Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize

Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize

Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize
Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize
Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize
Záběry z filmu Vesničko má středisková Foto: ČSFD.cz, Česká televize
14
Fotogalerie

Vesničko má středisková: Nesmrtelná komedie vznikla omylem

Snímek Vesničko má středisková je film, který za dlouhé roky existence zlidověl a stal se kultovním. Každoročně ho během léta alespoň jedna z televizí odvysílá a vy se znovu můžete zasmát scénkám s Otíkem, panem Pávkem či doktorem Skružným. Co se ale dělo během natáčení?

Zaměněné postavy

Legendární postavu pana Pávka původně vůbec neměl hrát Marián Labuda a hlavně Zdeněk Svěrák proti němu protestoval. Režisér Jiří Menzel si ho však nakonec prosadil, i když původně měl roli ztvárnit Petr Nárožný. Postavu Hrabětové, kterou nakonec hrála Milada Ježková, si zase měla zahrát Stella Zázvorková, dokonce s ní byly natočeny některé scény. Kvůli dvouetapovému natáčení ale došlo k tomu, že herečka nebyla již pro druhou fázi k dispozici. Scény se následně přetáčely.

Co jste o filmu Vesničko má středisková nevěděla? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 8

Popáleniny při natáčení

Vznícení krabičky zápalek v kapse rostlináře Jaromíra Kunce, kterého si zahrál Oldřich Vlach, měli původně obstarat pyrotechnici. Ti však byli odvoláni na natáčení jiného filmu. Výsledkem improvizace byly zničené kalhoty a především popálenina od rozžhavené azbestové dečky, kterou měl herec položenou na stehně. „Na funkci“ tak strkání vypálených sirek zpátky do krabičky mohlo mít vliv i ve skutečnosti!

Pokračování 3 / 8

Sláva i v zahraničí

I když byl film natočený ještě za totality, získal věhlas i v zahraničí. Když byl Zdeněk Svěrák na návštěvě v Japonsku, jeho hostitel mu údajně přinesl k večeři pivo a při jeho servírování pronesl: „Promiňte, ale obávám se, že není ze sedmého schodu.“ Slavný sedmý schod prý vznikl podle chlazení piva tatínka Zdeňka Svěráka ve sklepě.

Pokračování 4 / 8

Jak to bylo s krematoriem?

Doktor Skružný ve filmu doporučuje starému Františkovi návštěvu pelhřimovského krematoria, ve skutečnosti však žádné krematorium v Pelhřimově nebylo. Místní obyvatelé však už byli unavení častými dotazy turistů, kteří zmíněnou budovu marně hledali, a tak se rozhodli pro radikální krok. Nechali budovu z recese vystavět a při prvním žehu shořet, přičemž požár hasili hasiči s historickou stříkačkou. Oheň se však rozhořel víc, než bylo v plánu, a tak museli zakročit skuteční hasiči, aby požár nepřeskočil na sousední kulturní dům.

Pokračování 5 / 8

„Momentálně“ postižený Otík

Postavu roztomile pomateného Otíka si zahrál maďarský herec János Bán, který neměl s proslulým nechápavým výrazem žádný problém, neboť vůbec nerozuměl tomu, co si ostatní povídají. Byl to navíc jeho nápad, nechat si vyrobit zubní protézu. Byl si totiž vědom, že se ve svých replikách nezbaví maďarského přízvuku. Právě zubní protézou chtěl přízvuk skrýt.

Pokračování 6 / 8

Tři Rudolfové

Jediný film, ve kterém si zahráli tři Rudolfové z rodu Hrušínských. Kromě Rudolfa Hrušínského, jenž hrál pana doktora, se tu objeví i jeho syn Rudolf Hrušínský ml. jako Drápalík a vnuk Rudolf Hrušínský nejml. v roli mladíka, který se půjde dívat na televizi, „až nastaví zrcadlo“. Zároveň se jednalo o první filmovou roli tehdy teprve patnáctiletého Rudolfa nejmladšího.

Pokračování 7 / 8

Nečekaná náhoda

Film Vesničko má středisková málem ani neexistoval. Když se totiž dělala v televizním archivu revize, bylo zjištěno, že honorář za scénář k filmu Na samotě u lesa byl Zdeňku Svěrákovi omylem proplacen dvakrát. Aby se omyl smázl a peníze našly svůj projekt, navrhl tehdy Barrandov Svěrákovi, ať do druhého dne narychlo napíše scénář, který se zařadí mezi zamítnuté. Materiál se však o několik týdnů později náhodou dostal do rukou Jiřího Menzela, a my jsme tak o tuto skvělou českou komedii nebyli ochuzeni.

Pokračování 8 / 8

Špatný řidič

Málo se to ví, ale Rudolf Hrušínský byl v realitě opravdu špatný řidič, a proto raději řízení nechal. Všude ho tak vozila jeho manželka a Hrušínský se nemusel o nic starat. Role doktora Skružného, který se za volantem neustále kochal a často boural, mu tak padla opravdu na tělo. Za volant herec usedl po dlouhých třiceti letech.

Doporučujeme

Články odjinud