Velká dáma šansonu - Hana Hegerová - dnes slaví 83. narozeniny!

20. 10. 2014
Přední česká herečka a zpěvačka slaví své již 83. narozeniny! Se svými písničkami dosáhla úspěchu i za hranicemi České republiky, aplaudovali jí fanoušci třeba v Kanadě, Německu, Argentině nebo Finsku. Připomeňme si některé zásadní okamžiky jejího života i její nejkrásnější písničky a skvělé role!

Zahraniční kritici ji nazývají Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonu, která nemá žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Hana Hegerová má hodně tváří, je to ta šansonová, ale taky popovější a pak trošku skryté bluesová a jazzová. Každý nejspíše ví, že zpívala francouzsky, ale může vás překvapit, že zpívala velmi přesvědčivě v němčině, díky čemuž sklidila velké uznání i v německy mluvících zemích.

Narodila se v rodině bankovního ředitele a už od dětských let chodila do baletní školy v Bratislavě (což jí ze zdravotních důvodů později doktoři zakázali). Její vlastní jméno je Carmen Farkašová-Čelková. Prošla divadleními soubory v Žilině a v Tatra revue a poprvé se přejmenovala na Hanu Čelkovou, což později změnila na Hanu Hegerovou.

V roce 1958 se dostala do pražského Rokoka a o dva roky později ji Ján Roháč přetáhl do Semaforu, kde zpívala v Šesti ženách, poté v Dobře placené procházce (i ve filmové podobě Miloše Formana) a nazpívala řadu hitů jako Zlá neděle, V opeře, Pro Kiki, Choď po špičkách nebo Dnes naposled. Hrála i ve slavném filmu Kdyby 1000 klarinetů a v Semaforu uváděla i svůj vlastní recitál (spolu s Miroslavem Horníčkem).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na konci 60. let se jí otevřely hranice, hostovala v pařížské Olympii a na Světové výstavě v Montrealu, v Německu začala vydávat dlouhohrající alba u zvučných firem jako Decca, Philips nebo Fontana. Získala řadu prestižních ocenění v zahraničí i u nás, nicméně v roce 1977 jí bylo zakázáno cestovat do zahraničí. Do Semaforu se vrátila ještě na konci 70. let do obnoveného představení Člověk z půdy.

Zajímavá je vedle Semaforu především její spolupráce s textařem Pavlem Koptou (který pro ni psal už v době působení v Semaforu) nebo s hudebníkem Petrem Hapkou (např. Levandulová). Jako herečka účinkovala i v několika filmech (Naděje, Zhasněte lampiony...).

V roce 1997 absolvovala turné po Slovenské republice, kde odzpívala 12 beznadějně vyprodaných koncertů, o rok později se vrátila do Paříže, kde odehrála další koncert. V roce 2002 převzala z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy, je také držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury.

Kromě koncertování stihla za svůj život ztvárnit také řadu filmových rolí, za zmínku stojí ty ve snímcích ze 60. let jako Konkurs, Naděje nebo Dobře placená procházka. V roce 2008 přistoupila na nabídku českých rapperů a objevila se v dokumentu Česká RAPublika.

Před pár lety prodělala tato legenda českého šansonu velmi vážnou operaci, při níž jí lékaři z těla odstranili několik nezhoubných nádorů. Zpěvačka se brzy poté rozhodla ukončit k velké lítosti všech fanoušků svou dlouholetou pěveckou kariéru a užívat si zaslouženého odpočinku.

"Rozhodla jsem se, že už nechci. Nechci už zpívat, nechci už vystupovat veřejně. Chci se zbavit stresu. Firma Hana Hegerová zkrátka končí, zůstává soukromá osoba Hana Hegerová, která si chce konečně vychutnat obyčejné klidné dny se svým pejskem. Držte mi palce, ať je jich ještě hodně," řekla legendární šansoniérka pro ČTK. Se svými fanoušky se rozloučila albem Mlýnské kolo v srdci mém.

Šanson Jacquese Brela Lásko prokletá s českým textem Pavla Kopty patří k největším hitům Hany Hegerové…

...stejně jako Levandulová, což může být pro některé mladší posluchače jediná její známá píseň…

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud máte v rodině nevyřešené problémy, tak se jich snažte zbavit. Promluvte si s partnerem a udělejte přítrž všem nejasnostem. Věřte, že se vám uleví a zbavíte se trablů, které vás už…

Nejčtenější články

Doporučujeme