Víte, co je inteligence úspěšnosti?

22. 3. 2001
Víte, co je inteligence úspěšnosti?
Inteligence není pouze IQ měřené pomocí testů, jak se většinou domníváme, ale že inteligence obsahuje další druhy inteligence.

Víte, co je inteligence úspěšnosti?

Ve svém pojetí "Učit se úspěchu" jsem uvedla, že jde o proces, ve kterém získáváme potřebné vědomosti-vzdělání, dostatek praktických dovedností a uplatňujeme a rozvíjíme žádoucí osobní charakteristiky.
Profesor psychologie a pedagogiky Robert Sternberg uvažuje o problematice úspěšnosti ještě precizněji. Vytváří pojetí a pochopení "inteligence úspěšnosti". Podle jeho slov je třeba za skutečnou inteligenci považovat takovou inteligenci, která vede k úspěšnosti: "inteligence úspěšnosti". Uvádí, že inteligence není pouze IQ měřené pomocí testů, jak se většinou domníváme, ale že inteligence obsahuje další druhy inteligence.

Profesor Sternberg píše o třech druzích inteligence. Jde o inteligenci:
analytickou - akt pochopení, usuzování, učení se (měří se pomocí testů IQ),
praktickou - jde o schopnost prosadit se, umět jednat s lidmi apod. (spojuje zde moje pojetí
praktických dovedností a osobních charakteristik)
a kreativní - neboli inteligenci tvůrčí.

Skutečná inteligence - "inteligence úspěšnosti" - je kombinací všech tří typů inteligence.
Tuto komplexní inteligenci můžeme neustále rozvíjet a teprve jako celek umožňuje člověku lépe rozeznávat a využívat své silné stránky a korigovat své slabé stránky. Dnes už i mnozí další odborníci se oprávněně domnívají, že je velkou chybou rozvíjet a preferovat jen jeden druh inteligence, jak se často odehrává v procesu školního vzdělávání. Život, pracovní kariéra vyžadují rovnoměrnou kombinaci všech tří typů inteligence.

Autor: Milada

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste moc šťastní a nemyslíte na hlouposti. K pracovním úkolům přistupujete systematicky a umíte se jim zcela odevzdat. Nemusíte se bát, že něco nestihnete. Blýská se vám na lepší časy.…

Nejčtenější články

Doporučujeme