Víte, jaký fototyp kůže máte a jaká pravidla pro slunění z toho pro vás plynou?

Víte, jaký fototyp kůže máte a jaká pravidla pro slunění z toho pro vás plynou?

Věděli jste, že když strávíte opalováním na sluníčku 20 minut, dodali jste tělu potřebnou denní dávku vitamínu D? Jak tedy tělo připravit na to, že bude slunci vystaveno po celý den? Zjistěte, jaký fototyp kůže máte, a podle toho zvolte vhodnou opalovací kosmetiku i následnou péči po opalování.

Špatná péče o pokožku, nevhodné a nechráněné slunění nebo nedbalá péče o kožní znaménka – to vše může vést k nejrůznějším druhům poškození pleti, nebo dokonce k rakovině kůže. Princip ochrany před sluncem je přitom tak jednoduchý. Základem je určit si, jaký typ (fototyp) kůže máte, a podle toho dodržovat určitá pravidla.

Co je to fototyp a lze jej změnit?

Fototyp kůže odráží fakt, jak kůže reaguje na sluneční záření. Říká, jaké množství kožního pigmentu melaninu kůže obsahuje. Čím méně melaninu v kůži máme, tím méně jsme odolní proti UV záření a rychleji se spálíme. Platí to u světlých typů lidí, kteří mají blond vlasy a modré oči. Mohou to být také zrzaví lidé. Naopak snědší typy lidí mají melaninu dostatek, jejich odolnost proti UV záření je proto vysoká a daří se jim krásně se opalovat. 

Množství melaninu v kůži je dáno genetickými předpoklady. Je ale ovlivňováno také geografickými a přírodními podmínkami. Pokud máte v těle melaninu málo, můžete jej prostřednictvím vhodné stravy nebo potravinových doplňků zvýšit. Nečekejte však, že by se váš fototyp kůže změnil.

Co říká o opalování lékařka? Podívejte se na video:

Jak zjistit fototyp kůže?

Základní Fitzpatrickova škála fototypů z roku 1975 stanovuje šest fototypů. V dnešní době se však standardně používají jen první čtyři stupně této škály. Každý stupeň má své základní charakteristiky, pravidla a doporučení. Zjistěte, jaký fototyp jste právě vy a jak byste se správně ke své kůži měli chovat.

Fototyp I

Charakteristika

Tento druh kůže mají zhruba 2 % populace. Kůže i pleť jsou velmi světlé, někdy působí bledě. Pokožka je citlivá. Vlasy jsou rezavé nebo blond, oči modré. Většina zástupců této skupiny má v obličeji a po těle mnoho pih.

Reakce na slunce

Lidé z této skupiny nemívají rádi opalování se, protože se často po krátkém pobytu na slunci spálí. Jde především o nos, uši, dekolt, nebo dokonce oční víčka. Spálení je velmi bolestivé. Opálení dohněda u této kůže není možné. Vždy se pokožka opaluje do červena a následně se olupuje. Úpal snad zažil každý zástupce této skupiny.

Ochrana a péče o pokožku

Podle odborníků lze kůži bezpečně slunci vystavit na pouhých 10 minut. Delší pobyt na slunci bez jakékoliv ochrany není zdravý. V našich podmínkách postačí použít opalovací krémy se stupněm ochrany proti UV záření (SPF) 20–30. Pokud budete u moře nebo na horách, pak stupeň SPF zvyšte na 50 či 50+. Sluníčko příliš nevyhledávejte a čas travte raději ve stínu.

Jako ochranu zvolte nejlépe vhodný SPF krém nebo mléko. Dobře a přesně se vám bude na tělo nanášet a nevynecháte žádné místo. Pokud už máte tělo spálené, pak se vám bude lépe roztírat mléko. Nezapomeňte ale ochranu aplikovat 20–30 minut před vystavením se slunci a poté vždy za další 1,5 hodiny nejdéle (záleží na podmínkách slunění – voda, pot, oblačnost…).

Po opalování vždy pokožku hydratujte a dodejte jí potřebné vitamíny. Kůže díky tomu bude regenerovat a získá opět ztracenou vodu. Použijte mléka a krémy po opalování. Jestliže se vám podařilo spálit, pak volte spíše gely a pěny s hojivým a chladivým účinkem. Někdo nedá dopustit na bílý jogurt z lednice. V každém případě se po dalších několik dnů vyhýbejte přímým slunečním paprskům.

Fototyp II

Charakteristika

Kůže lidí s tímto fototypem je světlá, může obsahovat několik pih kdekoliv na těle. Další charakteristikou jsou velice světle hnědé vlasy, spíše ale světlé a tmavé blond odstíny. Modré, zelené nebo šedé oči podtrhují bledost ve tváři. Pokožka je citlivější. Fototyp II se v populaci objevuje asi u 12 % lidí. 

Reakce na slunce

Pokud patříte do této skupiny, pak máte s opalováním často problémy. Nedaří se vám opálit do krásného hnědého odstínu. Vaše pokožka má sklony k červenání a mnohdy dojde k jejímu spálení. Následně se opálení slupuje.

Ochrana a péče o pokožku

Vyhýbejte se dlouhodobému pobytu na sluníčku. Vaše pokožka vydrží větší zátěž, než tomu bylo u fototypu I, ale i tak nezůstávejte na slunci bez ochrany déle než 20 minut. Pokud zůstanete přes léto doma, postačí vám opalovací ochrana SPF 20–30. U moře však v pravidelných intervalech používejte přípravky SPF 50.

Vybírejte si raději opalovací krémy a mléka, jež jsou založená na bázi minerálního slunečního filtru. Ten nebude zatěžovat vaši citlivou pokožku tolik jako jiné ochrany. Krém se přilepí na pokožku a nebezpečné UV záření pouze odrazí. Nedochází ke vstřebání opalovacího krému přímo do kůže. K tomu po opalování poslouží vhodný krém, který dodá vaší pokožce potřebnou hydrataci a vitamíny.

Jestliže máte problémy s kůží a používáte speciální krémy, pak se těmito krémy natřete zhruba půl hodiny před tím, než aplikujete opalovací krém.

Fototyp III

Charakteristika

V populaci nejrozšířenější fototyp – má jej až 78 % lidí. Pleť je světle hnědá bez bledosti. Lidé z této skupiny mají hnědé, černé nebo šedé oči. Vlasy mají zbarvené dohněda či jiných tmavých odstínů. Pihy a mateřská znaménka na těle najdete, ale nejsou tolik výrazné, jako tomu bylo u předchozích fototypů.

Reakce na slunce

Pokožka reaguje na slunce kladně. Velice dobře se opaluje do krásných hnědých a bronzových odstínů. Někdy je opálení přirovnáváno k mléčné čokoládě. Pokožka vydrží bez opalovacího krému kolem půl hodiny. V některých případech trvá i delší dobu, než dojde ke spálení. I přesto si ale na spálení dejte pozor. Pokud budete na slunci dlouho bez ochrany, může se i vaše kůže spálit. 

Ochrana a péče o pokožku

V našich podmínkách vám bude stačit ochrana SPF 10–15. Jakmile se ale vydáte k moři nebo do hor, sáhněte po ochraně kolem SPF 20. Nezapomínejte na péči a ochranu rtů a mateřská znaménka. Na těchto místech neplatí fakt, že je vaše kůže hodně odolná. Rty se velice lehce spálí a dokážou nepříjemně potrápit. Znaménkům věnujte při krémování zvláštní pozornost a nezapomínejte na ně.

Důležité je také pravidelně obnovovat ochrannou vrstvu a opakovaně se mazat. Zejména po koupání nebo utření se do ručníku. I když zvolíte voděodolné ochrany, neplatí, že byste krém neměli v pravidelných intervalech znovu aplikovat. Samozřejmostí je správná péče také po opalování.

Fototyp IV

Charakteristika

Pouhých 8 % populace má to štěstí, že se při opalování nikdy nespálí a jejich kůže je nádherně měděná. Jde o lidi s velmi tmavou pokožkou, tmavou pletí a tmavými vlasy. Ty jsou tmavě hnědé až černé. Oči jsou jako mléčná nebo hořká čokoláda. Na těle je minimum viditelných pih.

Reakce na slunce

Tato kůže se spálí jen ve výjimečných případech. Spálenina není tolik zřetelná, je pouze citlivá. Bez jakékoliv UV ochrany vydrží pokožka až 45 minut.

Ochrana a péče o pokožku

I když kůže velice dobře odolává škodlivému UV záření, je správná ochrana namístě. Pokud plánujete strávit na slunci delší dobu, věnujte se důkladnému namazání. Předejdete tak možným problémům s poškozenou pletí a vyvarujete se případné rakovině kůže. Každá pokožka si zaslouží správnou ochranu před sluncem a také následnou péči v podobě hydratace a přísunu vhodných vitamínů.

Pokud chcete svoji tvář oživit make-upem, naneste na obličej nejprve opalovací krém nebo denní krém s ochranným faktorem a líčit se začněte až po několika minutách. Vyzkoušet můžete také make-up s ochranou SPF. Jeho účinnost však není stoprocentní.    

Doporučujeme

Články odjinud