Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžete sníst zcela bez obav?

19. 9. 2019
Vejce a cholesterol: Kolik jich denně můžete sníst zcela bez obav?
Vejce patří k nejvýživnějším potravinám na této planetě, vždyť jsou zárodkem nového života. Zároveň mají špatnou pověst a jsou považována za skrytého zabijáka kvůli obsahu cholesterolu. Jak to tedy s těmi vejci, respektive s jejich konzumací je? Mohou nám ublížit? A kolik denně jich můžeme sníst, aniž bychom ohrozili svoje zdraví?

Vajíčka nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi

Cholesterol je pro náš organismus důležitý, ba nezbytný. Proto si tělo vyvinulo velmi propracované způsoby, jak zajistit, aby ho mělo vždy k dispozici dostatek. Ne pokaždé ho organismus získá dostatek z potravy, proto pak nastupují lidská játra, která ho vyprodukují tolik, kolik je potřeba. Mnohé studie už prokázaly, že když konzumujeme potraviny obsahující cholesterol, naše játra se sama nastaví tak, že snižují svou vlastní produkci cholesterolu. Znamená to, že konzumace vajec nezvyšuje existující množství cholesterolu v těle, jen nahradíte jeden typ cholesterolu (náš vlastní) za druhý (z potravy).

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V pátek se vám půjde práce od ruky a posílíte tím své ego. Klidně byste mohli skály lámat! Díky nabyté sebedůvěře se můžete pustit do nových činností a koníčků. Nyní vynikáte v umělecké…

Nejčtenější články

Doporučujeme