Velikonoční vyřechtávání

9. 4. 2004
Pokud jste se setkali o velikonocích s prodejem všelijakých řechtajících hraček a nevíte, k čemu to vlastně slouží a jak se to používá, tak se s vámi rád podělím o mojí zkušenost.

Velikonoční vyřechtávání

Pokud jste se setkali o velikonocích s prodejem všelijakých řechtajících hraček a nevíte, k čemu to vlastně slouží a jak se to používá, tak se s vámi rád podělím o mojí zkušenost.
Řechtačky mohou být od těch nejmenších jednoručních. To jsou ty, které jsou nejčastěji v prodeji. Pak ale existují větší, tak zvaní "kocouři", které se pověsí na rameno a řechtá se na nich točením dřevěnou klikou. Ještě větší jsou ale řechtající trakaře, které se vyrábějí po kusech pouze na vesnicích, právě tam, kde se dosud vyřechtává. Takový trakař kluci tlačí před sebou a pohyb kola způsobuje silné řechtání.

Sám jsem se jako kluk této tradice z Polabí účastnil a tak vám popíši, jak to celé probíhá.
Řechtání probíhá organizovaně setkáním všech kluků z vesnice. Řechat mohou jen ti, kteří již chodí do školy a nejstarší z nich, většinou osmáci, nyní deváňáci jsou tak zvaní kapitáni. Řechtat se začíná již ve čtvrtek odpoledne a kapitáni si pečlivě zapisují do notýsků, kdo přišel a kdo ne. Všichni zúčastnění vyrazí uspořádaně po dvojicích a vydávaje děsivý řehot pochodují po celé vesnici. Celou dobu všichni řechtají, pouze na pokyn kapitánů se jednou za čas musí trakaře zvednout a tím pádem se přestane řechtat a zpívá se koleda.

V poledne zvoníme, Jidáše honíme.
Ó Jidáši zrádce, cos to učinil,
že jsi svého pána židům zradil
Musíš za to v pekle hořeti,
s luciperem ďáblem tam býti.

Kapitáni běhají kolem a kontrolují, jak kdo zpívá. Toto řechtání probíhá ještě v pátek dopoledne a také odpoledne. Unikátní je řechtání v sobotu ve 4 hodiny ráno. To je pro kluky největší zážitek. Ráno se všichni scházejí u rozdělaného ohně, do kterého se samozřejmě hází všelijaké bouchací kuličky a podobně. Ranní řechtání končí u kapličky, kde se každý musí pomodlit.
V sobotu v 10.00 přijde nejdůležitější část řechtání. Už se nechodí jen tak po ulicích, ale navštěvují se jednotlivá obydlí. Celá skupina pak řechtá na dvoře a tentokrát se zpívá jiná koleda.

O židi nevěrní na kopci černém
kopali jámu Ježíši pánu
Aby ho jali ukřižovali
na Velký pátek do hrobu dali
na Bílou sobotu zase vykopali.

Ve větších vesnicích se kluci rozdělí do dvou nebo více skupin, tak aby stihli projít celou ves. Kapitáni si vezou malou kárku a u každého domu dostanou odměnu. Nejčastěji se dostávají syrová vajíčka, peníze a sladkosti. Celé toto vyřechtávání trvá tři až čtyři hodiny. Všichni pak společně jedou k Labi, kde kapitáni rozdělují kořist. Ke spravedlivému rozdělení jim slouží právě notýsky s docházkou. Ten, kdo přijde třeba jen jednou, dostane pouze dvě vajíčka a ten, kdo přišel pokaždé, dostane 10 vajíček, dvě čokolády a třeba i nějaké peníze. Ty si ovšem v největší míře rozdělí kapitáni mezi sebou. Po rozdělení se často strhne velká vajíčková bitva, takže ještě dva týdny po velikonocích jsou na břehu Labe cítit vajíčka.

Pokud víte o podobných zvycích ve vašem kraji, napište nám na dama@dama.cz .

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V kolektivu patříte k největším tahounům a dokončujete veškeré úkoly. Máte totiž dar dotáhnout věci do zdárného konce, což se neobejde bez pochvaly a finančního bonusu od šéfa. Odměny vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme