Old Shatterhand a jeho láska Nšo-či Foto: Profimedia

Old Shatterhand a jeho láska Nšo-či Foto: Profimedia

Přátelé Vinnetou a Old Shatterhand Foto: Profimedia
Přátelé Vinnetou a Old Shatterhand bojovali za mír Foto: Profimedia
Vinnetou a Old Shatterhand Foto: Profimedia
Vinnetou v akci Foto: Profimedia
40
Fotogalerie

Vinnetou: Opuštěný trosečník, střevní potíže a další perličky z natáčení

Oblíbené mayovky a zejména indiánský bojovník Vinnetou provázeli dětství snad každé z nás. Ačkoliv příběhy byly určené spíš pro chlapce, hromadně jsme podléhaly krásným modrým očím Vinnetoua a toužily být půvabné jako Ribanna nebo Nšo-Či. Právě její představitelka, francouzská herečka Marie Versini, nedávno odešla navždy. Zavzpomínejte s námi na natáčení filmů o náčelníkovi Apačů.

Splněný indiánský sen

Francouzská herečka Marie Versini získala roli Vinnetouovy sestry Nšo-Či vítězstvím v konkurzu. Byl to její splněný sen. Legendární mayovky milovala už od dětství a právě role Nšo-či splnila její velkou dětskou touhu. Poprvé si ji sice „zahrála“ už v sedmi letech, když slavila v indiánském kostýmu narozeniny, ale toto bylo něco jiného. „Natáčení v Chorvatsku s Lexem Barkerem a Pierrem Bricem bylo pro mne nezapomenutelným zážitkem. V té době jsem si ani neuvědomovala, jak je ten film úspěšný a jeho sláva trvá až dodnes,“ uvedla v jednom z rozhovorů. Jednaosmdesátiletá herečka přežila ostatní hlavní představitele: Vinnetoua, Ribbany i Old Shatterhanda. Zemřela teprve teď, 22. listopadu 2021 ve věku jednaosmdesáti let.

Jaké jsou známé role Marie Versini? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 7

Opuštěný asistent

Velká část většiny filmů o Vinnetouovi se natáčela v Chorvatsku. Když se pracovalo na prvním dílu, jeden z asistentů produkce měl na ostrůvku v řece Krka hlídat rekvizity. V té chvíli netušil, že brzy bude bojovat o holý život. Štáb na něj totiž úplně zapomněl a vrátil se pro něj až za dva dny. Asistent na tom nebyl zrovna nejlépe, protože na ostrůvku pražilo slunce a po stínu, vodě nebo jídle zde nebyla ani památka.

Pokračování 3 / 7

Stavební nepříjemnosti

Celé natáčení prvního dílu provázely i další nepříjemnosti, obzvlášť během stavění puebla, což je indiánské město vystavěné na nepřístupném místě, například na vysokých strmých stolových horách. Během stavby těchto kulis se k dělníkům dostala nekvalitní voda a po jejím vypití způsobila téměř všem velké zažívací problémy. Aby toho nebylo málo, během stavby se přihnal vítr a celé pueblo zbořil.

Pokračování 4 / 7

Ribanna do větru

Jistě si pamatujete, že Ribanna byla velká láska indiána Vinnetoua. Jejich vztah ale nebyl naplněn, protože Ribanna nakonec dala přednost bílému muži, poručíku Merrilovi v podání Maria Girottiho, jenž se později proslavil rolí Terence Hilla. Jejich láska prosákla i do reality, protože Girotti později odloudil představitelku Ribanny Karin Dor režisérovi Vinnetoua Haraldovi Reinlovi, s nímž v té době herečka žila.

Pokračování 5 / 7

Rudý gentleman v číslech

Druhý díl Vinnetoua s podtitulkem Rudý gentleman byl velmi zdařilým počinem. Mezi 73 snímky promítanými v sezóně 1964/65 v Německu obsadil první místo. Ve filmu si zahrálo na 3500 komparsistů a 2000 koní, bylo potřeba třicet aut, jeden autobus, jeden veterinář a jeden lékař, použito bylo 158 paruk, 10 km kabelů a 400 šípů, padlo 25 000 výstřelů z pušek a revolverů.

Pokračování 6 / 7

Přítel nebo vrah?

Ve třetím díle ze série o Vinnetouovi nazvaném Poslední výstřel dojde k vraždě Vinnetoua. Zabije ho jeho nepřítel Rollins, v reálném životě byla situace naprosto opačná. Italský herec Rik Battaglia, který si Rollinse zahrál, byl totiž ve skutečnosti velkým přítelem Pierra Brice, který hrál Vinnetoua. 

Pokračování 7 / 7

Vinnetou versus Česká republika

Není tajemstvím, že představitel Vinnetoua Pierre Brice miloval Českou republiku a jezdil k nám často a rád. "Miluji vaši zemi a mám rád vřelost vašich lidí,“ říkával francouzský herec. Jeho první návštěva proběhla v roce 1968, kdy se zúčastnil filmového festivalu v Karlových Varech, kde se mu dle jeho vyjádření dostalo královského uvítání. Od té doby se u nás zúčastnil řady filmových festivalů a dokonce i hudebního festivalu Trutnov, kde byl čestným hostem. Naposledy do Čech zavítal v roce 2011, 6. června 2015 ve věku 86 let odešel Brice do věčných lovišť.

Doporučujeme

Články odjinud