Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová Foto: Rodinný archiv, Archiv České televize, ČTK

Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová Foto: Rodinný archiv, Archiv České televize, ČTK

Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová uváděli Televarieté Foto: Profimedia
Populární dvojice bavila své fanoušky u televizních obrazovek několik dekád Foto: Profimedia
Vladimír Dvořák tvořil s Jiřinou Bohdalovou nezapomenutelnou dvojici Foto: Rodinný archiv, Archiv České televize, ČTK
Vladimír Dvořák a Jiřina Bohdalová byli dobrými přáteli Foto: Rodinný archiv, Archiv České televize, ČTK
11
Fotogalerie

Vladimír Dvořák: S Bohdalovou se seznámil na rande, zůstali spolu 40 let

Vladimír Dvořák byl bezesporu guru televizní zábavy. Noblesní charismatický bručoun, jak na něj vzpomínají jeho kolegové i přátelé, se pro své scénky inspiroval na ulici. Rád s oblibou poslouchal, o čem se lidé baví, nad čím lamentují a co je trápí. Možná i proto je „jeho“ Televarieté tolik nadčasové!

Nezbedný estrádník každým coulem

Výborný a v mnohém nepřekonatelný scenárista a konferenciér (v dnešním slovníku bavič) se narodil v roce 1925 v Písku v rodině železničáře. Už jako malý kluk si Vladimír Dvořák prý dělal všechno po svém, což bylo vidět i v pozdějším věku. Nedokončil Fakultu žurnalistiky, a tak přešel na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Ale ani tam nebyl spokojený, a školu tak po druhém ročníku jednoduše opustil. Působil mimo jiné jako novinář, redaktor v rozhlase či jako konferenciér v podniku Československé cirkusy, varieté a lunaparky. Odtamtud už byl jen krůček do Divadla estrády a satiry, kde se objevil nejen na prknech, co znamenají svět, ale i coby režisér.

Co prozradila Jiřina Bohdalová? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

S Bohdalkou se seznámil na rande

Ale pozor, nikoliv na jejich společném! Oba rádi vzpomínali na originální historku, kdy se Vladimír zamiloval do jedné dívky, kterou záhy pozval na rande do vypůjčeného bytu. Dívka se ale tak trochu bála nekalých úmyslů dychtivého svůdce a jako garde si s sebou vzala kamarádku. Ta ale na netradičním rande nezavřela pusu a navíc snědla pohoštění, které Vladimír pro svou milou připravil.

Onou kamarádkou, která mu překazila plány, nebyl nikdo jiný než Jiřina Bohdalová. Dalo by se říct, že tak byla Dvořákovou femme fatale. Ani jednoho by v té době nenapadlo, že jejich vytříbené scénky plné chytrého humoru budou bavit diváky několik dekád. Jejich pořad Televarieté, který byl koloritem každoročních silvestrů, je prostě dodnes fenomén! Jejich spolupráce vydržela dlouhých 40 let.

Pokračování 3 / 4

Známé ženy v rodině

První manželství se slavnému konferenciérovi nevydařilo, s druhou manželkou Hanou, která pracovala s loutkami pro dětské televizní vysílání, měl dvě děti: dceru Hanu a syna Vladimíra. Vladimír vyženil ještě manželčinu první dceru Janu Pehrovou, kterou měla z předchozího vztahu a která se stala také herečkou. Jana si vzala herce Jana Krause a později žila s hercem Karlem Rodenem. Bývalou Dvořákovou snachou je moderátorka Michaela Jílková. S Vladimírem juniorem jsou rodiči dnes už téměř dospělého syna Jakuba. Kromě něj měl Dvořák ještě další tři vnuky od dcery Hany.

Pokračování 4 / 4

Cena za vytrvalost

Na nových epizodách věhlasného pořadu Televarieté pracoval i po odchodu do důchodu. Produkční pořadu vzpomínal na to, jak po každém díle Vladimír hlásil, že končí, protože už ho nic dalšího určitě nenapadne, za pár týdnů už ale přišel s novým scénářem. Pár let před definitivním koncem Televarieté se ale Dvořák trápil víc a víc. Nerozuměl současnému humoru a už vůbec ne tomu, proč se do něj vkládalo tolik vulgarit. Navíc se u něj začaly projevovat zdravotní potíže, následoval vleklý úraz nohy, když ho srazilo na přechodu pro chodce auto, a několik operací.

V roce 1996 vstoupil do televizní dvorany slávy, což komentoval s humorem sobě vlastním jako „cenu za vytrvalost“. Svým způsobem měl pravdu, svým dlouholetým působením „na výsluní“ se mu v podstatě vyrovnal málokdo. Vladimír Dvořák zemřel symbolicky pár dnů před silvestrem – v roce 1999 po dlouhé a těžké nemoci. Bylo mu 74 let. Spolu s ním odešla i noblesa, co ale zůstává a zůstane, jsou nadčasové televizní scénky ze života, které spolehlivě vykouzlí úsměv na každé tváři.

Doporučujeme

Články odjinud