"Vietnamky": levné boty za hodně peněz

19. 9. 2002
"Vietnamky": levné boty za hodně peněz
Pásek ve tvaru Y, připevněný na třech místech k podrážce. Sotva si lze představit jednodušší obuv. Tato v pravdě minimalistická bota k nám přišla z Egypta, kde byla známá už před 5 000 lety. Obuvnické firmy, které se na výrobu "vietnamek" od poloviny šedesátých let cíleně specializují a vyrábějí v obrovských sériích stovky tisíců párů ročně.

�Vietnamky�: levné boty za hodně peněz

Klepněte pro větší obrázek Pásek ve tvaru Y, připevněný na třech místech k podrážce. Sotva si lze představit jednodušší obuv. Tato v pravdě minimalistická bota k nám přišla z Egypta, kde byla známá už před 5 000 lety. Obuvnické firmy, které se na výrobu �vietnamek� od poloviny šedesátých let cíleně specializují a vyrábějí v obrovských sériích stovky tisíců párů ročně, určitě svého rozhodnutí nelitují. Na této poměrně levné obuvi zbohatla řada firem i obchodníků, zejména z oblasti jihovýchodní Asie.

Egypňané otiskovali chodidla do rozměklé kaše z papyru, nalité na vlhký písek.
Klepněte pro větší obrázek Takto vzniklou podrážku (ortopedickou, řeklo by se dnes), připevnili k noze pásky ze surové kůže. V hrobkách se ale našly i kousky onačejší, z barevných kůží, zdobené perličkami a květinovými vzory, které by rozhodně nedělaly ostudu na plážích francouzské Riviéry, kde byly �vietnamky �letos hitem sezóny a ve svých kolekcích na ně pamatovali snad všichni módní návrháři.

�Vietnamka�, známá spíše pod celosvětově rozšířeným názvem �tong� ( thong � anglicky pásek, řemínek), je vůbec nejrozšířenější obuví této planety. Charakteristické pleskání podrážky o patu zní na pěti kontinentech. Vyrábějí se snad ze všeho

  1. z palmového lýka, slámy, dřeva nebo gumy. V Brazílii jsou rozšířené �Havaianas�

ze surového kaučuku, třetí svět zná �tongy� vyrobené ze starých pneumatik.

Klepněte pro větší obrázek �Ho-či- minky� nebo �Hanojky� importovali Američané z Vietnamu. Sofistikované �tongy� vznikly v Japonsku, kde se ostatně boty západního střihu začaly ve větší míře prosazovat až po roce 1955. Podrážky doplněné o jakási �lešení� pak umožňují nosit �tongy� v blátě rýžovišň i ve sněhu.

Vynález pěnové gumy a různých hmot z lehčeného PVC otevřel �tongům� cestu i ke zhýčkaným západním chodidlům. Jejich jednoduchost patrně dráždí fantazii kapitánů světové módy a tak letošní �vietnamkový boom� přinesl modely vskutku nevídané. (plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na startovní čáře nového pracovního týdne se cítíte jako ryby ve vodě. Začíná vám to báječně pálit a poradíte si se vším, co je kolem. Dokonce i kolegové si k vám chodí pro radu. A buďte…

Nejčtenější články

Doporučujeme