Heimlichův hmat použijete k resuscitaci nejen dětí, ale i dospělých. Foto: iStock
Pokud dítě upadne do bezvědomí a dýchá, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest. Foto: iStock
Pokud dítě nedýchá, musíte bez odkladu zahájit resuscitaci. Foto: iStock
Puchýře nikdy nepropichujte. Foto: iStock
6
Fotogalerie

VIDEO: První pomoc pro děti při úrazech i vdechnutí. Naučte se zachránit život

V případě úrazu, vdechnutí cizího předmětu nebo náhlého zhoršení zdravotního stavu není čas googlit postup první pomoci, mnohdy jde o minuty i sekundy, které mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Každý by proto měl znát a ovládat základy první pomoci. Jak poskytnout první pomoc dětem najdete i ve videu v úvodu článku.

Základní první pomoc nevyžaduje speciální znalosti

V Česku se každý rok stane zhruba 300 tisíc dětských úrazů, které vyžadují lékařské ošetření, 30 tisíc malých pacientů musí být kvůli zranění hospitalizováno. Zhruba tři tisíce dětí skončí s trvalými následky a dalších 200 zemře. Zní to děsivě, že? Následky dětských úrazů by nemusely být tak vážné, kdyby se dospělí nebáli poskytnou včasnou první pomoc.

Mnoho lidí se bojí první pomoc poskytnout, protože mají pocit, že v tom nejsou dostatečně vyškolení. Základní první pomoc ale žádné speciální dovednosti nevyžaduje. Nejdůležitější je zachovat klid a provést několik jednoduchých úkonů.

Mezi nejčastější úrazy dětí patří:

  • úraz hlavy či pohybového aparátu
  • popáleniny
  • opařeniny
  • požití chemikálií
  • poleptání
  • otravy
  • tonutí
  • dušení

Pokračování 2 / 5

Vdechnutí cizího předmětu

Zejména v prvních měsících života zkoumají děti svět kolem sebe ústy, a proto si do nich strkají v podstatě vše, co jim padne do ruky. Snadno se tak může stát, že vdechnou cizí předmět a začnou se dusit. Stát se to může ale i starším dětem.

Aspirace neboli vdechnutí cizího předmětu vyžaduje rychlou akci. Problém poznáte podle dráždivého kašle, chrčení, sípání či rudnutí v obličeji. Protože jsou lidské dýchací cesty velmi silné, snaží se předmět dostat ven pomocí kašle, je tedy dobré dítě v kašlání podpořit. Pokud ale kašel nepomůže, je čas vyzkoušet manévr pro uvolnění dýchacích cest. Jsou dva – Gordonův a Heimlichův hmat (najdete na videu).

Ten první se používá u kojenců, kteří jsou při vědomí a spontánně dýchají. Dítě si položíme obličejem dolů na předloktí jedné ruky tak, že jeho hlava je níž než tělo. Pak dlaní druhé ruky dítě pětkrát udeříme mezi lopatky. Údery by měly být silné, ale ne zraňující. Manévr lze v případě potřeby zopakovat.

Heimlichův manévr se používá u dětí straších jednoho roku. Dítě si dáte před sebe, jednu ruku zatnete v pěst a dáte ji na horní část břicha. Dlaní druhé ruky pěst obalíte a dítě mačkáte a snažíte se z něj cizí předmět vypudit.

Pokud manévry nepomohou, zavolejte záchranku a do jejího příjezdu dítě resuscitujte.

Pokračování 3 / 5

Resuscitace

Pokud dítě v bezvědomí nedýchá nebo dýchá málo, hrozí mu, že se jeho tělo a především mozek nebudou okysličovat. Následkem může být postižení či úmrtí.

Resuscitace dítěte se výrazně liší od resuscitace dospělého, kterým se nedává umělé dýchání. Dětem ano. Při pomoci musí být tělo položené na tvrdé podložce, hlava zakloněná, dýchací cesty uvolněné. Svou pusou obemknete dětský nos i ústa a pětkrát vdechnete tak, aby se dítěti viditelně zvedl hrudník. Poté je třeba provést masáž srdce, která se provádí dvěma prsty na hrudníku mezi bradavkami dítěte. Důležitý je tlak, který by měl být asi 4 centimetry u dětí do jednoho roku a 5 u dětí starších. Komprese by měly být zhruba dvě za vteřinu, tedy 100 až 120 stlačení do minuty. U dětí ale po 30 stlačeních následují opět dva vdechy do dýchacích cest. Tento postup je třeba opakovat do příjezdu sanitky.

Pokračování 4 / 5

Úrazy hlavy

Při úrazu hlavy je důležité sledovat vědomí dítěte. Pokud se zraní a pláče, je situace lepší, než když je dítě potichu, nebo dokonce v bezvědomí. Po úrazu hlavy je třeba dítě uložit do vodorovné polohy, podložit mu hlavu a sledovat jeho stav. Dítě můžete zkusit uklidnit a hlavně mu nepodávejte jídlo a tekutiny.

Pokud je dítě v bezvědomí, okamžitě zavolejte záchranku. Jestli dítě dýchá, jeho stav pouze kontrolujte. V případě, že by začalo zvracet, otočte jej tak, aby se nemohlo svými zvratky udusit. Pokud nedýchá, okamžitě zahajte resuscitaci.

Pokračování 5 / 5

Popáleniny a opařeniny

U malých dětí jsou časté popáleniny a opařeniny, vzniklé zejména při vaření a od horkých nápojů, které na sebe děti omylem zvrhnou. Jsou velmi bolestivé. První pomoc je prostá. Ránu je nutné okamžitě zchladit studenou vodou. Dítě nesvlékejte z oblečení a rovnou ho postavte do sprchy, kde začnete postižené místo sprchovat. Místo je třeba chladit dlouho, nejméně 10 minut.

Pokud se na ráně objeví puchýře, sterilně je zakryjte. Přiškvařené oblečení z dítěte nestrhávejte, nechte to na zdravotníky. Nosí-li dítě šperk (prstýnek, řetízek), je třeba jej okamžitě sundat, protože zraněné místo může otéct.

Doporučujeme

Články odjinud