Věděli jste, že i psům je potřeba čistit zuby?

Věděli jste, že i psům je potřeba čistit zuby?

Zuby jsou pro psy nástrojem číslo jedna, a protože nemohou na rozdíl od lidí svůj chrup snadno nahradit protézou, je potřeba dbát na správnou dentální hygienu. Ústní dutina psů je v mnoha ohledech citlivější než u člověka a podcenění péče může mít fatální následky.

Drtivá většina majitelů (95 %) dle průzkumů čistí své vlastní zuby denně, jen zlomek (7 %) však na denní bázi pečuje tak pečlivě o chrup svých psů. Pravidelné čištění zubů je přitom tou nejlepší prevencí. Je ale jasné, že zpočátku se to psům moc líbit nebude. Proto je důležité postupovat opatrně a krůček po krůčku, až si pes na čištění zubů zvykne a možná se pro něj stane i příjemným zážitkem. Klíčem k úspěchu zvykat psa na toto ošetření již od štěněcího věku.

Budete potřebovat zubní kartáček správné velikosti, zubní pastu pro psy a místo, kde vás ani psa nebude nic rozptylovat. Pro malé psy použijte dětský kartáček, pro střední a velké psy kartáček pro dospělé. V obou případech volte kartáčky střední tvrdosti. U miniaturních plemen pak využijte speciální malé kartáčky.

Zezačátku zuby čistěte jen krátce a v předem stanovený čas, aby si pes na tuto rutinu navykl. Dbejte na to, aby si pes zvykl na každý jednotlivý krok čištění a za dobré chování psa chvalte a odměňujte.

6_gettyimages-861550126.jpg

Postup čištění:

  1. Seznamte psa se zubní pastou. V žádném případě nepoužívejte zubní pastu pro lidi. Začněte nejdříve malým množstvím, nechte psa pastu očichat a ochutnat.
  2. Zvykejte psa na to, že při čištění má něco v tlamě. Nejdříve postupujte tak, že budete psí tlamu držet zavřenou a pod horní pysk na straně tlamy vložíte prst s malým množstvím pasty. Tu pak po zubech rozetřete. Tlama musí zůstat zavřená a pes vám nesmí žvýkat prsty. Buďte opatrní a nepokračujte, pokud hrozí, že by vás pes kousl. Jakmile si pes na tento krok zvykne a bude při něm klidný, můžete pokročit dál.
  3. Přichází čas seznámit psa s kartáčkem. Začněte u špičáků s kartáčkem navhlčeným vodou a nanesenou zubní pastou, kterou zatlačíte do štětin kartáčku. Držte psovi tlamu, ale jemněji než v přechozím kroku. Hlavní je zabránit psovi ve žvýkání kartáčku. Takto čistěte špičáky na jedné a pak na druhé straně. S předními zuby nezačínejte, dokud si pes na kartáček nezvykne, jsou totiž mnohem citlivější než špičáky.
  4. Pokračujte čištěním zadních zubů. Kartáček je v tomto případě nutné zasunout až pod pysky v koutcích tlamy. Využit na to můžete i menší kartáček. Intenzitu čištění zvyšujte postupně a pokud pes reaguje negativně, čištění zastavte.
  5. Po úspěšném zvládnutí předchozích kroků můžete postoupit k čištění všech zubů. Začínejte špičáky a postupujte k zadním zubům. Nakonec vpředu zvedněte horní pysk a vyčistěte řezáky. Stejně jako u člověka je pak ideální dbát na to, aby byla každému zubu věnována dostatečná péče. Pokud je to jen trochu možné, čistěte psovi zuby pravidelně alespoň jednou denně.

Péče o zuby jako odměna

Zubní péči můžete doplnit i o vhodné pochoutky, jako například řadu DentaStix od Pedigree. Žvýkací pamlsky s TRIPLE ACTION pomáhají snižovat tvorbu zubního kamene až o 80 % a dostanou se i do těžko přístupných míst. Pamlsky z řady DentaStix obsahují méně než 2 % tuku a neobsahují žádná umělá barviva, ani dochucovadla a cukr. Benefity žvýkacích pamlsků potvrzuje i vědecká studie, a první studie svého druhu na světě, otištěná v říjnu 2020 ve 132. čísle odborného časopisu Veterinary Science. Podle ní žvýkací pamlsky zvyšují podíl zdravých bakterií, a naopak snižují podíl těch, které jsou příčinou onemocnění.

Doporučujeme

Články odjinud