Venuše versus Mars

3. 9. 2004
Venuše versus Mars
Není pochyb o tom, že muži a ženy mají odlišnou stavbu těla a chovají se rozdílně. Tento rozdíl je očividný, i když na sobě mají šaty. Muži bývají tvrdí, agresivní, soutěživí, chladní, promiskuitní, statní, lovci bizonů a milovníci automobilů. Ženy bývají jemné, poddajné, pečlivé, emocionální, monogamní, citlivé, sbírající drobné plody a jsou to špatné automobilistky. Krátce řečeno, „ženy jsou potomky Venuše a muži Marta“. Otázkou však je, zda jsou tyto rozdíly mezi muži a ženami pevně zakotveny v genech, nebo zda jsou výsledkem kultury a společnosti.

Jsou muži sprostí, nadržení a soutěživí surovci, protože se to od nich očekává, nebo proto, že nemohou jednat jinak? Jsou ženy křehké květinky, protože jim matky řekly, že jedině tak si získají srdce mužů, nebo proto, že tak byly utvořeny jejich mozky? Diskuse o původu rozdílů mezi oběma pohlavími se patrně datují od prvního prehistorického muže, který vstoupil do vymetené jeskyně s blátem na nohou. Některé otázky byly kontroverzní, vyvolaly velký rozruch a přičinily se o některé mylné názory.

Zajímavé bylo, že jeden případ z lékařských záznamů byl používán oběma stranami na svou obhajobu.

Příběh začíná narozením dvojčat, dvou krásných a zdravých chlapců. Když jim bylo osm měsíců, jeden z chlapců, John, se podrobil drobnému chirurgickému zákroku na předkožce. Stalo se však něco těžko uvěřitelného. Chirurg zpackal svou práci a odřízl chlapci penis. Lékaři přesvědčili rodiče, že kdyby chlapec vyrůstal jako eunuch, bylo by to pro něj traumatizující, a že by pro něj bylo nejlepší, kdyby z něj udělali děvče. Rodiče s tím souhlasili. Chlapci byla nejprve odstraněna varlata a potom mu po dlouhém konstruování byla voperována vagina. Dítě se v podstatě narodilo znovu jako děvčátko. Rodiče mu začali říkat Joan a koupili mu nabírané růžové šatičky a panenky. V roce 1973 publikoval průkopnický sexuolog John Money článek, v němž popisoval, jak z Joan vyrostla úplně normální holčička. Tento případ se zdál důkazem, že sexuální identitu mohou určovat milující rodiče ve spolupráci se zkušenými chirurgy. Zdálo se, že se děti rodí jako neutrální a lze z nich výchovou snadno učinit buď muže, nebo ženy.

Před nedávnem se jiní vědci, Dr. Milton Diamond a H. Keith Sigmundson, rozhodli, že se podívají, jak je na tom Joan asi 30 let po operaci. Jejich objev, publikovaný v roce 1997, zcela vyvrátil teorii o sexuální identitě. Z Joan se nestala šťastná holčička. Roztrhala své šatičky a zkoušela čůrat vestoje. Matka jí sice vysvětlila, jak se má líčit, ale Joan raději napodobovala svého otce holícího si vousy. Ostatní dívky vycítily, že něco není v pořádku. Daly jí přezdívku „Gorila“ a nechtěly si s ní hrát. Rodičům, kteří její tajemství pečlivě skrývali, nezbývalo nic jiného než pokračovat v započatém směru. Když bylo Joan dvanáct, začali jí dávat estrogen, aby jí narostla prsa a projevovala další znaky ženskosti.

Když bylo Joan čtrnáct, začala mít deprese. Věděla, že se někde stala chyba, a nechtěla pokračovat v tomto způsobu života. Proč není jako ostatní dívky? Proč ráda hraje s chlapci baseball, ale nechce se s nimi líbat? Začala pomýšlet na sebevraždu. Její rodiče znali příčinu jejího trápení a nechtěli ji před Joan déle skrývat. Otec jí se slzami v očích prozradil pravdu, přestože věděl, že by je mohla vinit ze svého neštěstí a nenávidět je. Avšak místo toho, aby se na své rodiče zlobila, se Joan uvolnila. „Konečně to všechno dávalo smysl a já porozuměla tomu, kdo a co jsem,“ sdělila Joan vědcům.

Joan se začala vracet ke svým biologickým kořenům a stala se opět Johnem. Nechala si odstranit ňadra a chirurgicky jí byla vytvořena nápodoba penisu. Mužské hormony vystřídaly ženské a John s nadšením přivítal svou novou identitu.

„Koupil si nákladní auto s barem,“ řekl dr. Diamond v rozhovoru pro New York Times. „A chystal se získat nějakou dívku.“

Když mu bylo 25 let, oženil se a adoptoval dítě své manželky. Dnes, více než 30 let po tragické a mylné objížďce, se John – jak se sám vyjádřil – konečně dostal tam, kde má být.

Johnův případ lze nyní použít k důkazu, že sexuální identita je přinejmenším zčásti daná už při narození. John může být šťastný pouze jako muž, protože se jako muž narodil. Sebevětší vnější vliv nemůže změnit způsob, jímž byl jeho mozek zformován v mateřském lůně. John instinktivně věděl, že s jeho pohlavím něco není v pořádku, a nešlo jen o to, že ho nebavilo hrát si s panenkami. Celá jeho identita byla výrazně ovlivňována jeho pohlavím. To znamená, že být mužem nebo ženou je jedním ze základních stavebních prvků osobnosti. Potíž nastává při charakterizování rozdílu mezi mužem a ženou. Anatomický klíč je snadný, ale co to vlastně znamená, narodit se jako muž nebo žena? Čím se muž a žena liší a proč?

Pokračování kapitoly najdete v knize Geny a osobnost

Ukázka je z knihy: Geny a osobnost Molekulární genetik Dean Hamer se zabývá výzkumem genů souvisejících s lidskými vlastnostmi, jako jsou strach, vyhledávání vzrušení a homosexualita. V knize soustřeďuje pozornost na to, zda se osobnost člověka utváří pod vlivem výchovy, nebo zda je dána geneticky. Hamer ukazuje, nakolik je naše chování intenzivně ovlivněno geny, včetně toho, jak moc jíme a kolik vážíme, jak myslíme, jak moc pijeme alkohol, užíváme drogy a nakolik se oddáváme sexu. Objasňuje též některé z nejzávažnějších a nejvíce znepokojujících stránek osobnosti, jako jsou nesmělost, agresivita, deprese a inteligence. Každá kapitola čerpá z posledních výzkumů a vysvětluje, jak porozumět sobě i své rodině. Nově vznikající molekulární biologie ukazuje, že geny jsou těmi nejdůležitějšími faktory, jimiž se lidé od sebe liší. Přesto však není charakter, určený geny, naprosto neměnný. Hamer zdůrazňuje, že je naší vrozenou vlastností reagovat na podněty z vnějšku, a tedy nechat se ovlivnit výchovou.

Vydalo nakladatelství Portál

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše je v příznivém souladu s vaším znamením, a proto máte velké šance při seznamování. Také pracovní oblast a finance jsou pod kontrolou. Nenecháte se zlákat na podivné obchody a…