Vlaďka Erbová: Moje děti jsou zázrakem! Ve dvaceti bych nevsadila pětník na to, že budu mít jedno, natož dvě.

20. 8. 2012
Vlaďka Erbová: Moje děti jsou zázrakem! Ve dvaceti bych nevsadila pětník na to, že budu mít jedno, natož dvě.
Když jdete dělat rozhovor s někým, koho ještě neznáte, hledáte informace, na základě kterých byste jej mohla vést. V dnešní době googlujete, telefonujete. Chystala jsem se na rozhovor s Vlaďkou Erbovou úplně stejně. Výsledek? Nepoužila jsem ani jednu z připravených otázek. A poučení propříště? Nevěř všemu, co se píše na internetu.

O modelce Vlaďce Erbové, jejím rozchodu s exmanželem a vztahu s fotbalistou a sparťanem tělem i duší, Tomášem Řepkou, jste jistě četla tisíc „zaručených“ zpráv. Já taky. Všechno je ale jinak. Vlaďka s Tomášem jsou přesně tou dvojicí, při pohledu na niž si řeknete: Jo, ti se našli, a můžete jen tiše závidět. Partnerský soulad, špičkování i vzájemnou lásku v očích, když se na sebe dívají. Jejich vztah je teď navíc korunovaný čerstvým miminkem, budoucí posilou českého národního fotbalového týmu Markusem. Jak jsem totiž stihla zaregistrovat, práce pravačkou mu jde skvěle.

Nedá mi to a musím se zeptat, jak se máš, i když odpověď už asi vím…

Myslím, že je asi cítit, že se mám nádherně. Byť je Markus mým druhým miminkem, teprve s ním si užívám přesně to, co k mateřství patří. Viktorínku jsem porodila před šesti lety a tehdy bylo všechno jinak. Živila jsem rodinu, respektive měla jsem velice mladé manželství, ve kterém pracují oba na plné pecky, takže jim ten hlavní smysl života vlastně uniká. Můj manžel byl tehdy ve Státech, takže jsem ho prakticky nevídala. Měla jsem kolem sebe jenom kamarádky, které sice pomohou, ale ať je to jak chce a můžeme si dnes říkat, jak jsou ženy silné a co všechno vydrží, kolem porodu prostě chcete mít vedle sebe tu silnou náruč chlapa, který vás podrží a podpoří. Kvůli tomu, že jsem na všechno byla sama, Viktorínka mi v těch prvních dnech po porodu trochu unikla. Takže mateřství jako takové si na sto procent vychutnávám opravdu dneska. Viktorínku jsem měla u sebe, ale najednou jsem zjistila, jak velká slečna to je. Její dětství letí jako splašené a v září už nastupuje do první třídy… Poslední tři roky jsem s ní sice hodně, práci jsem odsunula na vedlejší kolej, ale občas je mi líto, co jsem promarnila. Dneska vím, že nikam nepospíchám, nikam se neženu a role mámy je přesně to, co mě baví. Hrozně jsem se v ní našla. Já vlastně ani lidi nepotřebuju. Jsem šťastná tady u nás na vesnici, mezi hromadou plenek, s partnerem za zády… Mám teď opravdu dokonalý život a asi bych ho přála každé ženě. Mít možnost věnovat se jen dětem, i když chápu, že dnešní doba je náročná a hodně maminek se musí stejně jako já před lety vrátit hned po porodu do práce. Ale zase si myslím, že není na jejich okolí, aby je odsuzovalo, ale to je už asi otázka další…

Jaké to je, mít děti s rozdílem šesti let?

Jak jsem už říkala, když se narodila Viktorínka, bylo to celé hodně hektické, proto jsem spoustu věcí vůbec neřešila. Dnes jsem navíc hodně zapomněla, takže se bojím, jako bych měla dítě první, a vůbec neplatí, že ženy s druhým dítětem ztrácejí ostražitost a vše vykonávají jaksi automaticky. Naopak, já si po těch letech spoustu věcí vůbec nevybavuju. Jsem hodně úzkostlivá matka, chodím poslouchat, jak moje děti ve spánku dýchají, pořád je kontroluju, teď třeba řeším, jak to bude s očkováním, sháním si spoustu informací a chci pro ně jen to nejlepší. Je fakt, že u Viktorínky jsem to brala tak, že co mohu koupit, je dobré, a nechala ji naočkovat proti úplně všemu. Dnes už si kladu další otázky a přemýšlím, jestli se za peníze opravdu dá koupit jen to nejlepší… Taky jsem si s Markusem užila první den, kdy jsem se bála na něj sáhnout, abych mu neublížila, ale to docela rychle přešlo. To ovšem zná asi každá maminka… Najednou se do té péče dostanete, protože vám nic jiného nezbývá :-)

O dětech mluvíš moc hezky, vzpomínáš si na dobu, kdy si holčičky představují, že budou mít tři děti a labradora? Jakou rodinu sis plánovala ty?

Neplánovala. Můj životopis je vlastně chorobopis, takže od nějakých sedmi let, kdy jsem ležela v nemocnici s komplikovaným zánětem slepého střeva, jsem spíš slyšela, že děti mít nikdy nebudu, takže téhle otázce jsem se ani nevěnovala. Hodně jsem jezdila do Františkových Lázní a sahala na Frantíka a vidíš, tahle pověra asi funguje, mně přinesla moje vytrvalost dvě děti. Ale je fakt, že děti jsem milovala a miluju, upínala jsem se na ty kolem mě. Krátce po jedné z operací jsem otěhotněla, což prý ale bylo medicínsky nevysvětlitelné, takže vlastně neplánovaně přišla na svět Viktorka, která už od doby v bříšku byla hrozná bojovnice, tak i proto se jmenuje, jak se jmenuje. Mám dvě děti a obě jsou zázrakem, ve dvaceti bych nevsadila pětník na to, že budu mít jedno, natož dvě. Dneska jsem ale přesvědčená o tom, že kdybych si podobnými potížemi procházela nyní, nikdy by mi žádný z doktorů neřekl, že není možné, abych otěhotněla. I medicína je ve svých soudech mírnější, protože opravdu věřím na věci mezi nebem a zemí a možná už i studovaní lékaři pochopili, že naděje léčí… Moje poslední lékařka mě vždycky uklidňovala, že na přírodu je medicína krátká, a já jí věřila. A dobře jsem udělala. Příroda zkrátka věděla, co chce a jaký to bude mít smysl, a pro mě je její záměr v současnosti smyslem života. Možná, kdybych tehdy podlehla skepsi, mohlo být vše jinak.

Jak vnímáš porod?

Jako zázrak. Je to nepřenositelná zkušenost, která je stejná, a přesto pokaždé jiná. Ženy, které už děti mají, mají své příběhy, já také a vyprávět někomu, co jsem zažila? Proč ho strašit?

Chtěla jsi rodit císařem, aby sis udržela štíhlé boky?

Porod by měl být přirozený, takže první přirozený byl, ten druhý proběhl císařským řezem. Mému porodníkovi se něco nelíbilo na nálezu a já s ním vůbec nediskutovala. Šlo především o Markuse, na druhou stranu, těsně předtím, než mi dali narkózu, jsem se modlila, abych se probrala, protože jsem se strašně bála, že tu nechám Viktorínku samotnou. Takže jsem plakala hrůzou, co všechno by se mohlo stát. Poté jsem se probrala, zase štěstím, že jsem naživu a mám krásné zdravé děti. I když mi bylo chvíli líto, že jsem Markuse neměla v náručí od prvního okamžiku jako Viktorínku, chápala jsem to jako daň za to, že jsme oba v pořádku. Ale že bych řešila císařský řez z marnivosti? To ani náhodou. Ale jsem skvělá pacientka, když lékař navrhne, Erbová souhlasí, protože je mi jasné, že císařský řez nechtějí provádět jen tak, z legrace. Nikdy by mě nenapadlo s nimi smlouvat. Ať tak, či onak.

Kdy se vrátíš do práce?

Vůbec nad tím teď neuvažuju. Možná i proto, že miminkovský věk dcerky mi úplně utekl, mateřskou dovolenou si vychutnávám teď. Stoprocentně. Jak jsem už říkala, neodsuzuju (a nikdo by neměl) maminky, které musí hned po porodu do zaměstnání, já si ale chci konečně užít svoje děti. Baví mě ráno vstát, pak se s Viktorkou vypravit do školky, uvařit, starat se o domácnost, žiju jako každá ženská a je to nádhera. Bydlíme na vesnici, vypadla jsem z takového toho prostředí, kde jsou na sebe všichni hnusní, a najednou zjišťuju, že v obchodě vám chce někdo pomoci s taškou, že se lidi zdraví a normálně se na sebe usmívají. Prožívám dokonalý život, ale víš co, nic se nemá zakřiknout, nikdy nevíš, co na tebe v životě ještě čeká za zkoušku. Chci tu být jako relativně zdravá máma pro svoje děti, které mě potřebují, takže se nikam honit nebudu. A když mám chviličku, podívám se směrem nahoru a poděkuju. Jsem hodně pokorná. Pokorná a vděčná.

Vidíš a v bulváru tě líčí jako nevděčnou mrchu, která rozbila dvě rodiny najednou.

To je na bulváru to nejlepší, z něčeho, o čem ale vůbec nic nevědí, dokážou vykonstruovat takové kauzy, že se až divím, o kom to vlastně píšou. Pro mě je hlavní, že já i moje rodina víme, jak to všechno bylo, nikdy jsem neskočila z jednoho vztahu do druhého, jak mi bylo podsouváno, ale měli jsme oba s Tomášem velice dlouhou dobu na to, abychom zjistili, jestli chceme být spolu a jestli nám stojí všechny komplikace (které se daly tušit) za to. Chtěli jsme spolu být, a proto spolu jsme. Moje manželství skončilo už dávno předtím, než se v něm bulvár začal hrabat, a to, že si všechny události neumějí porovnat, je jen jejich chyba a důkaz, jací hlupáci v bulváru pracují.

Pojďme se bavit o něčem příjemnějším. Jeden moment z porodu Viktorky a jeden moment z porodu Markuse, co si budeš pamatovat do konce života?

Z Viktorčina to, jak jsem na ni koukala jako na velké kino, a to, jak jsem se předtím bála nástřihu hráze a následného šití. Ani jednu z těch procedur si dneska nevybavuju. Byla jsem tak nabitá endorfiny, že jsem až zpětně zjistila, že proběhlo oboje. A u Markuse? Lítost, že s ním nejsem od první minuty, protože jsem byla v narkóze, zároveň radost, že mám krásného syna a jsme oba v pořádku. Navíc že vedle mě stojí chlap, který to vnímá stejně jako já. Obrovské štěstí.

Mluvíš o tom, že do práce se vracet nebudeš. Neutrpí tvoje úspěšná charitativní činnost (Rakovina věc veřejná)?

To je rozdíl. Přehlídky omezím na zlomek toho, co se tady v Česku dělat dá, ale charitě se věnovat budu. Tady vnímám, že ta činnost má smysl, že jí něco přináším, že jsem užitečná. Takže v případě, že to bude pro charitu, pohlídá Markuse tatínek nebo chůva a já zase vyrazím do města dávat o nadaci vědět atd. Protože to má smysl a já, když jsem měla snad i v životě štěstí, cítím nutnost pomoci alespoň trochu těm, kteří ho tolik neměli.

A dneska, jsi unavená?

Jsem a lhala bych, kdybych řekla, že je vše v pohodě a zalité sluncem. Je obrovský rozdíl mezi tím, jestli máš první dítě, nebo už doma máš staršího potomka. Když jsem měla jen Viktorínku, při kojení jsem s ní usnula a nabírala síly, jak se dalo. Teď je to tak, že nakrmím Markuse, a musím se jít věnovat Viktorínce, aby se necítila odstrčená. Aby neměla pocit, že ji chce někdo vystrnadit. Tohle je podle mě strašně složitá situace a maminky si musí dávat opravdu záležet, aby na sebe sourozenci nežárlili. Takže jedu pořád. Kromě toho Markus trpěl ohromnými novorozeneckými kolikami, nespali jsme vlastně nikdo a teď teprve je to pár dní, kdy jsme se jich zbavili. Pamatuju si ale přesně den, kdy jsem měla děti naložené v autě, jeli jsme do školky a já řídila jako autopilot. Dívala jsem se někam skrz a málem s nimi nabourala. A v ten moment jsem si uvědomila, že potřebuju pomoc, jinak se zblázním nebo zabiju sebe i své děti v autě. Navíc malý hrozně špatně spal a já pořád chtěla kojit. Kojila jsem po hodině a i to bylo málo, vlastně proplakal celé hodiny. Když jsem si spojila svou únavu s jeho rozmrzelostí, vyšlo mi, že musím přestat kojit, že moje mléko mu asi nedává to, co potřebuje. A potvrdilo se. Na formuli začal spát líp, byl klidnější, je sice pravda, že já to odstonala zánětem prsů, začala brát antibiotika… Výsledek ale byl, že Markus dobře spal a ani bříško už ho netrápí. Přitom jsem jela podle knihy o kojení, vařila si ovesné vločky… Je mi líto, že jsem s kojením skončila, když ale vidím, jak je spokojený, jsem ráda. A unavená, ale tak nějak míň. Ale víš co, únava k maminkám patří v určité části života jako doprovodný jev a myslím, že časem to zase dospím. Shrnuto: Unavená jsem, ale neměnila bych.

Jaký je Tomáš tatínek?

Perfektní. Malého doslova nosí na rukou, umí ho přebalit, uspat, všechny věci, které jsou s malým potřeba dělat. Je jasné, že se mu nevěnuje tolik jako já, ale to je dané tím, že je hodně v práci, takže já jsem jako máma na mateřské ve výhodě. Je ale vidět, že spolu mají krásný vztah, a ten se bude s věkem jen upevňovat. Tomáš je něžný a milující táta.

Vypadá drsně.

Jenže zdání klame. A toho se dá využít, i zneužít :-)

A jaký má vztah s Viktorkou?

Já jí netvrdím, že je to její nový tatínek, nemělo by to smysl. Jednoho svého tatínka má, Tomáš je spíš parťák, který je perfektní v tom, že je respektovaný. Spolu dovádějí, vymýšlejí blbiny, myslím, že vztah je v pohodě. Jistě, puberta může přinést různé zvraty, ale to se uvidí.

Bála ses, jak Viktorku přijme?

Tomáš od začátku našeho vztahu věděl, že dceru mám, a myslím, že věděl i to, že kdyby si s Viktorkou nesedli, kdyby ho nenáviděla, asi bych do vztahu s ním nešla. Myslím, že nás bral jako takový balíček, a dneska jsem moc ráda, že to funguje. Ale faktem je, že děti jsou pro mě na prvním místě, takže kdyby mezi nimi tehdy bylo jakékoli napětí, nebylo by vůbec co řešit.

Jak moc se o děti bojíš?

Hrozně. Zvlášť když se dnes podíváš na to, co se kolem děje. Není to nadsázka, ale klidně můžu prohlásit, že kdyby někdo mým dětem ublížil, zabila bych ho a pak si to šla odsedět s pocitem, že jsem udělala tu jedinou správnou věc. Jsem taková ta matka lvice, která se za lvíčata pere do posledního dechu. Občas se divím, kde se ten pud ve mně bere, ale vnímám ho jako jednoznačně pozitivní záležitost.

Jsi šťastná?

Jsem. Moc. Ale víš co, kdo tohle moc křičí do světa, může pěkně spadnout na ústa. Takže to je jen mezi námi… V den, kdy jsem s Vlaďkou dělala rozhovor, vyšel docela pikantní článek v jednom bulváru o tom, jak původní Tomášova žena musela svého manžela civilizovat. Oba dva, Tomáš i Vlaďka, během rozhovoru žertovali na téma, jestli se vidličkou naučil jíst až s Vlaďkou, nebo se svou původní ženou. Tomáš zvládl svého syna uspat tak, že spal čtyři hodiny v kuse, trpělivě pak s Vlaďkou pózoval, neslyšela jsem ho říct jediné sprosté slovo, a dokonce i kávu našemu štábu uvařil. Tomáš si dokonce pamatuje, co měla jeho partnerka na sobě, když se poprvé viděli, a prozradil, že podle Vlaďky bude z Markuse jednou kadeřník. Myslím, že pokud do toho má Tomáš co mluvit, jméno Řepka ze sportovního nebe jen tak nezmizí...

ČTĚTE TAKÉ:
Šlápněte do pedálů! Na kole se nejefektivněji hubne!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nemáte potřebu svěřovat se lidem, kteří jsou podezřelí. Když vidíte pomlouvačné kolegy v práci, je vám z toho zle. Vy máte jiné cíle a za každou cenu jich chcete dosáhnout. Vaše priority…

Nejčtenější články

Doporučujeme