Komentáře k článku zpět na článek

SandraN 16. 11. 2021 | 19:44

Děda je málo zaměstnán, takže bych mu asi řekla, tati, jsem strašně unavená, prosím tě mohl bys zítra...zajet do čistírny, vyzvednout opravený boty, nakoupit v Kauflandu podle tohohle seznamu, posekat místo Pepy zahradu, umýt sklepní okna, zajet zalít hřbitov, oloupat brambory a dát do hrnce na sobotní oběd.....zkrátka, děda má kupu volna a je odpočatý, zatímco jiní jsou rádi, že jdou domů do klidu a jsou za celý den unavení. Taky by bylo dobré mu najít stálou zábavu, jako třeba, zda slyšel, že jeho známý v sousední čtvrti si otevřel opravnu a shání někoho na pár hodin na výpomoc. Děda je tak šikovný a čas na to má. Skutečně cesta muset mu vyjít vstříc, protože chudák ovdověl a je tam sám celý den, je cestou do pekla pro celou rodinu. Málokdo ustojí mít rodiče svého či partnerova za zadkem denně a každou chvíli. Jsou staří lidé, kteří žijí sami a třeba celý týden nemají s kým blízkým promluvit. Byli by šťastní, kdyby děti bydlely ve stejném domě, už jen proto, že by je slyšeli za zdí, že by stačilo zavolat, a přiběhly by. Dospělé děti by se neměly nechat citově vydírat, staří by měli mít trochu soudnosti. Snad se pamatují na to, jak se těšili domů z práce na odpočinek. Prostě domluvit si rozumně pravidla dělá lidem potíž. Když to dojde tak daleko, že mimo domov má dcera pocit, že na otce kašle, už je něco špatně. A jestli nejde dceři přes ústa tati promiň, fakt nemám čas ani náladu na kafe, nevím dneska, co dřív, nemůžu s tebou denně sedět a nic nedělat, jak mu jednou řekne, hele tati, soužití je pro mě a mou rodinu neúnosné, my se stěhujeme, protože každý z nás potřebuje svůj klid, svoje soukromí a my ho tady nemáme...?

mamča 15. 11. 2021 | 08:49

Měli jsme to podobně, jenom tchán nebyl vdovec, ale s tchýní to byla "válka Roseových". Každý víkend trávil s námi na chatě. Pomáhal s vnoučaty, zryl záhony, pohrabal listí, ostříhal stromy...
A my jsme před ním prchali na výlety, a on nás zpravidla dostihl na kole .
Zpětně si uvědomuji, jaký to byl hodný člověk, co práce za nás udělal a jak se měli vzájemně s dětmi rádi.
Už to nenapravím.

Dáša 14. 11. 2021 | 17:31

Jinými slovy: barák se hodí, ale táta, který ho zaplatil, je trochu otravný Asi teda úplně nechápu, stejně jako Radna, proč nedělají to samé, co dělali za života maminky. Že by madam dcera nebyla schopná zorganizovat práce kolem domu, jako to dělala její matka? Je tak těžké se s otcem normálně domluvit, že na něj mám půl hodiny a pak že musím něco dělat?

lebahu 14. 11. 2021 | 11:12

Předpokládám, že otec ještě není úplně sklerotický stařík, tak by se s ním mělo dát taktně domluvit, že prostě potřebuje ještě něco dodělat do práce, že posedíme chvilku a pak že musím ještě něco dělat. Chápu, že je mu doma smutno, bez maminky je ztracený, ale co ho zkusit nasměrovat na nějaké kamarády, koníčky, klub důchodců, zaplatit mu zájezd, lázně... Pokud si nezjedná vlastní prostor teď, tak s přibývajícím věkem táty to bude horší a horší. A že to leze na nervy to chápu, bydlela jsem 20 let s tchánem ve společné domácnosti. Radost až na kost, když sedí celý den v obýváku a ke všemu co dělám "má řeč", s postupující sklerozou nás pak budil v noci, protože se třeba ve dvě ráno potřeboval zeptat, jestli jdeme do práce nebo jestli už je zaplacený inkaso...

Radna 14. 11. 2021 | 10:30

Mám pocit, že najednou existuje jen dcera, otec a kávička. Co to bylo za práce na domě a na zahradě, které organizovala dříve maminka? Vždyť na domě a zahradě se vždy něco najde, co se dá dělat. Proč nikdo najednou nic nedělá? Větší práce otec s manželem, menší práce na zahradě otec s vnoučaty? Určitě by se něco našlo. Jestli je otec povídavý, u plení, nebo hrabání listí se toho napovídá dost. Jinak grilování a další, co dříve dělali jde přece také. Úplně pisatelku nechápu....najednou nedělají nic.

Přečtěte si také

Horoskopy

V polovině pracovního týdne jste vcelku unavené, ale kvůli včerejšímu úplňku se vám nedaří večer…