Víte, jak ušetřit za elektřinu?

29. 1. 2010
Víte, jak ušetřit za elektřinu?
Cena elektřiny se rok od roku zvyšuje. Ovšem tento problém se dá řešit velmi nápaditě – pomocí sluneční neboli fotovoltaické elektrárny. Tyto soukromé sluneční elektrárny fungují tak, že se sluneční energie přemění na energii elektrickou. Taková přeměna je zároveň ekologicky čistá.

„Přímo v tomto roce se investice do solární elektrárny vyplatí nejvíce, protože byly sníženy pořizovací náklady a garantovaná výkupní cena po dobu 20 let je 12,65 Kč za Kwh,“ vysvětluje Filip Rejsek ze společnosti SUNNY MONT. „To znamená, že nejenže budete vyrábět elektřinu sami sobě, ale zároveň ji bude stát vykupovat od vás. Vaše investice se vám vrátí do 7-8 let, pak už budete jedině vydělávat.“

Jinou možností zisku, než je garantovaná výkupní cena, je cenově výhodný zelený bonus. Jelikož se jedná o bonus zelený, souvisí to s ekologií. Každá domácnost, která vyrobí svou fotovoltaickou elektrárnou a zároveň jí spotřebuje na tom samém místě, kde byla vyrobena, ušetří tak cenu energie, kterou by musela nakoupit. Za tuto transakci domácnost získá částku - odměnu, jež je nazývána zeleným bonusem. Pro tento rok je stanoven na 11,28 Kč/kWh. Dochází tak k ocenění těch, kteří získávají elektřinu způsobem, který šetří a nezatěžuje životní prostředí.

Jak to funguje?

Fotovoltaické elektrárny jsou tvořeny solárními články, které tvoří solární panely. Působením slunečních paprsků dochází k tzv. fotovoltaickému jevu, kdy se sluneční energie přemění na energii elektrickou. Dokud bude zářit slunce, budou tyto elektrárny fungovat. Proto má technologie využívající sluneční záření teoreticky neomezený potenciál.

Kam se solární elektrárnou?

Solární elektrárny si můžete nechat nainstalovat např. na střechu rodinného domu nebo na chatu, zkrátka tam, kde jsou ideální sluneční podmínky. „Až budete hledat vhodné místo, kam panely směřovat, zvolte si jižní stranu, dochází tak k nejmenším ztrátám ze slunečních paprsků,“ objasňuje Filip Rejsek.

Levné a ekologické

Získávání elektrické energie ze slunečního záření je z hlediska životního prostředí ten nejšetrnější a nejčistší způsob její výroby. Solární elektrárny neprodukují žádný odpad, škodlivé plyny, popílek ani hluk. Jsou téměř bezúdržbové a např. firma SUNNY MONT garantuje její výkonnost až po dobu 30 let. U kvalitních firem máte také záruky kvalitní dodávky a montáže, či dokonce vyřízení potřebných dokumentů a zajištění financování. ¨ Díky použití fotovoltaické elektrárny dochází i ke snížení skleníkových plynů (CO2) při výrobě elektrické energie. Stav CO2 v ovzduší se negativně projevuje na globálním oteplování. Kvůli vysokému obsahu CO2 se v atmosféře zachytává více odraženého záření, a tím dochází k většímu ohřívání atmosféry. Tento efekt se nazývá skleníkový efekt.

Mnohé vyspělé země, včetně zemí Evropské unie, se snaží fotovoltaiku podporovat. Hlavními důvody jsou hrozící energetická krize, stále větší a větší energetická závislost a negativní vliv zpracování tradičních zdrojů na životní prostředí.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na víkend si naplánujte činorodou aktivitu a pohybujte se venku na čerstvém vzduchu. I přes všechny zákazy a doporučení si najdete plnohodnotný způsob strávení volna. Vyrazte třeba na…