VERONIKA (32): I když trpím roztroušenou sklerózou, mám dvě krásné děti

28. 6. 2020
VERONIKA (32): I když trpím roztroušenou sklerózou, mám dvě krásné děti
Veronika bojuje s roztroušenou sklerózou. I když je to tvrdý boj, přesto se odhodlala pořídit si dvě děti. Velkou oporou je jí její manžel, s nímž prý zvládne vše.

Roztroušenou sklerózu mám od svých jednadvaceti let. Přibližně měsíc po narozeninách jsem začala ztrácet zrak. Bylo to, jako bych se dívala přes fólii, bolely mě oči a můj stav se rychle zhoršoval.

Ihned jsem proto navštívila očního lékaře, který mě s podezřením na neurologické onemocnění odeslal na magnetickou rezonanci a lumbální punkci. Po třech týdnech čekání na výsledky, kdy se mi zrak neustále zhoršoval, mi lékaři diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Nasadili mi infuze kortikoidů, po kterých se mi vidění zlepšilo, ne však už úplně – na levé oko od té doby vidím jen na dvacet procent.

Po půl roce od stanovení diagnózy jsem dosáhla na biologickou léčbu, po nějaké době jsem mohla přestat brát kortikoidy a začala jsem se cítit opravdu dobře. I proto jsme se s manželem rozhodli, že se pokusíme o miminko.

Prošla jsem kontrolní magnetickou rezonancí a paní doktorka zhodnotila, že nic nebrání tomu, abych měla dítě. Otěhotnět se mi podařilo téměř okamžitě. Jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, vysadila jsem po konzultaci s lékařkou léky. Docházela jsem na pravidelné kontroly a ve čtyřiadvaceti letech se mi narodil zdravý chlapeček.

Osm měsíců jsem kojila, poté jsem se vrátila ke svým lékům. Po mateřské jsem začala opět pracovat, zaměstnavatel mi vyšel vstříc se zkráceným úvazkem, což mi velmi pomohlo. Nyní jsem opět na mateřské dovolené – před třemi lety jsem porodila holčičku.

Rozhodnutí mít děti i navzdory roztroušené skleróze bylo to nejlepší, které jsem v životě udělala. Žít pro rodinu mě vnitřně naplňuje a jsem šťastná, což mě posiluje i v boji s nemocí. Ta se mi ale v posledním roce a půl připomněla častěji než dříve. Loni mi totiž zemřel dědeček a bohužel jsme s manželem byli přímo u jeho smrti.

Dědeček bydlel kousek od nás a chodili jsme jej pravidelně navštěvovat. Jednou jsme ho ale našli v bezvědomí a ani přes veškerou snahu se ho nám a posléze ani záchranářům nepodařilo oživit. Tato stresová situace mi vyvolala tři ataky nemoci v krátké době a musela jsem do nemocnice na kapačky.

Když už to vypadalo, že se situace uklidňuje, přišla loni v listopadu další ataka. Ráno jsem nemohla vstát z postele, manžel mi musel zavolat záchranku a strávila jsem pět dní v nemocnici na kapačkách.

Lékařka mi doporučila změnit léčbu, ta zatím funguje dobře. Od té doby jsem ataku nemoci neměla. Příští rok se budu po mateřské vracet do práce, tak uvidím, jak se s touto změnou moje tělo popere. Věřím ale, že vše díky podpoře svého skvělého manžela zvládnu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Vodnáři, během volného dne se uvolníte. Zatoužíte po cestování a poznání nových míst. Na počasí se vymlouvat nebudete, prostě se vám nechce sedět doma a čekat na to, co přijde. Váš…