Velikonoce 2025: Datum, recepty, zvyky, pomlázka, dekorace

Velikonoce 2025: Datum, recepty, zvyky, pomlázka, dekorace

Kdy vychází Velikonoce 2025? Které dny jsou velikonoční prázdniny? Jak se nazývají jednotlivé dny Svatého týdne? Které tradice na Velikonoce dodržujeme a jak se na svátky připravit?

Obsah článku:

Kdy vychází Velikonoce v roce 2025?

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. V roce 2025 připadá Velikonoční neděle na 20. dubna. Do práce nebudeme muset jít na Velký pátek 18. dubna a na Velikonoční pondělí 21. dubna. Dětem začínají prázdniny už 17. dubna.

Data Velikonoc do roku 2030

Rok Velký pátek Velikonoční neděle Velikonoční pondělí
2026 3. dubna 5. dubna 6. dubna
2027 26. března 28. března 29. března
2028 14. dubna 16. dubna 17. dubna
2029 30. března 1. dubna 2. dubna
2030 19. dubna 21. dubna 22. dubna

Kdy začíná půst 2025?

Předvelikonoční půst vzačíná v křesťanském kalendáři v den Popeleční středy, což je letos 5. března. Tento liturgický den je spojen s rituálem, při kterém věřícím na čelo nanáší farář popeleční křížek, symbolizující pokání a pokoru.

Období půstu trvá 40 dní a připomíná dobu, kterou Ježíš strávil postící se na poušti. Během postní doby věřící často praktikují různé formy odříkání, modlitby a dobročinnosti. Cílem je připravit se na oslavu Velikonoc a Ježíšova vzkříšení z mrtvých.

Půst je vnímán jako období duchovní obnovy a reflexe. Tradičně je postní doba spojena s omezením stravy a vzdáním se některých pohodlností, jakož i s aktivitami vedoucími k duchovnímu růstu.

Co znamená Svatý týden?

Velikonoční neboli Svatý či Pašijový týden vzpomínáme na poslední dny Ježíše Krista před jeho ukřižováním. Vzpomněli byste si na pojmenování jednotlivých dnů?

V článku si rovněž můžete připomenout, jaký symbolický význam který den má a jaké  tradice se s ním pojí. Víte například, kdy se má posnídat chléb s medem, kdy se nesmí uklízet, kdy hýbat se zemí nebo prát prádlo?

Velikonoční úklid

Kromě duševní a fyzické přípravy patří k tradici připravit na svátky i svoje obydlí. V úklidu domova tak můžeme vidět snahu o nový začátek, příležitost k vytvoření harmonie v životě a k odstranění zátěže z minulosti. Očistit prostor od zbytečností může přinést nejen fyzický pořádek, ale také psychický klid. Abyste velikonoční úklid zvládli bez stresu, rozplánujte si ho do více dnů:

Článek vám nabídne přesný časový plán se seznamem všech úkolů, které je třeba postupně udělat, abyste na Velikonoce na nic nezapomněli a prožili je v klidu.   

Kdy se seje osení?

Osení potřebuje na vyklíčení zhruba 10 dní. Snadno si je vypěstujete sami doma. Stačí zajít do prodejny semen, hobbymarketu nebo chovatelských potřeb a koupit pytlíček toho správného obilí. Nejvhodnější jsou pšenice, ječmen nebo žito. Použít můžete i obilí ze zdravé výživy, nesmí být ale tepelně ošetřené, protože by vám nevyklíčilo.

Jak si vyrobit velikonoční dekorace?

Pojďte na to jednoduše a použijte ideálně to, co máte přímo u sebe doma, na zahradě nebo v okolí. Krásné jsou dekorace z přírodních materiálů. Větve, květiny, vajíčka a další přírodní prvky jsou ideálním základem k vytvoření jedinečných aranžmá do váz do bytu i na zahradu. Mezi tradiční symboly Velikonoc patří zajíčci a slepičky; použít můžete keramické, dřevěné nebo textilní figurky, jimiž ozdobíte stoly, okenní parapety i další části domácnosti.

Jak ozdobit velikonoční věnec?

Nezapomeňte ani na velikonoční věnec! Stejně jako další dekorace může být vyroben z různých materiálů včetně textilu či větví a přizdoben jarními květinami, vajíčky i skořápkami, stuhami. Často jsou do něj začleněny již zmínění zajíčci, slepičky nebo barevná ptačí vejce, případně rovnou kraslice, aby evokovaly tradice spojené s Velikonocemi. Věnce se mohou pověsit na dveře, branku, ale také na zdi nebo jiná viditelná místa v domě.

Co napsat na velikonoční přání?

Každoroční otázka má snadné řešení. V článku níže pro vás máme vtipná, milá přání, z nichž si to své určitě vyberete a snadno zkopírujete. Vaši kamarádi a známí budou rádi, pokud si na ně vzpomenete, a bude jim jedno, zda přání pošlete poštou nebo na mobil! Přehled přání k Velikonocům najdete v tomto článku:

Jak napsat svátky velikonoční?

Nedělejte v přání zbytečné chyby a zopakujte si, kde se má psát velké a kde malé písmeno: Zjednodušeně: Velikonoce jsou s velkým počátečním písmenem a přídavné jméno velikonoční s malým. Vysvětlení a přesnější popis si však přečtěte v našem článku: 

Kdy se staví betlém?

Možná si říkáte, co je to za dotaz. Betlémy se přece staví jen na Vánoce! Ano, vánoční betlémy zná každý, ovšem tušíte, že dříve se stavěly i betlémy velikonoční? O jejich zajímavé historii a tradici se dozvíte v tomto článku:

Jaké jsou velikonoční tradice?

Velikonoce jsou spojeny s různými tradičními zvyky a obyčejemi, které se mohou částečně lišit v různých regionech. K nejtypičtějším patří zdobení vajec a pomlázka.

Jak plést pomlázku

Základem jsou vhodné vrbové pruty. Nejlepší jsou ty z vrby košíkářské, nehodí se pruty z vrby smuteční a špatně se plete rovněž z vrby jívy, kterou známe jako kočičky. Řežte dlouhé a štíhlé jednoleté výhony, které se nevětví. Před pletením je na hodinu namočte do studené vody. Budou ve vaně plavat, proto je musíte zatížit. Přesný postup si pusťte na videu:

Jak vyfouknout vejce, aby nepraskla?

Potřebovat budete jen silnější špendlík nebo delší připínáček, větší injekční stříkačku s jehlou (nejlépe o objemu 40 ml), seženete ji v lékárně nebo zdravotnických potřebách, a misku, do které obsah vyfouknete. Přesný postup si prohlédněte na videu v tomto článku:

Jak se zdobí velikonoční vajíčka?

Zdobení velikonočních vajíček je kreativní proces, při němž můžeme použít tradiční metody, jako je barvení, voskování či vrtání, ale stejně tak i moderní techniky, například decoupage, barvení pěnou na holení, kresbu fixou a další. Vyberte si z našich článků, která varianta vás osloví nejvíc:

Kam na Velikonoce v Evropě?

Pokud vás doma na Velikonoce nic nedrží, vyzkoušejte vyrazit někam do zahraničí. Jak se slaví v některých jiných státech Evropy? Mají stejné zvyky jako my? Porovnat velikonoční tradice můžete v tomto článku:

Co se jí o Velikonocích?

Velikonoce jsou spojeny s tradičními pokrmy a rodinnými oslavami. Jedním z nejtypičtějších pokrmů je beránek, který symbolizuje oběť Krista. Chybět nesmí ani jidáše, mazanec, nádivka a samozřejmě vejce.

Velikonoční stůl často zdobí bohatá hostina, kde se setkávají tradiční jarní ingredience a křesťanské symboly. Jídla jsou připravována s láskou a pečlivostí, aby podpořila atmosféru radosti a spojení s rodinou.

Beránek:

Kolik těsta potřebujete do které formy:

Jak na jidášky:

Co s vejci:

Nádivka:

Doporučujeme

Články odjinud