Vizualizace: Meditace, která umí oklamat mozek. Představy bere jako skutečnost

26. 2. 2019
Vizualizace: Meditace, která umí oklamat mozek. Představy bere jako skutečnost
Vizualizace je jednou z forem mentálního tréninku a druhem meditace, při níž využíváte obrazovou představivost. Díky řízené představivosti se dokážete uklidnit, zkoncentrovat na sportovní výkon, důležitou pracovní schůzku nebo třeba i porod. Mnozí považují vizualizaci za jednu z verzí autohypnózy. Jak vizualizace probíhá?

Představa versus skutečnost

Vizualizaci lze využít naprosto kdekoli, velmi skvěle funguje u sportovců, kteří si pomocí obrazů dokážou představit důležitý závod. Ovšem nejen sportovci, vizualizaci lze použít třeba u porodu, kdy si žena představuje průběh svého porodu a díky obrazům může mnohonásobně snížit například bolest při kontrakcích. Jak je to možné? Odborníci tvrdí, že mozek nerozezná rozdíl mezi fakty a představami. To, co si tedy představujeme, mozek vnímá jako skutečnost. I proto je vizualizace tak výtečný nástroj pro snížení stresu, psychických i fyzických obtíží včetně ovládání bolesti nebo únavy. Vizualizace dokáže podle jedné studie z roku 2012 dokonce snížit vedlejší účinky léčby rakoviny!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na sklonku týdne vytřete nadřízenému i nevěřícím kolegům zrak. Měli z vás legraci, ale vaše nadstandardními výkony je nenechávají chladnými. Obdivují vás a najednou vám přejí vše nejlepší,…

Nejčtenější články

Doporučujeme