Víte, co vás čeká v porodnici?

19. 2. 2002
Víte, co vás čeká v porodnici?
Čekám miminko, za 3 měsíce se narodí. Proto se zajímám o porodnice. Nechci žádný velký nadstandard, nepotřebují žádnou přehnanou péči. Porodu se nijak zvlášň nebojím, u zubaře se taky nehroutím... tak v čem je problém?

Víte, co vás čeká v porodnici?

Čekám miminko, za 3 měsíce se narodí. Proto se zajímám o porodnice. Nechci žádný velký nadstandard, nepotřebují žádnou přehnanou péči. Porodu se nijak zvlášň nebojím, u zubaře se taky nehroutím... tak v čem je problém?

Na internetu jsem našla odkaz - seznam porodnic, které známkovaly maminky, které už rodily. Kromě hodnocení konkrétních věcí (strava, hygiena, vybavenost) maminky také hodnotily přístup sester a lékařů a byla jsem překvapena, kolik negativních hodnocení se v anketě objevilo. Manžel se mě snažil uklidnit:" prosím Té, dyň to jsou samý hysterky.. Někdo se na ne špatně podívá a hned je oheň na střeše."

Moc mě neuklidnil, začala jsem přemýšlet, jestli jsou opravdu všechny hysterické, proč reagují emotivně a dotkne se jich "každá maličkost". Možná je to proto, protože i když máte nastudovaný průběh porodu, chodíte na kurzy, učíte se dýchat, stejně je porod dost intimní a ojedinělá záležitost. Porodnici jsou na to asi zvyklí, ale jak se cítí rodicí maminka? Tolik let chodím na gynekologické prohlídky - a stejně si tam nikdy nebudu připadat "normálně" - a to mám skvělého doktora, který je víc, než taktní. Obdivuji ho, s jakou trpělivosti odpovídá na moje " příšerně těhotenské dotazy":-)... Občas se až stydím za to, na co se ptám, ale já mám prostě potřebu vědět, co se se mnou děje a proč. Takže nevím, jak mi bude, narazím-li v porodnici na někoho, kdo se se mnou o tom "nebude bavit".

Jednou měl můj lékař dovolenou a zastupoval ho kolega. Vzpomínám si, že ordinace byla zakouřená a těsně před tím, než mě šel vyšetřovat, si teprve odkládal cigaretu. Celou dobu u vyšetření chrchlal. Bavil se se sestrou o zabíjačce. Nic jsem neřekla, vyšetření jsem překousla, ale připadala jsem si jako kus hovězího... Jenže to o nic nešlo, mohla jsem po 1/4 hodině odejít. Pomyslela jsem si, že to není lékař, ale prase a víc jsem to neřešila :-).
U porodu jde asi o pocit bezmoci a vědomí, že jsem odkázána na cizího člověka. Nejsem schopna 100% posoudit jestli to, co se děje, je v pořádku a když člověk neví, tak má strach. Anebo se chce zeptat...Když mi lékař dává najevo, že ho dotazy obtěžuju, člověk se buď uzavře do sebe, nebo dá svoji nelibost najevo - a tím se stává přecitlivělou hysterkou. Samozřejmě, některé ženy možná trochu přehánějí, o tom ale není řeč... Ale co vy na to ?

autorka: čtenářka Alena.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Kolegové se diví, že jste nevrlí a sklíčení. Vždyť plníte svou práci stále dobře, jen pomaleji. Radí vám, ať se tolik nestresujete. Mají pravdu. Zvýšený stres má na svědomí nevhodné…

Nejčtenější články

Doporučujeme