Viktorka (11): Má nádor mozku, přesto se snaží pomoci ostatním

16. 12. 2015
Viktorka (11): Má nádor mozku, přesto se snaží pomoci ostatním
Ještě před deseti měsíci byla Viktorka úplně obyčejná holka. Chodila do školy, hrála volejbal, tancovala v hip hopové skupině. V únoru tohoto roku se jí však život převrátil naruby. Byl jí diagnostikován nádor na mozku. Následovala operace, chemoterapie a ozařování...

Viktorce bylo tehdy hodně špatně, občas zvracela a kvůli tomu jsme se spíše soustředili na vyšetření žaludku, ale lékaři nás poslali také na rezonanci hlavy. Viktorce jsem řekla, že to bude raz dva hotové, a že jedeme hned domů. Bohužel se tak nestalo, lékaři objevili nádor a domů jsme se vlastně už nedostali,“ vzpomíná Viktorčina maminka, paní Hana.

Od té doby, co se projevila Viktorčina nemoc, se začala rodina potýkat s finančními problémy. Celý rodinný rozpočet byl do té doby závislý na podnikání paní Hany. Viktorčin otec je totiž částečně slepý. Velkou oporu poskytuje paní Haně její starší dcera Kateřina (17), která se jí snaží ze všech sil pomáhat.

Typ léčby, který musí Viktorka absolvovat je i finančně velmi náročný. Na mnoho léků si pacient doplácí, podpůrné léky, jako třeba vitaminy nebo jiné doplňky stravy, pojišťovna také nehradí. Rodině naštěstí nabídla pomoc organizace DOBRÝ ANDĚL. Jejím prostřednictvím dárci zasílají měsíčně finanční příspěvky, což je pro rodinu velkým odlehčením.

„Žijeme přítomností a radujeme se z maličkostí, onemocnění Viktorky nám otočilo život naruby. Nikdy by mě nenapadlo, že budeme patřit mezi ty, kteří budou potřebovat pomoc Dobrých andělů. Většinou jsem zvyklá dávat, a proto mi trochu trvalo, že bych měla já, ačkoliv je to pro dceru, něco přijmout - hlavně finance. Nesmírně si vážím této finanční podpory. Člověk opravdu nikdy neví, kdy se může sám v takové situaci ocitnout. Děkujeme," vzkazuje za celou rodinu paní Hana.

Viktorka je kvůli chemoterapiím, které podstupuje, vyřazena z „běžného“ života. Potýká se s řadou omezení. Má oslabenou imunitu, musí dodržovat speciální diety, nesmí se pohybovat ve větší skupině lidí či v kolektivu vrstevníků. Navíc má vlivem léčby poškozenou pravou mozkovou hemisféru a hůře koordinuje pohyb. Proto musí denně rehabilitovat.

Velkým nebezpečím je pro Viktorku i to, že některý ze členů rodiny onemocní třeba jen běžnou virózou nebo chřipkou. Domácnost paní Hany musí být bezprašná, sterilní, bez možných zdrojů infekcí. I přesto musí Viktorka většinou nosit roušku.

Přestože se Viktorka nachází v obtížné situaci, rozhodla se pomoci ostatním. V listopadu nadace DOBRÝ ANDĚL ve spolupráci s TV Nova spustila projekt, do kterého se zapojili různé známé osobnosti a vyzývají veřejnost k podpoře nadace.

Viktorka natočila krátký charitativní spot společně s Lucii Borhyovou, která nadaci DOBRÝ ANDĚL podporuje již 3. rokem: „Musím říct, že jsem za to ráda. Osobně jsem se setkala s několika rodinami, kterým pomáhám, a mohla se tak přesvědčit, že je pro ně pomoc opravdu důležitá. Chtěla bych vzkázat všem, aby neváhali ani vteřinu a stali se také Dobrými anděly.“

  • Nadace DOBRÝ ANDĚL pomáhá rodinám s dětmi, ve kterých rodič nebo dítě onemocněli rakovinou nebo má dítě jiné závažné onemocnění. Každý dárce vidí, komu pomáhá, a jeho příspěvky jsou odevzdávány vždy do posledního haléře rodinám. Během 4 let Dobří andělé pomohli více než 2 800 rodinám z celé České republiky. Každý měsíc nadace přijme okolo 70 nových žádostí o pomoc. Každý se může zapojit do pomoci na www.dobryandel.cz

Takto vypadala Viktorčina rodina, když ještě byla Viktorka "normální", zdravé dítě.

Klepněte pro větší obrázek

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Luna je ve Vodnáři a Slunce ve vašem znamení! Dávejte si tedy pozor na žíly, kotníky a nespavost. Za celý týden toho na vás bylo dost, a proto byste se měli oddat slastnému odpočinku.…