Veksláci, bony a Tuzex: Jak fungovala česká mafie za totality?

18. 11. 2022
„Bony? Chcete bony?“ S těmito slovy šeptanými zpoza rohu na ulici se setkala spousta lidí, která zažila komunistické Československo. Šlo o kouzelnou formuli, která jako jedna z mála mohla občany v totalitním režimu dostat k nedostupnému západnímu zboží. Díky bonům si mohli lidé nakoupit v legendárním Tuzexu. Kdo byli veksláci, kteří je prodávali?

Co jste mohli sehnat za bony?

Bony neboli tuzexové poukázky tehdejším občanům Československa otvíraly západní svět. Tedy alespoň ten tuzexový. Tuzex byla zkratka pro tuzemský export, který fungoval na základě zisku bonů. Jednalo se o mazaný způsob, jak stát získával valuty, které lidé obdrželi v zahraničí. První prodejny Tuzexu byly založeny v roce 1957 a poskytovaly nedostupné kvalitní zboží ze Západu.

V socialismu u nás ledajaké zboží chybělo, takže nákupy v Tuzexu mívaly exotický nádech. Sehnat jste zde mohli elektroniku, televize či první videopřehrávače, auta, whisky a tabák do dýmky a v neposlední řadě oblíbené modré rifle i další ošacení. Bez potyček se zákonem v Tuzexu mohli nakupovat jen ti, kteří pracovali v zahraničí nebo tam měli příbuzné, díky čemuž měli přístup k zahraniční měně. Ostatní se museli spolehnout na specifickou odnož „mafie“ známou pod jménem veksláci.

Jak zestárli herci z filmu Bony a klid? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Díky přízni Venuše jste prudce kreativní a přicházíte s dobrými nápady. Vánoční výzdoba bude letos velkolepá, a přitom vás nebude stát mnoho financí. Nezapomeňte do ní zapojit také děti a…

Nejčtenější články

Doporučujeme