji. Hlavně proto, že (teď se opakuji), nedostatek železa v mateřském mléce se může negativně projevit na vývoji mozku. Tedy co se týče inteligence může dlouhé kojení dítě spíše poškodit. Já kojila dceru tak dlouho, jelikož každá jiná strava u ní vyvolávala křeče. Po 3 letech potom mohla už jíst všechno. Syny jsem sice také kojila poměrně dlouho, ale současně s mým mlékem jedli už vpodstatě všechno. Jinak souhlasím, faktorů, které ovlivňují inteligenci je mnoho.

kiburi 20. 3. 2015 | 18:11

helza: žádný savci nekrmí svá odrostlejší mláďata výhradně mateřským mlékem. Jak to má zuby, potřebuje něco kousat. Měli bychom občas nakouknout do světa zvířat, tam se blbosti nevymýšlej. Aby se přežilo. Inteligence se rozvíjí příkladem a pozorováním. Geny, výživa, prostředí, učení, zkušenosti. Kombinace všeho určuje schopnosti jedince. Silní přežijou, slabí zahynou.

helza 20. 3. 2015 | 13:33

Taky s článkem nesouhlasím a to i přesto, že já kojila děti dlouho, prvního do porodu druhého, druhého už nevím, ale dceru něco málo přes 3 roky. Když to jde, ušetří to spousty času a můžete s dítětem kamkoliv, jídlo je pro ně vždy po ruce.
__________________________________________________________________Ale k nesmyslu spojení dlouhého kojení a IQ dítěte: Mateřské mléko má nedostatek železa a to i v případě, že matka zobe železo v tabletách. A dostatek, respektive nedostatek železa prokazatelně ovlivňuje vývin mozku a inteligence dítěte. Nedostatek železa se může projevit zaostáváním, někdy nevratným i naprostou retardací. Takže po roce plného kojení je třeba zjistit, jak je na tom dítě se železem a v případě jeho nedostatku železo doplnit. Umělé výživy mají obsah železa optimální. Tedy píšu o plném kojení a k mému štěstí, dcera retardovaná není. Ale už její děti měly po roce kojení železa nedostatek.

kiburi 20. 3. 2015 | 10:17

kiburi: oprava : s inteligencí poněkud nižší ne vyšší.Chci tím říct, že inteligence je pouze jedna stránka hodnocení osobnosti. Nevypovídá o celkové kvalitě a komplexních vlastnostech jakéhokoliv tvora. ..
Jen si skoro všichni myslíme, že je LEPŠÍ mít inteligenci větší. A nejen inteligenci...

kiburi 20. 3. 2015 | 10:07
kiburi 20. 3. 2015 | 10:06

No jo, ale už se nedá zjistit, co by se stalo, kdyby ty s vysokejma školama byly dlouho kojený a ty se základkou nebyly kojený vůbec.
Každopádně jsem pro kojení co nejdýl, inteligence v tom nehraje žádnou roli.
Nikdo neprokázal, že by inteligentnější lidi byli víc šťastný nebo potřebnější nebo cokoliv lepšího než s inteligencí poněkud vyšší. Se schopností zvládnout vysokou to vůbec nemusí souviset. Leda že dlouho kojené děti mají návyk déle sedět na zadku. Zvládnout trpělivě sedět na zadku je totiž jedna ze základních podmínek, jak vystudovat vysokou školu.

Rambíša 20. 3. 2015 | 10:00

Myslím si též,že je to spíš naopak....Čím déle se kojí,tím více škodlivin dítě přijme z matky.A ještě to porovnání,že berou více peněz,to už je úplné UFO.

Reikina 19. 3. 2015 | 22:11
monada 19. 3. 2015 | 21:47
Petruna 19. 3. 2015 | 13:38

To je zase debilita. Znám děti kojené pomálu do třech let a sotva prolezly základní školu a děti odstavené po šestinedělí a mají tři vysoké školy.

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále září bude příjemné a rozhodně nečekejte žádné problémy. Nyní jde všechno jako na drátku i kvůli…