Velká prsa a sport. Jde to dohromady?

20. 10. 2014
Velká ňadra brání ženám cvičit, prohlásili nedávno britští vědci. Nakolik je to pravda, zjišťovala Jana LeBlanc.

Prsa mi prudce vypučela kolem patnácti. Řadu let jsem pak přesvědčovala sama sebe, že mít velká ňadra není špatné, nicméně jsem je stejně „cpala“ do košíčků typu C. Pak jsem odjela do Ameriky, kde mi prsa při nákupu prádla nemilosrdně přeměřili – 34 DD.

Když jsem přijela, poslali mě v redakci na rozhovor s nejznámější odbornicí na podprsenky Helenou Konarovskou. Ta mi řekla, že jediné, na co si v souvislosti se svými ňadry můžu stěžovat, je moje neschopnost přiznat si jejich skutečnou velikost. Takže – éčka! A teď se s tím nějak porvi, holčičko.

Mimochodem, malá odbočka: Víte, jak poznáte, že potřebujete podprsenku? Pokud vsunete pod ňadro tužku a ta tam zůstane, potřebujete nosit podprsenku úplně všude, o sportu nemluvě! Ačkoli mám ňadra velká, sportuju poměrně pravidelně, přičemž posledních pár měsíců dokonce velmi intenzivně, protože se připravuju na svůj první běžecký půlmaraton. Jestli mě v souvislosti se sportem něco trápilo, byl to vždycky spíš těžký „spodek“.

Trable s ňadry se vyřešily tím, že jsem přijala svou velikost a pravidelně každý rok investuju něco kolem tisícovky do sportovní podprsenky (se silnými ramínky a zapínáním), protože ty na gumu, včetně značkových, se vždy vytahaly po dvou vypráních. Proto když britští vědci nedávno přišli s tvrzením, že velká prsa brání ženám cvičit, nechtěla jsem tomu věřit. Jenže pak jsem v rámci přípravy tohoto článku pátrala dál a zjistila jsem, že jsem soudila předčasně, neboť když nemám problémy já, neznamená to, že je nemohou mít jiné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Základ? Dobrý pocit

„Kdybych byla bohatá, zaplatila bych člověka, který by běhal při tréninku přede mnou, čelem ke mně a prsa by mi poponášel,“ napsala v diskusi na jednom americkém webu Theresa a svůj názor doprovodila smajlíky.

Dostala následující odpověď: „Směješ se, ale ve svém případě bych si okamžitě někoho takového najala.“ Na jiném webu, věnovaném golfu, zase vyšel článek, podle něhož mohou mít ženy s větším poprsím (konkrétní velikost se neuvádí) problém správně a dostatečně razantně provést golfový švih. Také trenérka Helena Čechurová má mezi klientkami pár takových, které by – hlavně když dojde na sport – okamžitě měnily hrudník s nositelkami nulek nebo jedniček. „Znám ale i ženu s ňadry číslo pět, která každé ráno běhá v Podolí a na níž je vidět, jak ji běh těší. A vím také o ženě, která s ňadry číslo tři běhat odmítala a nakonec si je kvůli sportu nechala zmenšit,“ říká a dodává: „Každá žena to má jinak.

Jediné, na co bych se ohlížela, jsou případné bolesti a dobrý nebo špatný pocit.“ S ňadry do velikosti C se podle trenérky – tedy za předpokladu, že máte kvalitní sportovní podprsenku – dají bez problémů dělat všechny sporty. Kdo má poprsí větší a způsobuje mu to bolest (ať už zad, nebo samotných ňader), tomu doporučuje dát před běháním nebo sportem, který obnáší poskoky, přednost jízdě na kole nebo kolečkových bruslích, plavání, posilování a józe. Řada žen má ňadra citlivá nebo si stěžují na bolest jen v určitých fázích menstruačního cyklu – i na to je třeba brát ohled. Pokud je ale citlivost nebo bolest dlouhodobá, a to i u sportů jako plavání nebo jóga, je namístě poradit se s lékařem.

Jak s nimi cvičit?

Základem je koupit si kvalitní sportovní podprsenku, která je dostatečně pevná a ňadra drží. Protože je těsná, hlavně ze začátku se může zdát trochu nepohodlná, ale věřte mi, zvyknete si. Z vlastní zkušenosti doporučuju také strategii „čím více materiálu, tím lépe“. Hlavně v běžeckých obchodech (ať už běháte, nebo nikoli) se můžete poohlédnout po speciálně upravených tričkách, která poskytují ňadrům ve sportovní podprsence ještě další oporu. Důležité je pamatovat také na to, že ňadra jsou složena hlavně z tuku. Tím pádem, pokud chcete zhubnout, tato část těla bude první, kde uvidíte výsledky. Proto je dobré začít například chůzí, plaváním nebo lehkým posilováním, a teprve až trochu zhubnete, vyzkoušejte třeba běh. Sama poznáte, že stačí pár týdnů a ňadra budou rázem menším problémem.

Když už mluvíme o posilování, sluší se dodat, že posilováním prsních svalů posílíte jen svaly, které jsou umístěny pod prsem. Nikdy celá ňadra, která sama o sobě žádné svaly neobsahují.

Za jejich tvar jsou zodpovědné takzvané Cooperovy vazivové pruhy, obsah tukové tkáně v poprsí a stav pokožky, do které jsou zabalena. Proto cvičením můžete zpevnit záda i hrudník, čímž se narovnáte a prsa budou vypadat pevněji, přestože ve skutečnosti povislé poprsí cvičením zvednout nejde. Zázraky se v tomto směru bohužel dějí jen na chirurgickém stole, jak dokazuje řada známých cvičitelek. Ženy s velkým poprsím, zvlášť v případě povislých ňader, trápí také nepříjemné pocení, které vzniká v kožní řase pod prsy. Pot a případná vlhkost nemají kudy unikat, což může způsobit podráždění pokožky.

Pokud vás to uklidní, právě teď se s tím také peru a zjistila jsem, že celkem dobře zabírá kokosový olej. V diskusích na internetu jsem zjistila, že řada žen s velkými ňadry se při cvičení cítí špatně rovněž z toho důvodu, že vnadami přitahují pozornost okukujících mužů a celkově si připadají méně obratné. Tohle je ale skutečně spíš výmluva. Snad v každém větším městě existují fitness centra nebo skupiny pouze pro ženy. A i kdyby vás přece jen někdo okukoval, co jiného závažného se stane? Nic.

Článek vyšel v časopise Dieta

Čtěte také! FOTO: Petra Kvitová a 21 dalších nejprsatějších sportovkyň na světě

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento měsíc se chcete vzdělávat, ale prozatím jste neměli šanci najít vhodný seminář. Ke konci týden by se na vás mohlo usmát v tomto ohledu štěstí, jenže nemáte dostatek sil. Věnujte se…