Víte, jak užívat a kombinovat přípravky na nachlazení?

13. 1. 2016
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Virózy, kašel, rýma, chřipka… během dnů podzimních i zimních se častěji než jindy setkáváme s útoky na naši imunitu, která ne vždy vše zvládá. Zpravidla se nejprve snažíme o domácí kurýrování a naše kroky míří do lékárny. Jakým způsobem si vybrat ten správný volně prodejný přípravek, je možné se ve frontě rychle rozhodnout, co vlastně potřebujeme? Ptáme se Mgr. Marie Kočicové z lékárny Dahlia ve Slavičíně.

„Pacient, který si jde do lékárny koupit volně prodejný přípravek na nachlazení, má už zpravidla ten svůj oblíbený, který po lékárníkovi požaduje, nebo si nechá lékárníkem poradit na základě popisu svých příznaků nemoci (například na rýmu, kašel nebo teplotu),“ uvádí ze své zkušenosti magistra Kočicová.

Pokud daný přípravek bereme poprvé, kolik času mu dát, než se projeví úleva, tedy jasný signál, že zabral, nebo než jej třeba vyměníme za jiný, pokud nezabírá? Kde je vlastně hranice samoléčby a momentu, kdy bychom se raději měli odebrat k lékaři?

Díky zvyšování obliby samoléčby v poslední době se zvyšuje i počet volně prodejných léků. U každého pacienta je doba ústupu příznaků onemocnění jiná. Měly by ustoupit do 3 dnů, u dětí počítáme s cca 2–3 dny. Jestliže však namísto zlepšení dojde ke zhoršení průvodních jevů, je nutné vyhledat lékaře. Pacient by měl sledovat případné kolísání teploty, zimnici, dušnost či kašel.

Ať už jde o kapky do nosu, tabletky na bolest či horečku, sirup na kašel, jak dlouho je možné bez doporučení lékaře tyto přípravky brát, aby nedošlo například k návyku či předávkování?

Léky na nachlazení je třeba brát podle rady lékárníka a vzájemně nekombinovat ty, jež obsahují stejné účinné látky, mohlo by pak totiž skutečně dojít k předávkování. Léky na kašel se nesmí míchat s alkoholem (vyvolává ospalost), nicméně je třeba zdůraznit, že alkohol nedoporučujeme k žádnému volně prodejnému léku! Pozor na kombinaci léků na tlumení kašle a léků na odkašlávání – tato situace vede ke hromadění hlenu v průduškách (jejich účinky jdou proti sobě, je tedy třeba se poradit s lékárníkem, který typ je na daný problém třeba). Ještě malá praktická rada: Léky na odkašlání je dobré brát maximálně do 17 hodin, jinak se pacient v noci pro kašel nevyspí.

Jaká pravidla platí pro účinné látky tišící horečku a bolest? Mám na mysli paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou či ibuprofen, jež jsou těmi nejčastěji užívanými.

U volně prodejných léků s uvedenými účinnými látkami je kontraindikován alkohol (došlo by k poškození jater). U dětí a mladistvých je nutné dodržovat dávkování, které je přesně uvedeno u každého léku, u malých dětí se dává přednost užívání suspenzí, sirupů a čípků před tabletami.

  • Paracetamol nesmíme kombinovat s léky na nemoci ledvin, ředění krve, snížení cholesterolu, vysoký krevní tlak, se sedativy a také s léky na epilepsii. Spolu s paracetamolem není vhodné konzumovat větší množství kávy a čaje.
  • Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou se nesmí užívat při onemocnění žaludku (vředy), u dětí do 12 let, s léky snižující srážlivost krve, při onemocnění ledvin a jater, při vysokém tlaku, také pozor u diabetiků.
  • Ibuprofen neužívat s jinými nesteroidními protizánětlivými léky, při poruchách krvetvorby, u vysokého tlaku a také při léčbě depresí.

Ve které chvíli vlastně teplotu začít srážet? Podle všech informací není vhodné se ji snažit odstranit hned, protože je signálem těla, že započala obranná reakce. Jak ale odhadnout ten správný moment, abychom situaci nepodcenili?

Teplotu raději srážejte až po několika hodinách, pokud ji nesníží ani zábaly, u dětí se dávají obklady na trup, končetiny a čelo po dobu maximálně 15–20 minut. Podle lidového léčitelství je možné dávat obklady s octovým roztokem na nohy (namočit ponožky). U dospělých při teplotě do 39 °C srážíme horečku i vlažnou sprchou a u malých dětí je možné krom obkladů též omývání vlažnou vodou, než teplota klesne pod 38 °C. U dětí bývá nástup vysokých teplot rychlý a rychleji také odeznívají (pokud trvají déle než 24 hodin, pozor na náznaky křečí).

Klepněte pro větší obrázek

U rýmy se zpravidla říká, že neléčená trvá týden, léčená 7 dní – jaký máte pohled na tento zažitý názor? Co nejvíce platí na noční ztížené dýchání nosem v důsledku rýmy?

Rýma opravdu odezní po 7 dnech, léčíme – tedy snižujeme – jen její nepříjemné průvodní znaky. Večer je možné namáčet ruce a nohy do teplé vody (zmenší se otok sliznice, lépe se dýchá), dát si vyšší polštář pod hlavu, pořídit si aroma lampu (s kvalitním jasmínovým či eukalyptovým olejem). Vhodné jsou zvlhčovače, popřípadě mokrý ručník na topení s pravidlem nepřetápět místnost, kde spíme. U malých dětí odsávejte hlen, aby se předešlo komplikacím s dutinami, popřípadě je natírejte kolem nosíku dětským olejíčkem s obsahem éterických olejů. Dýchání pomohou uvolnit různé spreje – s mořskou vodou či aloe vera (chrání sliznici). U malých dětí a novorozenců se také podávají homeopatika, zde bych ale určitě doporučila konzultaci s lékařem-homeopatem.

Existují vyloženě zakázané kombinace, o kterých by laik měl vědět? Například před čím varovat alergiky, nad kterými visí jakási hrozba nečekané, nepřiměřené reakce. Je podle vaší zkušenosti některá látka ze zmiňovaných volně prodejných přípravků možným dráždivým spouštěčem, a alergici by se jí tedy měli při výběru raději vyhnout?

Pozor na kyselinu acetylsalicylovou, pokud máte astma. Pastilky, které obsahují lokální anestetikum, nejsou vhodné u pacientů se srdeční arytmií. Nesmíme kombinovat přípravky s kyselinou acetylsalicylovou a paracetamolem. Alergická reakce může vzniknout na kteroukoli složku léku – může ji způsobit přímo účinná látka, ale i látky pomocné. Je proto vždy třeba zkusit lék nejprve v menším množství, dle pokynů lékaře a lékárníka. Na nežádoucí účinky si pacient musí dávat pozor v každém případě, jelikož se u každého mohou projevit jinak, i přes upozornění lékaře či lékárníka.

Těhotné a kojící ženy mají samozřejmě okruh možných preparátů značně omezen. Které z volně prodejných přípravků mohou užívat bez porady s lékařem a na jak dlouho?

Těhotné to mají s užíváním léků vždy složitější. Paracetamol se nesmí brát v prvním trimestru, dále je povolený, já však doporučuji jeho užívání co nejkratší dobu. Kyselina acetylsalicylová je povolená v první třetině těhotenství, ibuprofen se zase nesmí užívat ve třetím trimestru těhotenství. Volbu je třeba raději vždy konzultovat s lékařem.

Poměrně vyhledávaným pomocníkem jsou dnes homeopatika– dají se kombinovat s ostatními přípravky?

Homeopatika se dnes skutečně používají relativně často. Nejvíce pacienti požadují homeopatika, která znají z reklamy, jinak si často přinesou recepty přímo od homeopata. Osobně je uznávám jako doplňkovou léčbu.

S jakými léky se nesnesou bylinkové čaje (například třezalkový) a kdy je třeba zvýšené opatrnosti?

Čaj z třezalky nelze užívat spolu s antikoncepcí. Rovněž se nekombinují s léky, které pacient užívá na depresi. A když už jsme u antidepresiv, připomínám, že by se neměly kombinovat s ibuprofenem.

Máte radu pro naše čtenáře jak nejlépe zvládnout zimní čas?

Otužováním organismu – to znamená především sauna, sport, plavání. Důležitý je přísun vitaminů, užívání přípravků na zvýšení imunity, pití bylinných čajů… a jinak to chce co nejméně stresu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Váhy, občas jste drzé a prosazujete své názory. Jenže nadřízenému se to vůbec nelíbí. Do konce týdne hrajte podle jeho pravidel, jinak si závěr července znepříjemníte. Jako uklidnění…