Návrat k rodičům
Ještě v minulém století bylo vícegenerační soužití vcelku běžné, ne každý pár či mladá rodina mohla bydlet ve svém či v nájmu. A za komunistů byty nebyly. Svízele a těžkosti takového bydlení si každý z nás umí jistě představit, výborně je ilustrovali kupříkladu filmoví Homolkovi, komediální trilogie natočená v sedmdesátých letech minulého století. Bohužel se v posledních několika letech zdá, že to s pořízením vlastního bydlení nebude do budoucna žádný med a některé mladé rodiny již nyní opět bydlí společně s rodiči. Anebo se k rodičům, kupříkladu po rozvodu či ve finanční tísni, vrací. Vzhledem k tomu, že každá mince mívá dvě strany, je možné i na takové rodinné uspořádání koukat z té lepší strany. Co všechno získáte?
Co znamenají hádky ve vztahu? Podívejte se na video:
Ušetříte
Asi vás nepřekvapí, že při společném bydlení pravděpodobně ušetříte každý měsíc část peněz na provoz domácnosti. Ať už je společné bydlení koncipováno jakkoliv, náklady na bydlení rozprostřené mezi více osob budou nižší, než když budete bydle sami, navíc třeba v nájmu či v bytě s hypotékou. Mnohdy se dají peníze uspořit i společnými nákupy velkých balení potravin či drogerie a některých dalších věcí. Čas i finance lze teoreticky uspořit i společným vařením, kdy se rodiny buď střídají, nebo mladé rodině jednoduše vaří babička, a to třeba jen ve všední dny.
Budete mít hlídání pro děti
Nemusí jít hned o hlídání v řádu hodin či dní, s dědou a babičkou za dveřmi lze snadno vyřešit drobné pochůzky k lékaři, holiči nebo na rychlý nákup. Krátkodobé hlídání zvládne i miminko či batole, které pak navíc bude odmalička zvyklé i na jiné osoby než jen na matku či otce. A to je pro dítě i rodiče nesporná výhoda!
Dětem prospívá vyrůstat s prarodiči
V této věci se psychologové shodnou – což je spíše výjimka než pravidlo. Kupříkladu psychoterapeut Lucian Kantor uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas: „Má to obrovskou výhodu, která spočívá v různosti pohledů při výchově dětí. Na vlastní oči vidí, jak se na svět dívají rozdílné generace. A pokud to doopravdy funguje, učí se naslouchat harmonii různých hlasů. Pokud se totiž rodina nehádá a není tam kakofonie (nesoulad), tak se váš potomek učí, jak mohou mít lidé na stejné věci různý názor (a přesto si mohou porozumět).“
Odpadne část starostí o stárnoucí rodiče
Mít rodiče poblíž oceníme i v době, kdy se u nich začne palčivěji ozývat stáří – zhoršuje se jejich mobilita, ozývají se nemoci, strachy a třeba i pocity smutku a osamění. Zvláště pak když jeden z rodičů ovdoví. Tehdy jsou „mladí za zdí“ doslova poklad! Nakoupí, prohodí slovo, vyzvednou léky, rozchodí nový mobil či počítač, odvezou k lékaři či na úřad a podobně. Jednoduše pomohou v drobnostech, které jsou pro seniory mnohdy zásadní. Kolik času by taková péče při odděleném soužití zabrala!
Osvědčená pravidla společného soužití
V případě, že jste se rozhodli k sestěhování s rodiči nebo vás k tomu donutily okolnosti, máme pro vás několik praktických doporučení, která jsou léty prověřená a osvědčená.
- Od prvního dne si stanovte naprosto jasné zásady a pravidla, která oběma rodinám umožní mít vlastní respektované soukromí.
- Buďte maximálně tolerantní a laskavá.
- Nezametejte problémy pod koberec, ale řešte je co nejrychleji, avšak věcně, bez emocí a výčitek.
- I přes potřebu soukromí se neuzavírejte do sebe.
- Zdržte se nevyžádaných rad, a to i přestože vy sama je někdy dostáváte.