Vánoční betlém najdete snad pod každým vánočním stromečkem. Je to zvyk, který se dodržuje už mnoho let a mezi lidmi je hodně známý. Málokdo však ví, že se betlémy staví také k jiným příležitostem. Jedná se např. o tříkrálové betlémy, hromniční nebo velikonoční betlémy. Pojďme se podívat na historii a tradici velikonočních betlémů.
Historie velikonočních betlémů
Velikonoční nebo také postní či pašijové betlémy nejsou v Čechách tolik známé. Málokterý kostel v současnosti pašijový betlém vystavuje, ačkoliv v minulosti se u nás tradice jejich stavění hojně dodržovala i v domácnostech. V 18. a 19. století se Velikonoce v Evropě slavily velmi podobným způsobem jako Vánoce. Betlém, mazanec nebo vánočka, stromeček, koledníci a také dárky.
Na přelomu 19. a 20. století se u nás bohužel začalo od tradice velikonočních betlémů upouštět a dodržovala ji jen hrstka zarytých věřících nebo nadšení milovníci betlémů. Postupně se tak velikonoční betlémy vytratily z povědomí věřících i ateistů a skoro úplně se na ně zapomnělo.
Jak se slaví Velikonoce ve světě? Podívejte se na video:
Současnost českých velikonočních betlémů
Dnešní pojetí Velikonoc je velmi zmodernizované. Mnoho lidí si s Velikonocemi spojuje pouze vajíčka, pomlázku a beránka či mazanec. Jde o hodně komerční záležitost a význam Velikonoc a Ježíšův příběh upadl v zapomnění.
A právě velikonoční betlémy mohou být nápomocné. Pravdivé a prožité výjevy v těchto betlémech představují lidem velikonoční myšlenku a duchovní hloubku. Jde o pochopení toho pravého smyslu Velikonoc. To vše jsou důvody k tomu, aby se známost a tradice těchto betlémů znovu oživila. O velikonočních betlémech se začíná opět zvolna mluvit a k dostání začínají být papírové varianty k vystřižení.
Velikonoční betlémy v zahraničí
V Německu, Rakousku, Švýcarsku a dalších německy mluvících zemích se velikonoční betlémy staví v domácnostech i v dnešní době. Někdo má doma dřevěný betlém, většina lidí má však papírovou variantu. Tyto vystřihovací betlémy se prodávají v předvelikonočním období na mnoha místech. Samozřejmostí je také umístění betlémů v kostelích.
Mnoho výrobců, řezbářů a tvůrců velikonočních betlémů najdete v Polsku. Mezi jejich výrobky si můžete vybírat z různých témat, výjevů, velikostí a materiálů. Betlémy se z Polska vyvážejí do mnoha zemí.
Lenka Chvostová
25. března 2024
Téma postních betlémů
Výjevy velikonočních betlémů jsou odlišné od vánočního pojetí. Vánoční betlémy znázorňují narození Ježíše Krista, jesličky, Marii, Josefa, tři krále a město Betlém. Příběh velikonočních betlémů se soustředí na nelehký život Ježíše a jeho smrt. Téma velikonočního betlému není pevně dané. Může se jednat o poslední večeři Páně, jeho ukřižování, snímání z kříže nebo jeho vzkříšení. Vyobrazena může být také Jidášova zrada nebo Ježíšovo zatčení. To vše jsou témata, která se odehrávají v Jeruzalémě.
Možná vás napadá otázka, proč se hovoří o betlémech, když zachycují příběhy mimo město Betlém. Odpověď je velmi jednoduchá. Jiné vhodnější pojmenování nikdo nevymyslel. Ať už tedy jde o velikonoční, vánoční, hromniční nebo tříkrálovou variantu, spojuje je stejný název.
Lilia Khousnoutdinova, inf
5. dubna 2023
Kdy se velikonoční betlémy staví?
Zejména v kostelech se pravidelně mění scenerie velikonočních betlémů podle toho, co se který den v Jeruzalémě stalo. Na Květnou neděli Ježíš přichází do Jeruzaléma. Zelený čtvrtek je dnem, kdy je Ježíš v Getsemanské zahradě zrazen Jidášem a odveden římskými vojáky. Tragický Velký pátek představuje ukřižování. O Bílé sobotě byl položen do hrobu a na velikonoční neděli byl Ježíš vzkříšen. Ježíšovo zjevení dvěma učedníkům v Emauzích se stalo o Velikonočním pondělí. Za více než měsíc pak dochází k Nanebevstoupení Páně.
Martina Machová
12. dubna 2025
České velikonoční betlémy: Kde je můžete vidět
Pokud se chcete na pravý velikonoční betlém podívat zblízka, máte několik možností. V muzeu v Ústí nad Orlicí je již několikátý rok vystaven velikonoční betlém od Jiřího Knapovského. Ústředním tématem tohoto betlému je zatýkání Ježíše Krista v prostředí Getsemanské zahrady. Ježíš Kristus přijímá od anděla kalich útěchy, v pozadí jsou vyobrazeni apoštolové Petr, Jakub a Jan, kteří místo toho, aby hlídali, spí. V pozadí stojí Jidáš, který přivádí římské vojáky.
Rozsáhlý pašijový betlém si můžete prohlédnout také v Bechyni. Z lipového dřeva ho vyřezával 5 let Libor Šedina s otcem. Betlém obsahuje více než 150 postav a několik výjevů ze života Ježíše Krista. Zachyceno je např. bičování Ježíše, přibíjení na kříž, ukřižování, zmrtvýchvstání, uložení do hrobu a dokonce i Jidášovo oběšení. Jedná se o jedinečné dílo a opravdový český unikát. Je to velká připomínka velikonočních betlémů, na které se v dnešní době už pozapomnělo. Betlém je ke zhlédnutí otevřen od roku 2022.
Marta Pušová
14. dubna 2022