Vitamín C pro silnou imunitu

19. 5. 2020 Reklama
Vitamín C pro silnou imunitu
Imunitní systém slouží k tomu, aby nám pomáhal přežít. Chrání náš organizmus před viry a bakteriemi, proto bychom ho neměli zbytečně oslabovat. Imunitní systém je negativně ovlivňován řadou faktorů, jedná se zejména o stres, nedostatek živin, nezdravý životní styl a znečištěné životní prostředí a s tím spojený oxidační proces. Mezi nejsilnější bojovníky se škodlivými volnými radikály a velké pomocníky podporující imunitu patří kyselina askorbová, neboli vitamín C.

Vitamín C v lidském těle chrání tkáně před oxidačním stresem způsobujícím snížení imunity a řadu chronických chorob, jako jsou například alergie. „Céčko“ je důležité také pro tvorbu kolagenu, hormonů a ovlivňuje vstřebávání železa.

Lidské tělo si vitamín C nedokáže samo vytvořit, tuto schopnost jsme ztratili v průběhu evoluce, proto jsme závislí na jeho příjmu z potravy. Ideálním zdrojem jsou ovoce a zelenina. Problémem je, že jejich tepelnou úpravou, průmyslovým pěstováním, dlouhodobým skladováním a transportováním se obsah vitamínu C významně snižuje. Proto se doporučuje používat doplňky stravy podávané ústně, nebo v lepším případě nitrožilně ve formě infuzí.

Klepněte pro větší obrázek

Běžné ústní podání je vhodné u dávky do 400 mg, protože vyšší ústně podané dávky se nevstřebávají a jsou vyloučeny z organismu. Nitrožilní forma (vitamínové infuze) umožňují podání dávek vitaminu C v řádu gramů.

Při podávání vitamínu C ústy se nám jich bohužel do krve dostane jen minimum. Abychom docílili léčivého účinku vitamínu C, musíme jeho koncentraci v krvi oproti ústnímu podání zvýšit až 15krát, a to je možné pouze nitrožilně," vysvětluje praktická lékařka MUDr. Pavla Prandževová z Institutu Asklepion dodává: Po infuzi vydrží vysoká koncentrace vitamínu v těle zhruba 6 hodin. Vitamín se dostává především do imunitních a nervových buněk, kde se spotřebovává na redukci oxidativního stresu. Zbytek vitamínu je následně vyloučen močí.“

Klepněte pro větší obrázek

Infuze vitamínu C jsou vhodné k výraznému posílení imunity, detoxikaci organismu a pro snížení stresu a únavy. Hodí se nejen pro pacienty s oslabenou imunitou, kuřáky, nebo dlouhodobě nemocné, ale i jako prevence bakteriálních a virových onemocnění. Svůj velký význam mají i v současné koronavirové epidemii, díle v chřipkovém období, nebo jako prevence či urychlení léčby probíhající infekce.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracovišti se ujímáte otěží nejlepšího pracovníka. Nějak vám to jde samo a nemusíte se do ničeho nutit. A to i v případě, že musíte vykonat úkol, který je nejméně oblíbený. Je pravda,…

Nejčtenější články

Doporučujeme