Vlasové záhady - alopecie

31. 1. 2002
Vlasové záhady - alopecie
Také s vlasy si lékařská věda někdy neví rady. Jedním z problémů je například nemoc zvaná alopecie, při níž dochází k úbytku vlasů. Příčiny této choroby doposud nebyly zcela objasněny.

Vlasové záhady - alopecie

Také s vlasy si lékařská věda někdy neví rady. Jedním z problémů je například nemoc zvaná alopecie, při níž dochází k úbytku vlasů. Příčiny této choroby doposud nebyly zcela objasněny.

Alopecie znamená v překladu lysivost. Název této nemoci pochází z řeckého slova "alopex" - liška. Ta každý rok pravidelně vyměňuje srst, jež se v tomto období podobá vlasům, které vypadávají. Jak již bylo řečeno, při alopecii dochází k nadměrné ztrátě vlasů. Jakmile se tato choroba jednou objeví, jde vesměs o dlouhodobý problém. Léčba trvá minimálně jeden rok, často se však pacienti s vypadáváním vlasů potýkají celý život.

Příčin, proč dochází ke ztrátě vlasů, může být mnoho. Nejčastější z nich jsou příčiny hormonální, kdy dochází k nadměrné tvorbě mužských pohlavních hormonů. Dále jsou to kožní choroby, kdy například při tzv. seborroické dermatitidě mazových žlázek dochází k vypadávání vlasů a lysivosti. Příčinou alopecie mohou být i jiné nemoci, jako třeba onemocnění šišinky - podvěsku mozkového, či onemocnění nadledvin. Výjimkou nejsou ani nemoci pohlavní, kdy k vypadávání vlasů dochází u druhého stadia sifilis. Problém s alopecií může nastat i při užívání léků. Například cytostatika tlumí rozmnožovací aktivitu některých buněk, mimo jiné i buněk ve vlasové cibulce. Nakonec je třeba zmínit mechanické a chemické porušení vlasu. Dlouhodobý tah vlasu a časté česání a stejně tak poleptání kůže chemickou látkou či jiné zranění způsobí výpad vlasů až lysivost na poraněném nebo zjizveném místě.
To, zda vlasy opět vyrostou, je dáno příčinou výpadu vlasu a tím, zda je či není zničena vlasová cibulka. Stává se, že vlasy jsou někdy oslabené nebo přejdou do fáze vlasového cyklu, kdy je vypadávání vlasů zvýšené. Pokud však cibulky vlasů zůstávají zachovány a neporušeny, a vlasy se tak mohou znovu regenerovat a narůst, nejedná se o alopecii.

Jakým způsobem lze tedy alopecii léčit? Léčba je velice individuální a složitá. Osvědčené léky nemusí na někoho vůbec reagovat, jindy se setkáte s úspěchem, aniž byste sebeméně doufali. Nejprve je nutné identifikovat širokou škálu mnohdy neznámých příčin a poté jim přizpůsobit léčbu "přímo na tělo". V případech, kdy nejsou lékaři schopni najít přímý důvod onemocnění, se léky aplikují průběžně a léčba se uzpůsobuje podle výsledků.

Co dodat? Snad jen to, že i samotný vlas potřebuje nejen naši pozornost, ale i pravidelnou péči a lásku, se kterou mnohdy můžeme předejít tomu, aby naše krása a zdraví bylo ničeno.

Zdroj: AMI Communications

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Zajímáte se o nezvyklé věci, které mohou být přínosné nejen pro vás, ale také pro celou firmu. Jste vynalézaví a nedokážete na nic zapomenout. Tak se dostanete na kariérním žebříčku velice…

Nejčtenější články

Doporučujeme