Vlakem za dobrodružstvím. Tipy na skvělé rodinné výlety.

8. 6. 2013
Vlakem za dobrodružstvím. Tipy na skvělé rodinné výlety. | Zdroj: Shutterstock
Pokud je váš synek milovníkem železnice stejně jako jeho tatínek, vydejte se s ním na nezapomenutelnou jízdu vlakem. A nemusíte mít obavy, na těchto tratích se bude líbit i maminkám a malým holčičkám.

Pojizerský Pacifik

Máte chuť prohlédnout si Krkonoše z netradiční perspektivy? Pak se vydejte na nezapomenutelnou jízdu Pojizerským pacifikem. Tak se totiž nazývá trať ve směru Martinice v Krkonoších-Rokytnice nad Jizerou. Nadchnou vás krásné přírodní scenerie a panoráma hor s dominujícím Žalým.

Architektonicky hezké nádraží Martinice v Krkonoších, které pochází z roku 1871, se může pochlubit nejvyšším počtem mechanických návěstidel. Během cesty se budete kochat původními mostními stavbami a železným mostem za Víchovou. Nejen dětem zpestří jízdu průjezd 80metrovým tunelem u Hradska.

Semmering v Jeseníkách

Horské skalnaté štíty, hluboká údolí, tajemné lesy, divoké řeky. Vydejte se do Jeseníků po jedné z nejkrásnějších železničních tratí u nás - Slezském Semmeringu, tak popisuje trať spoluautor komiksu Aloise Nebela Jaroslav Rudiš.

Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami přes Bílý Potok až do Zlatých Hor. Železniční dobrodružství, které dokreslují ilustrace Jaromíra 99, je určeno nejen filmovým fanouškům, ale i těm, kteří rádi objevují skrytá a zapomenutá místa. V Horní Lipové můžete navštívit Muzeum Slezského Semmeringu s expozicí o historii této nádherné horské trati.

Posázavský Pacifik

Chcete obdivovat nádhernou přírodu nedaleko Prahy? Vydejte se do Posázaví! A jak jinak než s Posázavským pacifikem, který tudy jezdí už více než sto let. Pro český tramping představoval přímo legendu, vždyť krásné okolí Sázavy a přilehlá údolí jsou pro milovníky přírody a dobrodruhy jako stvořené. Trať 210 Praha - Vrané - Čerčany (s odbočkou na Dobříš) a trať číslo 212 Čerčany -Kácov - Světlá nad Sázavou jsou populární i v dnešní době. Již řadu let zde několik společností provozuje jízdy nostalgickými vlaky, které jsou sestaveny z historických osobních vozů a v jejichž čele se objevuje buď parní, nebo historická motorová lokomotiva.

Na trase bylo proraženo 15 tunelů a údolí jsou překlenuta třemi kamennými a pěti ocelovými mosty. Za zmínku jistě stojí nejvyšší kamenný železniční viadukt Žampach nad údolím Kocour. Už jen samotná cesta podél Sázavy je prostě neopakovatelným zážitkem, navíc z každého místa tratě se můžete vypravit na zajímavou procházku. Vydejte se třeba po turistické Posázavské stezce značené červenou značkou, která vede z Davle až k pramenům řeky Sázavy.

Nejkrásnější vyhlídku do kaňonu Sázavy, na Medník a vzdálené Brdy naleznete asi 3 km od zastávky Luka pod Medníkem (po žluté a červené značce Třeštibok). Pokud chcete zažít trochu dobrodružství, v Týnci nad Sázavou si pronajměte raft nebo kánoi. Směrem na Pikovice poplujete jednou z nejhezčích vodáckých tras. Výlet si můžete zpestřit také prohlídkou impozantního hradu Český Šternberk.

Motoráčkem na Šumavu

Zejména pro milovníky přírody (a také historie) je jako stvořená trasa z Českých Budějovic, která vede přes Český Krumlov, jenž rozhodně stojí za návštěvu, vojenské újezdy a Černou v Pošumaví, podél lipenské přehrady na Černý Kříž. Jízda trvá okolo 2,5 hodiny.

Okolí zastávky Černý Kříž skrývá nádherná místa, jako je přírodní rezervace a údolní rašeliniště Mrtvý luh, které je součástí I. zóny Národního parku Šumava. Z nedalekých Volar můžete ještě pokračovat vlakem přes nejvýše položené české nádraží Kubovu Huť (995 m n. m.) do nedalekého Vimperka.

Romantika na slovácku

Uherskobrodská část tzv. Vlárské dráhy patří k nejmalebnějším železnicím na východě našeho území. Trať vedoucí podhůřím Bílých Karpat nabízí krásné výhledy po okolí. Obdivovat zde můžete nejen hluboké lesy a unikátní orchidejové louky, ale i tradiční vesnice a majestátní hrady a zámky. Mezi nejzajímavější místa na trati patří zámek Nový Světlov, který byl postaven ve slohu anglické tudorovské gotiky a je dominantou města Bojkovice.

Malé výletníky potěší Pivečkův lesopark, oblíbené místo odpočinku a her, které se nachází na severním okraji města Slavičín. Celou rodinu zde zaujmou dřevěné plastiky s pohádkovými motivy. Zajímavá je i zřícenina hradu Brumov, v jejíchž částečně zachovalých prostorách si můžete prohlédnout stálou expozici věnovanou historii hradu a města. Za návštěvu stojí i stálá výstava Jan Amos Komenský lidstvu v uherskobrodském muzeu.

Krušnohorský Semmering

Z Karlových Varů vede směrem k německým hranicím romantická horská lokálka - tzv. Krušnohorský Semmering. Při dobrém počasí je jízda, která trvá necelou hodinu a půl a vláček při ní zastaví v 17 stanicích, opravdovým cestovatelským zážitkem.

Kromě toho, že se zdolává náročný horský terén, projíždí vlak u Perninku po klenutém kamenném viaduktu, který je nejvýše položeným dílem svého druhu u nás (902 m n. m.). Navíc mnohé ze zastávek jsou výchozím bodem pro krásné túry po Krušnohoří.

Více informací hledejte na www.cd.cz

Kersko - po stopách Bohumila Hrabala

Pokud si chcete udělat také zajímavý výlet po zdejším okolí, a to buď na kole, nebo pěšky, vydejte se po stopách Bohumila Hrabala. Kersko ležící nedaleko Hradištka na Nymbursku totiž rozhodně stojí za návštěvu. V této části Polabí spisovatel Bohumil Hrabal žil a literárně tvořil po značnou část svého života. Přírodních zajímavostí je tu mnoho a jsou zvýrazněny na několika informačních turistických tabulích doplněných orientační mapou. Hrabalova stezka, která je dlouhá asi 15 km, sleduje červené turistické značení a je vhodná jak pro pěší, tak i cyklistický výlet.

Výchozím objektem je restaurace Hájenka, která byla stejně jako celá osada v roce 1983 dějištěm filmu Slavnosti sněženek. Sem chodíval Hrabal na pivo a i dnes si zde můžete dát kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím. Kousek od Hájenky je Lesní ateliér u Kubů. Kromě realizace mnoha výstav předních českých umělců se v květnu na zahrádce ateliéru pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko.

Dále po silnici přijdete na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene. Od něj pak půjdete vlevo po červeném turistickém značení až na silnici. Tu přejdete a jste již na dohled spisovatelovy chaty s popisným číslem 0315. Zde vznikla mnohá Hrabalova díla. Odtud pak zamíříte k pískovcovému menhiru, k němuž vás povede žlutozelené místní značení (0,8 m vysoký pískovec býval zřejmě v minulosti hraničním kamenem).

Pokračujete dál vpravo po lesní cestě chatovou oblastí až k silnici. Žlutozelenou šipku vlevo do lesa vynecháte (cesta končí oraništěm)! U silnice odbočíte vlevo na zelenou turistickou stezku lesem.

Od rozcestníku Staré koryto Labe pokračujete asi 200 m, kde u nových chat odbočuje zelená vlevo, vy se ale vydáte vpravo po málo používané cestě k řece Labi a pokračujete proti proudu. Zde objevíte i žlutozelený terčík. Asi po 1 km vás na odbočení do lesa upozorní značení cyklostezky 0019 a dobře vyježděná cesta. Odbočka k menhiru, asi po 100 m vlevo, je málo znatelná cesta jednostranně označená malou ceduličkou.

Kultovní kameny, u nás jich je 21, byly vztyčovány již dávno před Kelty. Od kamene se vrátíte na cestu a pokračujete až na silnici, po které půjdete od konce osady Kersko. Kde les vpravo končí a začínají první budovy, vede červeně značená turistická cesta okrajem osady Hradištko ke hřbitovu. Tam najdete hrob rodiny Hrabalových. Červené značení vás dále povede polní cestou rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské, osadou Písty až k železničnímu mostu v Nymburce. Zde odbočíte vpravo po stezce a přes železniční přejezd přijdete až na konec Hrabalovy stezky, která končí přesně před vraty nymburského pivovaru.

Postřižinský pivovar, jak se mu často říká, je místo, kde spisovatel prožil své dětství a ranou dospělost (1919-1947). Správcem pivovaru byl totiž Hrabalův nevlastní otec Francin, který zde nejen pracoval, ale s celou rodinou i bydlel. Sem zasadil Hrabal děj svého snad nejznámějšího románu Postřižiny.

Za těch téměř devadesát let původní podoba pivovaru doznala podstatné proměny, jedna věc ale zůstala nezměněna - stále se zde vaří dobré pivo. Pokud byste tedy chtěli celý výlet stylově zakončit, pak si v pivovarské pivnici, která je hned u vjezdu do areálu, dejte Postřižinské pivo. Ochutnat můžete například světlou Pepinovu desítku, Francinův ležák nebo třináctistupňový pivní speciál Bogan.

Bonusem výletu může být také návštěva městského muzea se stálou expozicí Bohumila Hrabala. Zde získáte ucelený přehled o životě spisovatele, včetně několika osobních věcí, jako je například kufříkový psací stroj Consul, na kterém mistr pracoval na své chatě v Kersku.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Profesní sféra je parádně rozjetá a zasloužíte si každodenní pochvalu. Pokud jste se pustili do nového projektu, vše vám vychází. Jeden z kolegů vám milerád pomůže, protože není vaším…