Víte, kam třídit baterie?

3. 10. 2018 Prezentace klienta
Víte, kam třídit baterie?
Češi jsou v třídění odpadu poměrně úspěšní. Divili byste se ale, kolik z nich vlastně vůbec neví, co všechno se dá třídit. Všichni chápeme ten základní princip – když odpad roztřídíme, můžeme některé materiály dále využít, nejlépe recyklací. Umíte třídit i jiný odpad než jen papír, plasty a sklo?

Třídění není věda a rozhodně se nám všem vyplatí umět třídit odpad správně. Jakmile se to jednou naučíme, je to na celý život a po celou tu dobu pomáháme přírodě.

Třídíme toho čím dál více

Vzpomínáte si na svá dětská léta? Tehdy se nakládání s odpady, recyklace plastů a zpracování nebezpečného elektroodpadu nijak neřešilo. Byly prostě popelnice, občas se něco spálilo doma v kotli. Také to nějak fungovalo, jenže…

V dnešní době produkujeme daleko více odpadu než dříve, a především mnohem více takového odpadu, který je těžko rozložitelný.

Uměle vyrábíme látky, jako jsou plasty, a s těmi si příroda bez naší pomoci prostě neporadí. Co jsme si nadrobili, to si musíme taky sníst.

V tomto případě – co jsme si vyrobili, to musíme také vytřídit a náležitě zpracovat, abychom minimalizovali negativní dopad na životní prostředí.

Už dávno přitom netřídíme jen papír, plast, nápojové kartony a sklo. Ve městech a na vesnicích jsou rovněž kontejnery na použitý textil, elektroodpad, bioodpad či nádoby pro třídění baterií. A tady lidé často váhají.

Klepněte pro větší obrázek 
Celou infografiku si zobrazíte klepnutím na obrázek.

Kam vyhodit staré baterie?

Záleží na tom, čeho je daná baterie vyrobena. Pokud jde o knoflíkovou, AAA, AA, C, D, PP3 baterku, RC baterii či power banku, měli byste je odevzdat na místě zpětného odběru.

Někde k tomu bývají vyhrazeny speciální kontejnery, baterie je také často možné vytřídit v nejrůznějších prodejnách a obchodech. Případně je vezměte s sebou na sběrný dvůr.

Baterie ze zařízení, jako jsou mobil, notebook či tablet, patří rozhodně a jedině do elektroodpadu. Pro jeho sběr slouží červené kontejnery dostupné snad po celé republice. Druhou variantou je opět sběrný dvůr.

Autobaterie pak vůbec nevyhazujte, předejte je zpět výrobci, nebo do autoservisu, poradí si s nimi i na sběrném dvoře.

Další zajímavosti a tipy, jak třídit, najdete na www.samosebou.cz. Vzdělávejte se, v oblasti třídění odpadů se to určitě vyplatí. Vám, vašim potomkům a díky ohleduplnému přístupu i přírodě.

 

Horoskopy

Je pravda, že se vám v zaměstnání moc dařilo, ale přesto se těšíte domů za rodinou. Vždyť máte tolik plánů a představ, jak strávit víkend. Na pracovišti se vám však nelíbí atmosféra.…

Nejčtenější články

Doporučujeme